A fény újra felgyorsul ha kilép egy közegből? Ha igen, miért?
A fénytörésről mindenfelé oktatnak, tele van vele a net. Pl üvegben 300 helyett csak 200ezer km/s a sebessége (gyémántban még lassabb), de sehol sincs arról szó, hogy amikor kilép a közegből, akkor felgyorsul-e (valószínűleg igen). És ha igen, akkor milyen erők gyorsítják fel újra.
Csak a közegbe belépésről ír mindenki, de engem az érdekel, hogy kilépéskor mi történik pontosan.
Van erre már megoldás? Ha igen, hol találok forrást?
Ebben van logika. Tehát akkor vehetjük úgy, hogy a közeg elektromágneses eltérítő "ereje" (ami miatt a fenytörés is létrejön) az a közegen belül is folytatódik? És apró irányváltozások vannak?
Tesztelni ugye nem tudom atomi szinten, de elfogadom egy lehetséges elméletnek.
nem, mert akkor szórt fényt kapnál amikor kilép.
itten van két videó:
https://www.youtube.com/watch?v=CUjt36SD3h8
https://www.youtube.com/watch?v=NLmpNM0sgYk
miért lassul le a fény közegben, illetve miért vált irányt.
(az egyiket már linkelték korábban, de mivel a válaszoló 32%-os ezért van egy olyan érzésem, hogy nem igazán foglalkozol vele)
ha esetleg nem menne az angol, összefoglalom:
(a kérdésedre egyébként az a válasz, hogy nem gyorsul fel, mert sosem lassult le, irányt meg azért vált, mert átment egy közeghatáron)
de akkor nézzük mi történik:
a sebessége nem változik, csak úgy látod, mintha változna. ennek az az oka, hogy közegben nem a fényt látod. pontosabban nem csak a fényt, hanem a fény, mint elektromágneses sugárzás kölcsönhatását a közeggel. pongyolán fogalmazva a fény két egymásba kapcsolódó hullám, egy elektromos és egy mágneses.
ezek a hullámok kölcsönhatásba lépnek a közeget alkotó részecskékkel, egyszerűen mondva megzavarják őket. mivel senki nem szeret megzavarva lenni, a részecskék a hatás ellenhatás elve alapján olyan elektromágneses mezőket hoznak létre amit igyekeznek a zavarást megszüntetni. mivel a hullám halad, a zavarás a változik, a létrejövő mezők változnak, a változó mező meg technikailag egy hullám, ezért amit te látni fogsz, az az eredeti hullám és az az elfojtani szándékozó hullámok szuperpozíciója, ami összességében lassabbnak tűnik, mint az eredeti hullám. amikor a fény kijut a közegből ez az ellenhatás megszűnik és marad az eredeti hullám az eredeti, valójában sosem változott sebességgel.
olyan, mint felfelé szaladni a lefelé haladó mozgólépcsőn. a nem vagy lassabb, mint az álló mozgólépcsőn, csak annak tűnsz a külső szemlélő számára.
az irányváltás némileg trükkösebb, de szintén az elektromágneses hullámmal áll kapcsolatban. a két közeg határfelületén tulajdonképpen ugyanaz történik, mint a közeg belsejében, azzal a különbséggel, hogy a közeget a hullámot alkotó mezők (konkrétan az elektromos mező) csak azon komponense érdekli, ami be akar hatolni a közegbe, azaz a határra merőleges komponens, míg a határra párhuzamos nem. tulajdonképpen csak a határra merőleges sebesség látszik lassulni a határon való áthaladáskor, az azzal párhuzamos nem. ez okozza az irányváltást.
kilépéskor ennek a fordítottja történik.
#3:
Na nem mintha atomi szinten te bármennyire is tudnád vizsgálni a fotonokat. Valami olyan különbség lehet a kettő között mint egy porszem és egy bolygó között.
Igen, ez kissé nehézkes lenne :)
#6
Az eddigi legjobb magyarázat, nem csak itt hanem a neten összességében. Ez a mozgólépcső-hatás (ezentúl így fogom hívni...) szemlélteti a legjobban a teljes folyamatot. És ezzel úgy látom, nem csak én lettem kicsit okosabb :)
Nagy pacsi!
a fény sebessége állandó, az univerzumra jellemző : c
a fény TERJEDÉSE (terjedési 'sebessége') függ az adott közetől
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!