Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyukakban a tömegvonz...

A fekete lyukakban a tömegvonzás gyorsabb mint a fény?

Figyelt kérdés
2019. jún. 30. 18:27
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:
53%
Elvileg nem.
2019. jún. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 lali24 ***** válasza:
65%

a tömegvonzásnak nincs sebessége. a tér "behorpadása", amely annál mélyebb, minél nagyobb a tömeg és mivel a fekete lyuk tömege óriási, olyan mély ez a "behorpadás", hogy az oda bekerülő anyag nem tud kikerülni belőle.

tudom, pongyolán fogalmaztam, de nehéz elmagyarázni ezt.

úgy képzeld el, hogy van egy völgy a két hegy között és az egyik hegytetőről legurítasz egy golyót. minél mélyebb a völgy, annál nagyobb sebesség kell ahhoz, hogy a golyó fel tudjon kapaszkodni a másik hegy tetejére. mivel a lehető legnagyobb sebesség a fény sebessége, ha az a völgy elég mély ahhoz, hogy csak akkor tudna a golyód a másik hegy tetejére kerülni, ha gyorsabban mozogna, mint a fény, csapdába esik és soha nem szabadul ki a völgyből.

2019. jún. 30. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
89%

Mondjuk inkább úgy, hogy egy fekete lyuk közvetlen közelében. Másrészt a tömegvonzásnak valóban nincs sebessége.

Egy extrém nagy tömeg közelében, adott távolságra tőle, a gravitációs térerősség nagyobb, mint egy kisebb tömegtől ugyanolyan távolságra lévő pontban. Ez az érték határozza meg, hogy milyen minimális kezdősebesség kell a tömegtől való folyamatos távolodáshoz. Ha ez az érték eléri a fénysebességet, akkor onnan nem igazán szökik el semmi, ahogy a fény sem. Az a távolság, ahol ez az érték előáll, határozza meg a fekete lyuk eseményhorizontjának a sugarát.

2019. jún. 30. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
36%

A tömegvonzásnak sebessége nem lehet, mert az erőnek nagysága van.

A tömegvonzás HATÁSÁNAK azonban van sebessége. Éppen mostanában csúsztunk le pártunk és kormányunk ostoba szűklátókörűsége miatt arról, hogy ennek méréséhez létrehozza nálunk a világ a (talán hatodik létező) mérőállomást.


Egyébként a kérdésfelvetés megalapozatlan. Senki nem tudja a fekete lyukakban érvényes fizikai törvények működését. Ezért aki sejti, mi az a fekete lyuk, ilyen kérdést nem tesz fel, mert tudja, nincs válasz.

2019. jún. 30. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezt úgy szokták megfogalmazni, hogy a szökėsi sebessėg (pongyolán az a sebessėg, amivel meg tudunk szökni az ėgitest tömegvonzása elöl) nagyobb, mint a fėnysebessėg, szerintem a kėrdező is erre gondolhatott.
2019. szept. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Utolsó jól írja, gyakorlatilag arról van szó egy fekete lyuk esetében, hogy annak a szökési sebessége nagyobb, mint a fény sebessége.

De ez nem ilyen egyszerű!

Ugyan is, kapaszkodj meg:

Összesen 4 fajta szökési, jobban mondva kozmikus sebességről beszélünk. Mindegyik az adott objektum tömegétől függ.

1. kozmikus sebesség: legkisebb sebesség, ami ahhoz kell, hogy egy x tárgy egy y objektum körüli pályára álljon.

2. kozmikus sebesség: az a minimális sebesség, amely az y objektum elhagyásához szükséges, hogy "legyőzze" a gravitációs vonzását. Milépsz a bolygóközi térbe.

3. kozmikus sebesség: az a minimális sebesség, ami ahhoz kell, hogy az adott rendszer központi égitest (csillag) gravitációját legyőzd, így kikerülve annak hatóköréből. Így kilépsz a csillagközi térbe.

4. kozmikis sebesség: az a minimális sebesség, ami ahhoz kell, hogy az egész galaxist el tudd hagyni.


Különben:

"Helytelen az a megfogalmazás, hogy a szökési sebességet elért test „kilépett a központi égitest (a Föld) gravitációs teréből”. A gravitáció végtelen hatókörű, abból kilépni elvileg lehetetlen, bár nyilvánvaló módon egy bizonyos, az égitest tömegétől függő távolságban annak a gravitációja már adott esetben elhanyagolhatóvá válik. A helyes megfogalmazás az, hogy a test a sebességével ellensúlyozni tudja – legyőzi – a központi égitest gravitációs erejét, így képes attól elszakadni és végtelen távolságba eltávolodni."


"Szökési sebességen, ha a szövegkörnyezet mást nem jelez, a második kozmikus sebességet szokás érteni."


A Föld esetében az 1. kozmikus sebesség: 7.91 km/s, azaz 28480 km/h. (A légkör tovább bonyolítja a dolgot, de itt most tekintsünk el a légkörtől). Vagyis ekkora sebesség kell, hogy a Földtől kiindulva körpályára állj. Minél nagyobb egy adott objektum tömege, ez a szám annál nagyobb. A mi napunk esetében ez már 437 km/s, ami jócskán nagyobb a 7.91 km/s-tól.

A fénysebesség (vákuumban): 299792458 m/s, de km/s-nál maradva: 299792.458 km/s.

Egy olyan objektumnál, ahol az első kozmikus sebesség ennél az értéknél nagyobb, akkor az fog történni, hogy még a fény sem "jut ki", mert olyan erősen "húz". Ez csak fekete lyukaknál fordul elő. De csak akkor, ha már az eseményhorizonton belül vagy. Ameddig az eseményhorizonton kívül vagy, még el tudsz menni, ott még kisebb az első kozmikus sebesség, mint a fénysebesség. Egy objektumtól minél távolabb vagy, annál kisebb sebességet kell felvenned "onnan számítva".

Az eseményhorizonton belülről akkor tudnál elszökni, ha gyorsabban mennél, mint a fény. Ami lehetetlen.

2019. szept. 3. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

#6-os vagyok

Forrás: wikipédia

2019. szept. 3. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!