Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény újra felgyorsul ha...

A fény újra felgyorsul ha kilép egy közegből? Ha igen, miért?

Figyelt kérdés

A fénytörésről mindenfelé oktatnak, tele van vele a net. Pl üvegben 300 helyett csak 200ezer km/s a sebessége (gyémántban még lassabb), de sehol sincs arról szó, hogy amikor kilép a közegből, akkor felgyorsul-e (valószínűleg igen). És ha igen, akkor milyen erők gyorsítják fel újra.


Csak a közegbe belépésről ír mindenki, de engem az érdekel, hogy kilépéskor mi történik pontosan.

Van erre már megoldás? Ha igen, hol találok forrást?



2019. júl. 15. 19:36
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
37%
Nem lassult le. Nincs hova felgyorsulnia. A vákuumban c-vel terjed. Közegben pedig a közeg törésmutatója által meghatározott fénysebességgel. A fény mindig fénysebességgel megy. Nem lassul, nem gyorsul. A foton csak fénysebességgel tud közlekedni!
2019. júl. 16. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
23%

A legjobb analógia a tömeg kerülgetése. Csak annyit érdemes módosítani, hogy az ember kerülget, mert nem szeret ütközni. A foton nem kerülget, ütközik. Tehát a közegben is fénysebességgel halad, azonban útjába kerül egy atom, ütközik vele. Ekkor többféle eset következhet be. 1. Olyan atomnak és úgy ütközött, hogy az elnyeli, elektronpályái átrendeződnek vagy más történik, de közben "melléktermékként" részecskéket sugároz ki. Ha ezek fotonok, akkor azok fénysebességgel haladnak. 2. Úgy ütközött, hogy "nem kellett" az atomnak, és az ütközés szabályai szerint folytatja útját. 3. Áthalad ugyanaz atomon, de az ott érvényes erők hatására más pályán folytatja.

Egy foton útja nem követhető (nem mérhető). Az összes foton (hullám és energiája) azonban igen. A tapasztalat szerint egyfelől összességében más irányban távoznak,másfelől kevesebb, mint ami belépett. De önmagában minden, az áthaladást túlélt és más származék fotonok mindig fénysebességgel haladnak. Az anyagban a sok ütközés-elnyelődés-kibocsátás hatására az "összesség" látszólag lassabban halad. Az összesség. De ennek egyes atomjai útja nem követhető. Csak az összesség mennyiségeit mérhetjük, és az adódik, hogy ha ennek az összességnek a sebességét kisebbnek tekintjük, akkor minden korábbi szabályunk és elképzelésünk helyes marad. De fontos: nem mérjük, tekintjük. Mérni nem lehet, csak a következményeit vizsgálni.

2019. júl. 16. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
0%
Az tetszik az ilyen emberekbe, hogy amíg begépeli meg is érthette volna. És nem :D
2019. júl. 16. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!