A Termodinamika második főtétele, és a Entrópia értelmében, minden hanyatlik, elmúlóban van, elpusztul?
Általános elvi megfogalmazásokat konkrét következtetésekre fordítani nem lehet. Az idézett tétel (az entrópiával együttes megfogalmazása) mindössze annyit állít, hogy az összentrópia növekszik. Ebből különféle pusztulásokra következtetni nem lehet, az már fantáziálás.
A megfogalmazott tudományos elveket persze félre lehet érteni. Azaz olyan területeken alkalmazni, amire nem lehet.
Az elv zárt rendszerekre vonatkozik, ott is az összességre. Ettől még egyes lokális helyeken más jelenségek zajlanak esetleg, amelyek lokálisan bármire vezethetnek. Azaz annak a térrésznek az entrópiája bármilyen mértékben csökkenhet is, csak ennek következménye van más térrészekre, és végül az összesség nem csökken.
Ugyanakkor viszont az univerzum nem zárt rendszer. Miért? Mert zárt rendszereknek képesek vagyunk megadni a határait, az univerzumról még azt sem tudjuk, van-e neki. Ezért végtelennek tekintjük két okból. Egyfelől így sokkal könnyebb modelleket és azokon számításokat végezni, másrészt eddig egyszer sem bizonyosodott be az ellenkezője. ha majd ez bekövetkezik, ráérünk azon filozofálni, melyik modellünket hogyan alakítsuk át, hogy ne legyen ellentmondás se a tapasztalattal, se a modellben.
Tehát mindenki megnyugodhat, a világvége (amiről senki nem tudja, mit jelent) nem jön el a közeljövőben. Ha pedig további konkrét probléma maradt, tessék világosan megfogalmazni.
#17
Egy táguló rendszer miért is ne lehetne zárt rendszer (vagy akár izolált, ha itt tartunk)? A zárt rendszernek annyi a definíciója, hogy nem cserélhet anyagot a környezetével. Ez a te példádra is érvényesül, attól függetlenül, hogy a tágulás miatt változhat az entrópia maximális értéke.
"a tágulás miatt változhat az entrópia maximális értéke"
Csak ez teljesen megváltoztatja a viselkedését:
- például emiatt nem tekinthető zárt rendszernek. Zárt rendszerben, ami eljut a falig, az visszapattan és visszajön. Itt meg nem jön vissza.
- emiatt létezhetünk itt egyáltalán: hiszen már többször is beállt a hőhalál, tehát a rendszer már bőven elérte a lehetséges maximális entrópiát.
Ez egyre fájdalmasabb. Zárt rendszerben az entrópia növekedés levezetése biztos valahol kihasználja, hogy az állapotok száma állandó. Erre akarsz rábökni. Ez kell neked.
Az, hogy "tágulás miatt "nem tekinthető" "zárt rendszernek"" egy hülyeség, és nem is kapcsolódik ide, nem kell neked, nem is akarod használni. Eszedben sincsen. Felejtsd el. Pls Q.Q
"- például emiatt nem tekinthető zárt rendszernek. Zárt rendszerben, ami eljut a falig, az visszapattan és visszajön. Itt meg nem jön vissza."
???
És ettől miért is nem zárt rendszer? Csak azért érdekelne marhára, mert a termodinamikában remekül le tudunk írni táguló zárt (és izolált) rendszereket, szóval annyire nem világos a logikád.
"- emiatt létezhetünk itt egyáltalán: hiszen már többször is beállt a hőhalál, tehát a rendszer már bőven elérte a lehetséges maximális entrópiát."
??????????????????
Mikor is állt be a hőhalál???
(Amúgy csöndben jegyzem meg, táguló univerzumban akkor sem feltétlen érvényes még az energiamegmaradás törvénye sem, ha történetesen izolált.)
"Mikor is állt be a hőhalál???"
Nézzél Dávid Gyulát, mert amit én írok, azt valahogy nem érted.
Például a kezdeti világ annyira kicsi volt, a folyamatok pedig annyira gyorsak, hogy gyakorlatilag azonnal létrejött egy teljes keveredés, ezért annyira egyforma a világunk ma mindenhol, amit látunk.
Ott rögtön beállt a hőhalál, ez volt az első.
Azóta volt még egy pár.
A hőhalál ugye arról szól - zárt rendszerben - hogy utána már gyakorlatilag nincsen semmiféle változás, statisztikailag minden marad úgy, ahogy akkor van. Persze lehet, hogy ott kevereg és áramlik közben az egész, de például energiát már nem lehet belőle kivenni.
> A hőhalál ugye arról szól - zárt rendszerben - hogy utána már gyakorlatilag nincsen semmiféle változás, statisztikailag minden marad úgy, ahogy akkor van. Persze lehet, hogy ott kevereg és áramlik közben az egész, de például energiát már nem lehet belőle kivenni.
... ez egyrészt nem igaz (lásd Poincaré visszatérési tétel), másrészt meg nem a _tágulás_ miatt, borzasztó alacsony entrópiájú állapot a homogén, hanem a _potenciális energia_ miatt. Már a sima Newtoni gravitáció is azt adja, hogy a homogén anyageloszlású univerzum majd szétrobban, tele van könnyen hasznosítható energiával, egy icipiti fluktuáció és az egész összeesik csillagokká.
Dícsérendő hogy Dávid Gyulát nézel, de ha nem ismered a szavakat, amiket használsz, vagy nem tudsz tagadni egy logikai állítást, akkor ne téríts, mert csak a zajt generálod leginkább.
A homogén itt nem azt jelenti, hogy minden teljesen szabályosan van elosztva, hanem azt, hogy átlagosan egy térrészben kb. ugyanaz és ugyanannyi van, mint a másikban.
Összeállni pedig akkor még nem tudtak, túl nagy volt a hőmérséklet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!