Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha kapnánk 50 évet, képesek...

Ha kapnánk 50 évet, képesek lennénk az elektromos áramot, mint energia továbbító "eszközt" kiváltani?

Figyelt kérdés
Pl. pneumatikus megoldásokkal? Elképzelhető egy pneumatikus kapcsolókból álló számítógép, monitor? Csak kíváncsiságból kérdem.
2022. szept. 3. 23:04
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem tudom, hogy sűrített levegővel működne-e (szerintem valahogy megoldható), de pl. gőzzel működő számítógépet Charles Babbage is tervezett, és ha jól tudom, tervezték annak a rekonstrukcióját is.
2022. szept. 3. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
100%

egy cikk róla:

[link]

2022. szept. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%

Léteztek régen analóg számítógépek ilyen elven.

Azért olyan nagy pontosságra ne számíts.

2022. szept. 3. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Köszi! A mai monitorok is a három alapszínből állítják össze a képeket? Vagy ez csak a régi tévékre igaz? Mert akkor elvben lehetne olyan mini színes lapkákat pneumatikusan váltogató rendszereket készíteni, amelyek monitorként működnek? Elvben kérdem! :-)
2022. szept. 4. 00:00
 5/31 anonim ***** válasza:
100%
Készült is ilyen, csak ez szabadtéri kijelző, néhány cm-es "pixelekkel".
2022. szept. 4. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%

"Azért olyan nagy pontosságra ne számíts."

A pontossaga ugyanakkora lenne, hiszen ugyanugy bites modon mukodne. Inkabb a szamitasi kapacitas es az elettartam lenne szerintem a ket gyenge pont. (Na meg a hangzavar, amit okozna a sok ezernyi pneumatika.)

Egy 80!as evek beli egyszeru zsebszamologep szintjet talan ki lehetne hozni belole.

2022. szept. 4. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
96%
Az elektronikus számítógépek un. logikai áramkörökből állnak. Ezek az alap (kapu)áramkörök rém egyszerűek, például az ÉS kapunak van két (vagy több) bemenet és egy kimenete és a kimenetén akkor van feszültség ha az egyik ÉS a másik bemenetén is feszültség van. Van még VAGY, KIZÁRÓ VAGY, NEM kapu is, de valójában lényegtelen, hogy ezek mit csinálnak, a lényeg, hogy ezekből a kapukból épül fel minden számítógép. Ezeket a kapukat meg lehet csinálni pneumatikus vagy hidraulikus szelepekkel is, vagy tisztán mechanikus szerkezetekkel. Azonban van egy nagyon nagy különbség az elektronika javára! Az elektronikus kapuáramkörök egyben jelerősítők is, azaz a bemenetre kerülő jel a kimeneten ugyanúgy megjelenik. Minden más mechanikus szerkezetnél a kapukon jelentős veszteséggel halad át a jel (a súrlódásból adódó belső veszteség miatt) illetve néhány kapu után gondoskodni kell a jel erősítéséről is. Gyakorlatilag ezek miatt a veszteségek miatt szinte lehetetlen feladat egy bizonyos bonyolultságot meghaladó logikai szerkezetet mechanikus elemekből felépíteni. És akkor még a sebességről nem is beszéltünk...
2022. szept. 4. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%

Lehetne mechanikus számítogépet épiteni, például vezérelhető légszelepekkel ide oda irányítani a levegőt, és ezekből kialakítani az alap digitális műveleteket végrehajtó berendezéseket. De gyakorlati haszna nem volna, azonkivűl, hogy egy látványos mechanikus művészeti alkotás lenne, mert biztos hogy nagyon lassú lenne az árához és felhasznált energiához képest. Az első kisérleti elektroncsőves gépek pár ezer gépikodú műveletet tudtak végrehajtani, saccperkb egy ilyen pneumatikus gép ezeknél százszor lassabb lenne.

Nagyon érdekes lett volna az emlitett Babbage féle fogaskerekes gépet működés közben látni, de valoszinűleg azért nem készültek ilyenek, mert túl drágák lettek volna a hasznoságukhoz képest, mivel abban korban még nem volt szüksége az emberiségnek túl sok pontos számításra.

2022. szept. 4. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%
#8 Abban a korban hihetetlen igény volt pontos számítások tömeges végzésére. Az ipari forradalom nem képzelhető el mérnöki számítások nélkül, ahhoz meg különböző (függvény)táblázatokra volt szükség. Sok tudós társaság, illetve állami intézmény írt ki különböző pályázatokat olyan gépek építésére, melyek képesek lettek volna ezeket a táblázatokat előállítani.
2022. szept. 4. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
100%

Lehetne ilyeneket csinálni,de szükségtelen.

Minden "modern" eszköz használata rombolja életterünk.

1 példa: villanykapcsolót bármikor felkapcsolhatod,hogy világítson. Ezért egy erőmű egyfolytában üzemel valahol a mezőn ahol nem látod!

2022. szept. 4. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!