Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi áll a "fénytörés" nevezetű...

Krwkco kérdése:

Mi áll a "fénytörés" nevezetű hoax mögött?

Figyelt kérdés

A fény nem tűnik olyan dolognak, mint ami el tudna törni, mint pl. egy váza. Mégis azt mondjuk, hogy fénytörés meg törésmutató, mintha ez bármit megmagyarázna.

Pedig a fény csak irányt változtat.

100% vannak itt olyanok (vagy olyan), akik tudják, hogy miért. És talán olyanok is, akik szívesen elolvasnák a magyarázatot.

Tudod a választ?



2022. ápr. 12. 19:01
1 2 3 4 5 6
 11/52 A kérdező kommentje:

#10

"én már a listában olvasva egyből tudtam, hogy "sakk-matt tudomány" típusú a kérdés... "

Nem az. Ez tényleg fizika és érdekes.

Egyébként milyen listában láttad? A tudományok listában 0 kérdésem van az elmult 30 napban és 552 válaszom. Az "idők kezdete óta" mindössze 7 kérdésem volt. Nem vagyok egy notorius kérdező. :-)

2022. ápr. 12. 19:51
 12/52 simad ***** válasza:
100%
Próbáld ki világíts rá a lábújjadra aztán kalapáccsal célozz rá teljes erőből.
2022. ápr. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/52 A kérdező kommentje:

"Próbáld ki világíts rá a lábujjadra aztán kalapáccsal célozz rá teljes erőből."

Az más. Úgy a csillagokat lehet látni. :-)

2022. ápr. 12. 20:07
 14/52 Z003 ***** válasza:
100%
@11 De te nem azt kérdezted meg, hogy "miért alakul ki a fénytörés", vagy "mi áll a fénytörés hátterében". Hanem hogy mi áll a fénytörés nevű átverés mögött. Magyarul szerinted a fénytörés egy átverés/álhír vagy megtévesztés. Ha így teszed fel a kérdésed ne csodálkozz ha trollnak néznek.
2022. ápr. 12. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/52 Mojjo ***** válasza:
100%

Tessék, itt a Fermilab kutatója magyarázza el a dolgot, érthetően, szemléletesen:

[link]

2022. ápr. 12. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 A kérdező kommentje:

#14

"De te nem azt kérdezted meg, hogy "miért alakul ki a fénytörés", vagy "mi áll a fénytörés hátterében". Hanem hogy mi áll a fénytörés nevű átverés mögött. Magyarul szerinted a fénytörés egy átverés/álhír vagy megtévesztés. Ha így teszed fel a kérdésed ne csodálkozz ha trollnak néznek."

Valóban a kérdésem szenzációhajhász. Arra szolgál, hogy az emberek megnyissák a linket. De a kérdés részletezéséből világos, hogy nem tagadom, hogy a fény irányváltoztatása létezik.

Ami a hoax, vagyis félrevezetés, azt állítani hogy a törésmutató magyarázatul szolgálna erre a jelenségre:

"Mégis azt mondjuk, hogy fénytörés meg törésmutató, mintha ez bármit megmagyarázna."

Ez a lényeg a kérdésben: mi a magyarázata annak, hogy a fény a közegek határán iránytváltoztat és pont úgy változtat irányt, ahogy.

2022. ápr. 12. 21:54
 17/52 A kérdező kommentje:

#15

"Tessék, itt a Fermilab kutatója magyarázza el a dolgot, érthetően, szemléletesen..."

Kösz Mojjo. Az első válaszoló, aki látja, hogy itt bizony van mit megmagyarázni.

Egyébként a videó nagyon jó. És az is jellemző, hogy a törésmutatóval való számolás még csak nem is került fel az elvetett magyarázatok közé. Mert az csak leírja a jelenséget, a fizikáját nem magyarázza.

Az előadó által adott végső magyarázattal csak az a baj, hogy magába foglalja a Maxwell-egyenleteket és itt már elveszti a közérthetőséget. A két komponensre különbözően ható dielektromos állandó sem olyan dolog, amire egy természettudományokban tájékozott ember azt mondaná, hogy "közelebb kerültem ahhoz, hogy értsem a fizikai folyamatot".

2022. ápr. 12. 22:13
 18/52 Mojjo ***** válasza:
100%

@17: Persze értem a kérdésed, főleg azért mert bennem is felmerült :D

Lehet elveszíti a közérthetőségét, de nem tudok közérthetőbb magyarázatot. Illetve, mint a legtöbb fizikai jelenségnek, ennek is több szintű magyarázata lehet. A felső volt a klasszikus fizikai, itt pedig a kvantumfizikait láthatod:

[link]


Elnézést, hogy videókat küldök saját magyarázat helyett de egyrészt azért már van annak egy ideje, hogy ennek a témának utánanéztem (meg megnéztem ezeket a videókat), és kellően sokat felejtettem, plusz még akkor is biztos, hogy kevésbé értettem a részleteket, mint a linkelt szakemberek :)

2022. ápr. 12. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/52 A kérdező kommentje:

#18

Ez a video valóban közérthetőbb.

Csak nem szabad kiejteni a kvantummechanika szót. Elég annyi, hogy a fény kettős természetű: ha nem lép reakcióba semmivel, akkor kiterjedt (valószínűségi) hullámként halad.

Ha pedig reagál valamivel, akkor a hullámhossztól függő nagyságú energiacsomagként (foton) viselkedik. De ez utóbbi nem lényeges a fénytörés megértése szempontjából.

A hullámviselkedés közismert a diffrakcióból vagy pl. a kétréses, egyfotonos kisérletből.

Én három dolgot emelnék ki a videoból:

1. Fresnel elv: a fény két pont között mindig a legrövidebb idő alatt befutható utat választja. Ez igaz, pl. amikor két pont között egyenesen halad. Amikor egy tükörről visszaverődik. Amikor az útjában két különböző törésmutatójú (ahol különböző a fény terjedési sebessége) közeg van.

2. A fény sebessége az n törésmutatóju közegben c/n. (Ebbe nem mennék bele, hogy miért.)

3. A fény terjedés közben hullámtermészetű. A különböző úton haladó hullámok kioltják vagy erősítik egymást. Ez határozza meg a végső pályát, (a legvalószínűbb helyeket) ahol a fotont észlelni lehet.

A 2. és 3. pont határozza meg a Fresnel-elv mögött levő fizikát.

Itt egy kis szünetet tartanék...

2022. ápr. 12. 23:04
 20/52 Mojjo ***** válasza:
100%
@19: A lényeg pedig eléggé kvantumfizikai, ti. hogy a fotonok az összes lehetséges útvonalat valóban bejárják. Illetve a valószínűségi hullám fogalma. Szóval nem lehet megúszni a dolgot :)
2022. ápr. 12. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!