Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az áramütés milyen formában...

Az áramütés milyen formában jelenik meg a testben atomi szinten?

Figyelt kérdés

Tehát van egy áramforrás, abban ugye elektronok vándorolnak. A konkrét kérdésem pedig az lenne, hogy ez az elektron-vándorlás hogy jelenik meg a testben? Egy galvánelem esetén az elektrolitban lévő inokot veszik fel és adják le az elektronokat, így szállítódhat az elektron. Viszont ez testen belül hogy néz ki?


Illetve még arra is kíváncsi lennék, hogy egy testfelszíni elektród hogyan tudja detektálni pl. a szív elektromos tevékenységét? Az akciós potenciál során ionok vándorolnak a szívben, de ezt az ionvándorlást hogyan fogja konkrétan érzékelni az elektród a bőrön keresztül?



2022. aug. 10. 12:21
 1/7 anonim ***** válasza:
93%
A testben levo oldott sook toltessel rendelkeznek es feszultseg hatasara "termeszetellenesen" mozdulnak el. Ezen kivul a nagy aramerosseg elektronok vandorlasat idezi elo a testben, ami nagy hoenergiat indukal.
2022. aug. 10. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%

Az emberi szervezetben is vannak ionok, és az elektronok pontosan ugyanúgy szállítódnak, mint bármely más elektrolitban. Mindez megzavarhatja különösen azoknak a szerveknek a működését, ahol az elektromos impulzusoknak eleve nagy jelentősége van (szív, idegrendszer). A másik probléma az áram által keltett hőhatás: minél nagyobb az áramerősség és az ellenállás egy adott pontban, annál nagyobb lesz az ott felszabaduló hőenergia. A túlhevülés pedig könnyen vezethet fehérjék denaturációjához (a másodlagos szerkezet olyan megváltozásához, ami nem visszafordítható: mint pl. a tojás megfőzésekor is denaturálódnak a fehérjék). Ez utóbbinak a klinikai hatásai szerteágazóak attól függően, pontosan hol és milyen mértékben megy végbe ez a folyamat. Kialakulhatnak vérrögök, égési sérülések, később hegesedések (ha az illető túléli az áramütést).

A szívműködés ciklikus. Egy-egy ilyen ciklus különböző fázisaiban az elektronok nagyjából ugyanabba az irányba mozognak a szívizomban, így egy kívülről is mérhető, 3 dimenziós elektromos vektort alkotnak. Ez a vektor irányában és hosszában ciklikusan változik egy-egy összehúzódás-elernyedés alatt. Mivel a szív nincs elektromosan izolálva a test többi részétől, ez a vektor kívülről is mérhető, ezt nevezik EKG-nek. A különböző EKG elvezetések (a standard tizenkettőn kívül vannak még kiegészítő elvezetések is) a szív elektromos vektorának egy-egy adott irányba való vetületét mutatják az egymást követő szívciklusok alatt.

2022. aug. 10. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!


Még az elektronok vándorlása szorulna egy kis magyarázatra, mert ugye az élő szervezetben ionok vándorolnak és ez okoz töltéseloszlás változást. De ebben az esetben hogy beszélhetünk elektron vándorlásról? Pl. A szívizom esetében ionok vándorolnak a sejtmembránon keresztül, de itt konkrétan elektron nem adódik át és így akkor az elektródba hogy jut be az infó? Valószínlűleg ez valami triviális dolog, de sajnos még mindig nem egészen értem az egész folyamatot.

2022. aug. 10. 13:59
 4/7 A kérdező kommentje:
Vagy fordítva, ha kívülről jön egy áramütés akkor az hogy fog végighaladni a testen? Van egy fém elektród a tenyérben, onnan jönnek az elektronok és ezek hogy fognak bejutni a szervezetbe? A galvánelemnél értem, hogy a fém közvetlen érintkezik az eletrolit oldattal, ott felveszi pl. a Nátrium-ion az elektront. De ez a bőrben hogy játszódik le? Ott van pl. legfelső keratocytákból álló réteg ahol tudtommal nem nagyon vannak ionok. Így mire adódik át az elektron? Illetve ha esetleg jelenlévő Na-ionra át is adódik akkor a létrejövő Na-atommal mi lesz?
2022. aug. 10. 14:04
 5/7 anonim ***** válasza:
81%

"Ott van pl. legfelső keratocytákból álló réteg ahol tudtommal nem nagyon vannak ionok."

Szerintem ott áthúz az áram a feszültség hatására, és az áthúzásnál ionizálja a töltés nélküli molekulákat, amik ezután már vezetőkké válnak (hasonlóan a levegőn áthúzó nagyfeszültséghez).

2022. aug. 10. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Gugu Gabor ***** válasza:
58%
Az emberi bőr közel sem homogén, szörtüszők faggyú mirigyek verejték mirigyek stb. és persze a bőr vastagsaga rengeteg dolog befolyásolja a bőr ellenállását vagy ép átütési szilárdságát
2022. aug. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat.


Viszont a többi kérdésre még mindig keresem a választ, szóval szívesen fogadom a további segítséget.

2022. aug. 11. 11:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!