Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Maga a kék fény káros az...

Lite 3 kérdése:

Maga a kék fény káros az emberi szervezetre, vagy a kémiai anyag, amitől a kék fény létre jön?

Figyelt kérdés

Előre is bocsánatot kérek ha bénán fogalmazom meg: A mai LED-eknek azt tudom, hogy a fényét nem a burkolat színe adja meg, hanem a kémiai anyag, amitől kéken világít.


Na de amit nem tudok, hogy maga a kék fény káros az emberi szervezet (melatoninok, stb), vagy a kémiai anyag, amitől világít?


A régi wolfram izzók kék fénye (aminek ugye a búrája volt kék festékkel vagy kék lámpalakkal színezve), az is károsította a szervezetet?



2021. okt. 29. 16:12
 1/4 anonim ***** válasza:
93%

"A mai LED-eknek azt tudom, hogy a fényét nem a burkolat színe adja meg, hanem a kémiai anyag, amitől kéken világít"

40 éve sem a burkolat miatt volt piros, sárga vagy zöld egy LED. Emiatt nem létezett akkor még kékben. :)


A kék fény alapvetően nem káros a szervezetre. Valószínűleg arra gondolsz, hogy este vagy éjszaka már nem segíti az pihenést, ha a kék fény dominál körülöttünk. Olyankor mindegy, hogy honnan származik a fény, csak a színe számít.

2021. okt. 29. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
92%
Mitől lenne káros? Kevered a szezont a fazonnal. Annyi van, hogy éjszaka kerülendő a kék színű világítás, mert gátolja a melatonin termelődését, ami a nyugodt alváshoz kell.
2021. okt. 29. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:
94%

A kék fény általánosságban nem káros az emberi szervezetre. Az káros, hogy ha éjszaka (amikor aludnál/ aludni készülnél) túl sok kék fény jut a szemedbe, az lehet káros.

Az alvás-ébrenlét egyik fő szabályozója a melatonin nevű hormon. Ez éjszakai szabadul fel, és a magas koncentrációja okozza az álmosságot, segíti az alvást. Ezt a ciklust nyilván praktikus a nap járásához szinkronizálni. Ez úgy történk, hogy a retina egyes neuronjai érzékenyek a kék fényre, és kék fény hatására jelet küldenek a tobozmirigybe (ahol a melatonin termelődik), és így gátolják a melatonin felszabadulását. Azaz ha éjszaka túl sok kék fény jut a szemedbe, gátlódik a melatonin termelése, nem fogsz tudni rendesen aludni (és persze más káros hatásai is lehetnek).

Az nagyjából mindegy, hogy mi a kék fény forrása. Csak az számít, hogy milyen intenzitású, és pontosan milyen hullámhosszú/spektrumú fényről van szó.

2021. okt. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Még ha kicsit kevertem is a szezont a fazonnal. :)
2021. okt. 29. 16:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!