Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matek természettudomány???

A matek természettudomány???

Figyelt kérdés

A matekt sokak szerint felfedezik, mások szerint feltalálták!!!

Melyik igaz ezek közül??

A természettel foglalkozik, vagy a természet foglalkozik a matekkal?



2021. dec. 7. 19:43
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
92%
A matematika nem természettudomány, hanem az azok leírására alkalmas nyelv.
2021. dec. 8. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
100%

A matematika nem természettudomány, hanem az absztrakt gondolkodás törvényszerűségeivel, és absztrakt szabályrendszerekkel leírható struktúrákkal foglalkozó tudomány.


Mivel alapvető és filozófiai szempontból is jelentős tény, hogy a természet leírható mennyiségi összefüggésekkel és ezekből absztrahált általános törvényszerűségekkel, ezért a matematika által kínált módszerek a természettudományok legfontosabb eszköztárát jelentik.

2021. dec. 8. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 dq ***** válasza:
64%

#9:

a definíciókban a _megnevezés_ önkényes, ami _meg van nevezve_ az adott.

A _megnevezett_ dolgok közötti kapcsolatok a törvények. Például hogy 1+1 az 2. (És ez a jelölt dolgokra vonatkozik nem a jelekre, így akkor is törvény marad, ha az 1 és 2 betűkkel mást jelölsz.)


- - -


Wittgenstein mondta, hogy a matematika az nyelvészet, de hát minden természettudomány nyelvészet. A biológia olyan szavakkal játszadozik mint mondjuk "faj" meg "szelekció", a matematika meg a "darab" és az "egyenes" szavakkal. Mind a kettő ugyanúgy a világ része, rá lehet mutatni, hogy itt van, ezek a tulajdonságai. (A kvaternió is "darab"-okból áll össze, még ha nem is kérhetsz a boltban k liter tejet.)

2021. dec. 8. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
57%

A probléma nem az, hogy a matematika mi. Hanem az, hogy a kérdező tisztában van-e az általa használt fogalmakkal, mint "törvény", "szabály", "tétel", "definíció", stb.

Newton törvény - a Newton által megfogalmazott törvény. Ő találta ki, előtte nem létezett. A jelenség igen, de Newtonig nem igen tudtak róla.

Pitagorasz tétel - Pitagorasz fogalmazta meg, találta ki. Pont úgy, mint Newton, csak ő mást figyelt. Előtte erről se tudtak.

Párhuzamossági axióma - Euklídesz fogalmazta meg. Mindenki tudta előtte és azóta. Csak nem tudták, mit jelent. Aztán jött egy magyar pofa, aki azt mondta, ezt most töröljük el, és mondjuk ki az ellenkezőjét. Ki is mondta. Az emberek (már aki figyelt) meghökkentek. Most akkor mi van? Aztán akik kicsit gondolkodtak, rájöttek. Einstein és egy csomó modern fizikus megéljenezték, mert nélküle a kvantumfizika sehol se lenne. Mármint a részecskék vígan meglennének, csak az embernek nem lenne ibolyája se róluk. És főleg nem tudna mit kezdeni velük.


Ha már az ember a tudományba akar belekotnyeleskedni, nem árt, ha kicsit előbb ért hozzá. Általában azok szoktak aztán nagyon érteni hozzá, akik kellő alázattal és tisztelettel közelytenek. A pökhendiség itt gátló tényező.

2021. dec. 8. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

Na amúgy köszi az eddigi válaszokat, ezek alapján arra jutottam, hogy a matematika abból áll, hogy FELTALÁLjuk az axiómáit, aztán pedig FELFEDEZzük az azokból következő tényeket (mi igaz, mi nem, és miről nem lehet megmondani), tehát tulajdonképpen mindkettőről szó van.


#16: Bocsánat, nem akartam belekotnyeleskedni a tudományba, de megnyugtatlak, cseppet konyítok hozzá ;)

2021. dec. 8. 23:51
 16/25 anonim ***** válasza:
72%
#17 Feltalálhatnánk másféle axiómákat is, amiből másféle matematika állna össze, csak az nem vezetne sehova, nem lenne használható semmire. Például a szomszéd galaxis egy tetszőleges bolygóján is a háromszög belső szögei egy egyenest (180 fokot) adnak, kartonpapírból ki lehet vágni és próbálgatni. Vagy ha még nyolc galaxissal odébb egy bolygóra leteszünk három követ és mindegyik mellé 2-2 üveggolyót, akkor összesen 6 (3*2) üveggolyó lesz ott, amiket utána ugyanúgy pl. két db hármas csoportra tudunk bontani, mint itt. (A szám szimbólumok és a helyiértékes felírás egy másik történet, de a mennyiségek ugyanazok.)
2021. dec. 9. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:
#18: Ez szerintem egyáltalán nem kifogás, a jelenleg elterjedt matematikának is nagyon nagy része semmire sem vezet való életben. Nyilván azt szeretnénk, hogy minél jobban leírja a természet működését, de ha csakis ezt szeretnénk, akkor nagyon sok területe egyszerűen nem létezne most a matematikának.
2021. dec. 9. 21:56
 18/25 dq ***** válasza:
65%

#17: "Na amúgy köszi az eddigi válaszokat, ezek alapján arra jutottam, hogy a matematika abból áll, hogy FELTALÁLjuk az axiómáit, aztán pedig FELFEDEZzük az azokból következő tényeket "


Vagy éppen fordítva, a számfogalom és az egyenes fogalma fel lettek fedezve, a ZFC axiómarendszer (halmazelmélet) lett utána feltalálva, hogy leírja az előbbit. (Nem mondom, hogy a tied rossz, inkább azt, hogy az ellenkezője is áll, tehát kb eldönthetetlen/lényegtelen.)

2021. dec. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
68%

"jelenleg elterjedt matematikának is nagyon nagy része semmire sem vezet való életben"

Vagy csak sokan nem értenek hozzá? :)))

2021. dec. 12. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:

Nyilván nagyrészt arról hallanak az emberek, amit alkalmazunk is valamire, de nem hinném, hogy a való életben bárki bármikor bármire használná a Nagy Fermat-tételt, a Graham-számot, vagy a Dirichlet-függvényt, ahogy a Collatz-sejtés igazságán sem múlik semmi.


Ettől persze ezek mind nagyon érdekes dolgok, de szerintem tény, hogy rengeteg olyan absztrakt része van a matematikának, aminek szinte kizárt, hogy bármilyen való életi alkalmazása legyen (de persze ki tudja, sok ellenpéldát láttunk már erre).

2021. dec. 13. 01:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!