Hogyan jön létre a fény?
Amikor egy atom valaiért gerjesztett állapotba kerül, egy, vagy speciális esetben akár több elektronja kiugrik a külső elektronhéjra. Ez attól függ, hogy milyen elem atomjáról van szó és hogyan történik az energia állapot megváltozása, hogyan jön létre a gerjesztés.
Lézer esetén elektromos áram hatására, csakhogy a külső elektronhéj instabil, ezért az elektron visszaugrik a külső elektronhéjról és energia többletét úgy adja le, hogy egy fotont emittál.
A csillagokban magfúziós folyamatok zajlanak, amelyek egyik hatása elektromágneses sugárzás keletkezése, de léyegébe itt is erről van szó, a fúzió, vagy a maghasadás folyamán a keletkező új elem, vagy éppen a megmaradóé nem stabil, hanem gerjesztett állapotban van, olyan energia többlettel amit az nagyjából a már ismertetett példa szerint kénytelen leadni.
Plusz még:
"Hőmérsékleti sugárzásnak nevezzük az anyag töltött részecskéinek hőmozgása által kibocsátott elektromágneses sugárzást."
Nem pontosan, de röviden összefoglalva az elektronok hozzák létre a fényt.
Az egyik alapvető kölcsönhatás, az elektromágneseség.(a másik három az erős, a gyenge kölcsönhatás, es a gravitáció) És az elektromágneses kölcsönhatás közvetitő részecskéje a foton, amít mi gyakran fénynek nevezünk. A foton a frekvenciája szerint sok minden lehet, rádiójel, mikrohullámu sugárgáz (a mikroban 2.4 Ghz-es fotonok melegitik az ételt), infra sugárzás, látható fény, UV sugárzás(amít már nem látunk), röntgen sugárzás, vagy mindenen áthatóló gamma sugárzás. Lényegében különbőző atomi folyamatok kölcsönhatások részeként keletkeznek, vagy nyelődnek el a fotonok. Maghasadáskor, fuziós folyamatoknál, vagy csak egy izzószál melegítésekor sugározzák ki a magasabb energiaszintre gerjesztett elektronok. A földi mesterséges fényeket(fotonokat), szinte mindig egy gerjesztett atom elektronjai sugározzák ki(mikor spontán visszaugranak az alapenergiaszintre, és az energiakülönbséget fotonok formájában kisugározzák), legyen akár ledes lámpa, volframszállas izzó vagy akár egy meggyujtott gyufa, vagy gázláng.
Hű mennyi tudományos válasz jött.
Nálunk egyszerűen csak meg kell nyomni 1 gombot a falon...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!