A klóron kívül vannak olyan teljes fertőtlenítők, amelyek - esetleg hígított formában - az emberi szervezetre aránylag ártalmatlanok?
A fertőtlenítő szerek gyengébb mérgek.
Az alkohol hígított formában például amit emberi fogyasztásra használnak.
A huszadik század eleje óta az ózon is népszerű fertőtlenítő szer.
A vízben elég gyorsan elbomlik és beépül instabilitása meg az összetevői miatt, így az emberre se veszélyes értelemszerűen oldott állapotban.
Amúgy ahogy fentebb kifejtették a fertőtlenítőszer lényege pont az hogy a szerves (meg szervetlen) anyagokat roncsolja, károsítsa, meglepő módon így a közvetlen érintkezés velük nem kimondottan javallott:
Köszönöm a válaszokat!
Az alkohol persze nekem is eszembe juthatott volna, hiszen annyira kézenfekvő és mindennapos, de amilyen eszetlen vagyok...
A biocid cikk nagyon jó, elbogarásztam vele egy darabig, rá-rá kattintottam a főszavakra is.
Viszont ezt a 40°C-t nem értem, hiszen ennél sokkal forróbb - szinte épp csak a forráspont alatti - folyadékban is megélhetnek egyes élőlények.
Kifejtenéd ezt bővebben?
Igaz, hogy vannak olyam élőlények, melyek megélnek forráspont alatti vízben,sőt, olyanok is, amelyeknek a többszáz fokos vízgőz sem árt. De ennyi erővel olyanok is vannak, amik az alkoholt kedvelik. Olyan fertőtlenítést nem lehet végezni, ami mindent megöl. Pont talán tavaly fedeztek fel valami új gombafajt, amit a világ legsterilebb laboratóriumában találtak meg először. Nem lehetséges mindent kiirtani.
Ellenben nem mondtad, hogy te mit is szeretnél fertőtleníteni - embert, állatot kívülről, belülről, vagy ruhát, tárgyakat, ételt, akármit. Azt sem mondtad, hogy otthon akarsz barkácsolni, vagy csak elméletben érdekel a kérdés. Az alkoholt és az ózont már fentebb kifejtették, gondoltam próbálok még ötleteket adni. A 40 °C-os vízgőz, mint sejtheted, nem a legjobb fertőtlenítő, de kezdetnek elég, sok dolgot megöl, és biztos nem árt a szervezetnek. Ha viszont nem érintkeznél vele, nyugodtan felmehetsz 2-300 °c-ig is, csak ezt azért nem mertem mondani, mert hát nem ismerlek, nehogy arcon nyomjad magad vele :)
De mondom, ha leírnád, hogy pontosan mit és milyen célból akarsz fertőtleníteni, jobban lehetne segíteni. Ha kézfertőtlenítés kell, az izopropanol talán elég. Testfelszínen is jó az, de sebre jódot mondanék. Száj, torok fertőtlenítésére ott van pl. a klórhexidin, bélrendszerbe jó az aktív szén, a pálinka :)
Hétköznapi felületeket ó, anyagától függően át lenet mosni tömény savval, lúggal, oxidálószerrel. Azért mondjuk a krómkénsavban nem sok minden él meg. Textilt, kocsit forró vízgőzzel érdemes tényleg. Az ózont vízfertőtlenítésre lehet ajánlani, de a vizet át is tudod desztillálni, vagy egy liter vízhez pár csepp hypot adva nem nagyon ártasz magadnak, de a benne élőknek igen.
A kérdés tulajdonképpen elméleti volt, és egy cikk fordításakor merült fel, amelyben hibás állításokat találtam.
Ez az új gombafertőzés pl. rendkívül érdekel, tudnál róla valami linket küldeni?
Köszönöm a válaszokat, igencsak hasznosak voltak, minden tekintetben!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!