Hogy beszélhetünk evolúcióról ha az emberi természet folyamatosan züllik lefelé?
Az emberek télen majd megfagytak, mert fával tüzeltek volna, de az erdő a földesúré volt, aki vagy adott fát, vagy nem és régen is roppant drága volt a tüzelő. A falvak, városok füstbe burkolóztak ilyenkor és gyakori volt az éhínség, különösen tavasszal. Élelmiszer alig volt, a mostani választék a Nagy felfedezéseknek köszönhető, mert sem burgonya, sem paprika, sem rizs, sem paradicsom, stb... nem volt addig.
A logisztika csapnivaló volt, időnként mindenkinek el kellett kutyagolnia több tucat km-re a hetivásárba, mert nem volt Tesco és amit hazacipelt, azt kellett beosztania.
A tárolás, konzerválás nem volt megoldott és hűtőszekrény hiányában minden gyorsan megbüdösödött, megsavanyodott, megrohadt, megerjedt, azért terjedtek el az erős fűszerezési konyhapraktikák, hogy kevésbé lehessen érezni az alapanyag romlottságát, mert amit csak lehet, felhasználtak.
A rengeteg fizikai munka felőrölte az egészséget, a betegségek maradandó nyomokat hagytak és kezelés nélkül tönkrementek a szerveik, már ha egyáltalán valaki túlélte a kórt.
A táplálkozási hiányosságok, az egyhangú étrend vitamin és ásványi anyaghiányt okoztak, annyira, hogy a skorbutot, a pellagrát, a beri-berit járványoknak hitték, de járványok is bőven voltak és nem csak a pestis, vagy a himlő, hanem kolera, tífusz, lepra (Európában is volt), vérbaj, meg sok borzasztónál borzasztóbb halálos kór terjedt állandóan.
Férgek, tetvek, bolhák csípték, marták őket állandóan, kezeletlen bőrbetegségek, meg szemüveg nélkül sokan vaksiskodtak.
A gyermekbetegségek miatt az élveszületett gyermekek fele egy éves kora előtt elhalálozott és a maradéknak szintén csak a fele érte meg a felnőtt kort, vagyis négy gyermekből átlagban három meghalt nagykorúsága előtt.
Az anyák hullottak a gyermekágyi láztól és csak azért nem volt hiány belőlük, mert a férfiakat meg az állandó háborúk tizedelték.
Az emberek műveletlenek, tudatlanok, tanulatlanok voltak. Hazánkban még a 19. században is óriási volt az analfabétizmus, mindenféle babonákban hittek és ostobábbnál ostobább cselekeseteik voltak a hiedelmek hatására.
Nem voltak rendes gátak, az árvizek mindennaposak voltak szinte, nem volt vízmű, így az ivóvíz is sokszor fertőzött volt és rossz ízű, nem voltak rendes tisztálkodó és tisztítószerek, így minden mocskos volt.
Csatornázás sem volt, így mindenhol ürülék szag büdösödött, trágyadomb, budi és a városokban az utcára folyt a szennyvíz és szilárd útburkolatok is kevés helyen voltak, így esős időben mindent elborított a sár, pedig sokszor még rendes lábbelije sem volt az emberek tömegének, mezítláb, vagy otromba bocskorban kutyagoltak mindenhová.
Nem létezett nyugdíjrendszer, egy kőkeményen átrobotolt élet végefelé az öregek akár éhen is halhattak, ha nem volt eltartójuk és a legtöbb embernek állandó megalázás, szenvedés volt az élete, mert mindenkinek volt feljebbvalója, aki előtt hajlongania kellett.
Szinte össze sem lehet számolni a vívmányokat, ami modern korunkat jellemzi.
Az emberek durvák, közönségesek, vagy illetlenek voltak és az erkölcsök is messze a maiak alatt lehettek, nagyon is szükség volt a gyónásra, az állandó intelmekre és prédikációkra, amik falra hányt borsóként általában hatástalanok maradtak.
A bűnfelderítés eszköztára roppant csekély volt, a legelterjedtebbnek a verés, vagy a kínzás kegyetlenkedése számított és ennek volt is néha hatékonysága, ha valamennyire szakszerűen alkalmazták, de a legrettentőb büntetéseknek sem volt túl nagy visszatartó hatása, a csekély felderítési százalék miatt, szinte büntetlenül el lehetett bármit követni, ha néhány alapvető dolgot a bűnözők betartottak.
Jogegyenlőség sem volt, a kisemmizettek számára csak kötelezettségek voltak és különösen a középkorban a pallosjoggal rendelkező szadista főurak szolgáltatták az 'igazságot', ők voltak a törvény, kényük, kedvük szerint. Szapolyai királyunkról feljegyezték, hogy hírhedt szadista volt (amit Dózsáék kínhalála is bizonyít), szeretett gyönyörködni az általa kínhalálra ítélt pórjai szenvedésében, de számosan azzá váltak a korlátlan hatalom következtében mások is.
Mivel az élet kemény volt, a törvények roppant szigorúak voltak, tavasszal megesett, hogy olyan élelmiszerhiány alakult ki (ezért voltak a böjtök), hogy akit megloptak, az éhen is halhatott, ezért egészen kis értékű lopásért is kiszabták a halálos ítéletet és mivel a büntetéseknek mégis tükröznie kellett az elkövetett bűn nagyságát, ezt a kín borzalmával fejezték ki, hiszen ha már a tyúktolvajt fellógatták, akkor a nagyobb bűnök elkövetőinek nagyobb szenvedés dukált.
Tudnám még sorolni, de közben megéheztem, meg elég hosszú ez így is...
Néha úgy érzem ,hogy egyesen úgy képzelik el az emberiség történelmét ,hogy az utóbbi legfeljebb 1-200 évet leszámítva az emberek boldogan éltek mesebeli harmóniában a természettel s csak napjainkra vagyunk olyan hű de romlottak. Gyakorlatilag ha lenne egy időgépünk akkor sírva jönnénk vissza szinte bárhonnan a történelem folyamából. Tudom ,hogy ma is rengetegen élnek szörnyű életet elmaradottabb helyeken viszont régen meg nem volt más csak az. Manapság van a legtöbb lehetőségünk, a legjobb orvosi ellátásunk, a legnagyobb szabadságunk stb az eddigi történelemhez viszonyítva.
(S engem még mindig érdekel mindezek miben-hogyan mondanak ellent az evolúciónak? Merthogy elterjedtünk annyira és vagyunk annyira találékonyak ,hogy ha a modern társadalom szét is esik a fajunk aligha halna ki. Legfeljebb kőkorszaki szinten élne tovább)
#34
Az evolúció az ,hogy az élőlények örökletes tulajdonságai változnak a generációkon keresztül. Ez ugyan úgy működik egy legutolsó elkorcsosult társadalomban meg egy tökélyre fejlesztett szupermodern társadalomban. Ugyan úgy szaporodnak, ugyan úgy véletlenszerű mutációk történnek a DNS-ben s ugyan úgy az adott szelekciós erők szerinti sikeresebbnek lesz több utódja stb. Nincs kitüntetett iránya vagy erkölcsi vonatkozása az evolúciónak. Gondolom szerinted a generációról generációra megvakulást vagy megsüketülést is elkorcsosulásnak mondanád holott a barlangi vak halak meg a kígyók köszönik szépen jól boldogulnak. Ez is evolúció. Viszont a társadalom pillanatnyi állapota nem tudom mennyire befolyásolja az evolúció működését vagy hitelességét. Én nem látom azt a nagy ellentmondást.
@30: Jah, friss levegő. Fával tüzeltek, fával fűtöttek, meg amit csak el lehetett égetni, a település és környéke télen-nyáron füsttel volt telítve. Elég elnézni némelyik leszakadó térség kis falvaiba. Na, azt kell elképzelned az összes településre.
A folyóba akkoriban minden szennyet beleeresztettek, mert elhordta azt. Úgyhogy a forrásboz legközelebbi hegyi falucskában volt még iható a víz, onnan lefelé egyre szennyesebb lett. Vajon miért termeltek mindenhol szőlőt meg árpát? Bort meg sört főztek, mert azokat inni kevésbé volt veszélyes, mint a vizet.
Tudod, a tenyésztés is génmódosítás. Lassabb és bizonytalanabb, de ugyanúgy génmódosítás.
Szerintem a parazitáknak nézz utána. A legelőn sokkal könnyebben terjednek a paraziták, mint a kezelt tápokban. Az antibiotikumokkal akkor van baj, ha viszik végig a kezelést, ugyanis akkor csak lefölözzük a kórokozókat, és pont beindul az evolúció.
A műhús teljesen azonos a valódival, csak nem állatok gyártják.
Sejtem mire gondolsz. És vicces az írottak fényében, mert az élővilágban teljesen normális, csak az emberek egy része csinál belőle problémát.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!