Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Természettudományokban jártaso...

Természettudományokban jártasok! Nem "lehetetlen" az a forgatókönyv, hogy idő nem létezik?

Figyelt kérdés

Elnézést a kissé butácska megfogalmazásért, egy laikus bölcsész kérdése következik:


Ha jól tudom, vannak olyan elmélet(ek?) a fizikában, amelyek szerint idő nem, vagy nem úgy létezik, ahogy mi gondoljuk. Ezt mégis hogyan kellene elképzelni? Létezhetne "történés" akkor egyáltalán? Hiszen valahogy egységekbe lehet foglalni az egyes történéseket, változásokat, kissé lesarkítva ezeket hívjuk időnek, nem?


Remélem, a témában nálam jártasabbaknak átjön a kérdés, ha nem, akkor pontosítok.


Köszönöm előre is!



2020. júl. 7. 20:05
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
*kissé lesarkítva ezeket /az egységeket/ hívjuk időnek, nem?
2020. júl. 7. 20:05
 2/12 anonim ***** válasza:
87%

Ki kell ábrándítsalak, az időnek nincs pontos definíciója. De ez nem jelenti azt hogy nem létezik! Newton óta hangoztatva vagyon már ugyanis, hogy ha a kiszemelt fizikai mennyiségnek a mérési eljárását megadjuk, akkor az helyettesíti a fogalmi definíciót.

Már pedig az időt periódikusan működő szerkezetekkel mérjük, ma már igen pontos atomórák vannak. Vagyis a mérés létezik és kifinomult, ez helyettesíti a fogalmi definíciót. Ebből kifolyólag értelmes dolog az időről beszélni.

2020. júl. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
80%
Majd holnap válaszolok.
2020. júl. 7. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
85%
Én is laikus vagyok de időnek kell lennie csak nem tudjuk pontosan, hogy mi is maga az idő. Ugye régen azt mondtuk telik és kész. Einstein megtudta, hogy nem csak úgy telik és kész. Valószínűleg ettől sokkal bonyolultabb de attól még létezik.
2020. júl. 7. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
65%

Idő mint olyan, nincs és nem is kell, hogy legyen.

Amit az ember időnek nevez, lényegében a változás, semmi egyéb.

A környezetünkben vannak olyan változások, amelyek periodikusan ismétlődnek, az ember (tudós) efféle változáshoz (cézium atom) köti, ebből vezeti le az idő fogalmát. A korábbi ember pedig az égitestek mozgásának periodizmusából tette ugyanezt.

2020. júl. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
49%

nem értek hozzá,de valaki azt mondta, az idő azért "van", mert mérni akarjuk.

Mert különben meg ilyen évszakváltakozások vannak pl tavasszal zöld hajtások, virágok, nyáron megérnek a gyümölcsök, ősszel leesnek a levelek, télen hó van. De ezek nem feltétlenül az idő létezését igazolják; hanem egy ilyen ciklikusságot amúgy.

2020. júl. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
79%

A mi világunkban létezik idő.

Elképzelhető, hogy a világunkon kívül - HA létezik ilyen hely - akkor sem tér, sem idő nincs.

Ez jelentheti pl. azt, hogy ott nem lehet mozogni és nem terjed pl. a fény sem.

2020. júl. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
84%
Utolsó elvileg az nem létezhet ahol se idő se tér. Tér az még elvileg lehet idő nélkül= nem történik semmi de a kettő hiánya együtt az elképzelhetetlen az agyammal. Kérdező ahol te élsz ott kell időnek lennie ami a téridő része. Ez torzul a tértől és a sebességtől is. Fekete lyukaknál az eseményhorizonton túl megszűnik az idő de a fekete lyuk veszít a tömegéből így az se lehet örökké. Az ősrobbanáskor jött létre az idő így azt mondják, hogy nem volt előtte és a mi volt előtte értelmetlen kérdés. Tehát nálad van idő a fekete lyukban nincs. De az, hogy hogyan jött létre az ősrobbanás ha nem volt előtte az kérdéses. Jelenlegi ismereteinkkel nem vizsgálható de hogy más ismeretekkel mi lenne vizsgálható jó kérdés. Nem tudom, hogy mennyire helytálló amit írtam nem értek hozzá annyira.
2020. júl. 8. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
32%
A dolgok megtörténnek egymás után és hogy ezeket az egymásutániságokat követhessük a kis buta emberi fejecskénkkel, kitaláltuk, hogy az "idő" múlásával hivatkozunk rájuk.
2020. júl. 8. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"A dolgok megtörténnek egymás után és hogy ezeket az egymásutániságokat követhessük a kis buta emberi fejecskénkkel, kitaláltuk, hogy az "idő" múlásával hivatkozunk rájuk."


Szóval annyi történt, hogy leírtunk és megneveztünk egy amúgy LÉTEZŐ jelenséget, amit akkor most nevezzünk a dolgok egymásutániságának. Ebben nem értem, mi a kitaláció akkor.

2020. júl. 8. 01:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!