Ha kiderülne, hogy az idő nem létezik, mi történne azokkal azokkal az egyeneletekkel, amik tartalmazzák az időt?
"Ha kiderülne, hogy az idő nem létezik, mi történne azokkal azokkal az egyeneletekkel, amik tartalmazzák az időt?"
Nem olvastam a könyvet, csak a Qubit cikket. Aszerint:
"... amit az idő múlásaként érzékelünk, ... csak egyfajta mód, ahogy megpróbáljuk magyarázni a hétköznapi tapasztalatainkat."
Az, hogy ez a "mód" létezik, elegendő arra, hogy berakjuk az egyenleteinkbe, amivel szintén "a hétköznapi tapasztalatainkat próbáljuk magyarázni".
Egyébként az igaz, hogy a különböző sebességgel haladó megfigyelők kölcsönösen úgy látják, hogy a másiknál másként telik az idő.
És az is igaz, hogy egymástól kellően távoli és "időben" kellően közeli eseményeknél a megfigyelő mozgásától függhet, hogy melyik volt előbb. Ilyen szempontból az idő nem univerzális.
De minden megfigyelő számára létezik egy "most", ami a nem túl távoli eseményeket szétválasztja múltra és jövőre.
Egyébként itt írtam arról, hogy szerintem mit tekinthetünk időnek:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. #14
A most, a múlt és a jövő fogalmáról annyit:
Tegyük fel, hogy létezik két eseményünk. A és B. Amikor valamelyik bekövetkezik, akkor elindítunk egy fénysugarat a másik felé. Ezt mindkettővel megtesszük. Ha A-ból a fénysugár odaér B helyére, mielőtt B bekövetkezne, akkor egyértelműen A volt előbb. És fordítva.
De ha egyik fénysugár sem ér oda a másik eseményhez mielőtt bekövetkezne, mert olyan távol vannak térben, vagy olyan közeliek időben, akkor a megfigyelő mozgásától fögg hogy melyiket látja előbbinek.
Köszönöm a válaszokat!
Bemásolom még ezt is, azoknak akik értenek a témához:
"Az idő nélküli fizika
Nézete szerint az idő múlása nem egy általános folyamat, hanem egy értelmezési mód, ahogyan a valóságra tekintünk.
A fizikában az idő irányának csak akkor van szerepe, amikor a hő is jelen van. A hő nem haladhat hideg test felől meleg test felé változatlan körülmények között. Ez az egyetlen törvényszerűség, amelyben a fizika megkülönbözteti a múltat a jelentől. A hőnek ez az irreverzibilis mozgása az entrópia. Amikor egy folyamat időben visszafelé történése képtelenség, akkor valami biztosan felmelegszik. Véleménye szerint az idő irányultsága valós tény, de ez csak azért van így, mert emberi perspektívából nézzük. Az entrópia miatt kerül nyugalomba a földre esett kő, az entrópia mozgatja a világot, nem az energia. A kő felmelegíti a földet a vele való érintkezéskor. Ilyenkor a mechanikai energiája hőenergiává alakul. Ez a folyamat mindig visszafordíthatatlan. A lefelé eső testek esetén is megfordítható az irány, hisz a lezuhant labda vissza is tud pattanni a földről.
A „most” értelme vagy értelmetlensége
A sajátidő függ attól, hol tartózkodunk, milyen tömegek hatnak ránk, mozgunk-e, és ha igen, milyen sebességgel. Az állítás megvilágítására számos szemléletes példát használ.
A most mit csinál egy másik ember kérdése tudományos szempontból értelmezhetetlen nézetei szerint, hisz ha szabad szemmel látható közelségben van a másik, akkor is csak azt tudjuk érzékelni, hogy fénysugarak jönnek róla a szemünkig. Bár ebben az esetben a fény útja csak pár nanoszekundumot vesz igénybe, mi akkor is csak azt láthatjuk, ami pár nanoszekundummal ezelőtt indult.
Ha fénynek évek kellenek ahhoz, hogy eljusson az érzékelésünkig, akkor a mi sajtidőnk a fény indulásához képest több évnyi különbségre van. A hanggal kapcsolatban is elmondhatjuk ugyanezt.
Azt sem állíthatjuk, hogy egy másik bolygóról most induló fénysugár az az, amit mi néhány év múlva meglátunk a távcsőben, hisz meglehet, hogy a személy, akiről a több éve indult fény eljut hozzánk, már testileg mellettünk tartózkodik a Földön.
Rovelli súlyos megállapítása, hogy a mi jelenünk nem terjed ki az univerzum egészére. Nincs mindenhol és mindenkire érvényes, általános jelen. Legfeljebb viszonylagos jelenről beszélhetünk, de ha viszonyítási pontot változtatunk, ez érvényét veszíti. A világ tehát nem jelenek, lineáris időpillanatok egymásra következése: időszerkezete ennél sokkal bonyolultabb. A világot „megérteni” kifejezés definiálása is nehézségekbe ütközik. A világot az ember látja, leírja, rendet teremt benne, de keveset tud arról, hogy milyen kapcsolat van a világ, és aközött, ami az ember számára felfogható. [2]
Dolgok helyett események
Rovelli szerint a világ leírására az események alkalmasak, hisz a leginkább "dolgoknak" látszó dolgok is hosszan tartó események. A legszilárdabb tárgy is csak együttrezgések, erők kölcsönhatása. Egy olyan folyamat, ami egyensúlyban tarthatja magát. Véleménye szerint a világot tünékeny hangok és hullámok alkotják, események hálójából épül fel. A háború pl. nem dolog, hanem események láncolata. Akárcsak a vihar vagy a felhő, a hullám, a család vagy az emberi lény. A modern fizika úgy írja le a világot, ahogy megtörténik, és nem úgy, ahogy van.
Ha a világ dolgokból állna, akkor mégis mik lehetnének ezek a dolgok? Hosszú időn át, főként a fizikusok, mindenáron találni akartak egy ősanyagot.
Állítása szerint igazi üresség a térben nem létezik, mert ahol nincsenek atomok, ott is megfigyelhető a részecskék hullámzása. A tenger hullámaival szemléltetve ezt a mozgást: úgy képzeljük el a teret, a világot, mint ahogy a tenger hullámai morajlanak. A világ alkotórészecskéi szüntelenül vibrálva jönnek létre, fodrozódással szétterjednek, és mint a tenger hullámai, eltűnnek és újra felbukkannak. A világot ilyen események, a rövid ideig létező részecskék felbukkanása és eltűnése határozza meg, építi fel."
Forrás itt: [link]
Az idő nélküli modellnek nem lenne rájuk szüksége, mivel ugyanezeket a jelenségeket más, egyszerűbb egyenletekkel le tudná írni. Kidobna olyan fogalmakat is, mint sebesség és gyorsulás.
Az iskolában persze az időt használó modellt tanítanák.
Ami a szövegből kimaradt és a kérdés szempontjából is fontos, az a kauzalitás, az ok és következmény nem felcserélhetősége. Ha nincs idő, akkor az egymás utániság hogyan értelmezhető? Mondjuk egy esemény hatására létrejön A és B (feltétel, anyag, állapot, stb., mindegy). Ezek egymással C-t hoznak létre, C pedig megszünteti létezni A-t, ami idő nélkül ellentmondáshoz vezet.
"Ha kiderülne, hogy az idő nem létezik"
Ezt így könnyű leírni, de részletezd, mi módon "derülne ki"? És kérlek ne az önjelölt filozófus írását idézd, mert semmi újat nem talált ki, csak átnevez és kiszínez dolgokat.
#8
Hát úgy derülne ki, ha kiderülne, hogy Rovelli-nek van igaza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!