Az evolúció történhet visszafelé is?
Tehát, hogy nem egyre jobb képességei lesznek egy fajnak, hanem egyre rosszabbak.
Erre a cikkre most találtam rá:
"Az emberi agy térfogata tíz százalékot zsugorodott az elmúlt 30 ezer évben, ami a tudósok szerint azt jelzi, hogy az evolúció során hatékonyabbá válik agyunk."
Két megjegyzésem lenne: 30.000 év alatt 10% zsugorodás baromi sok, nekem már-már természetellenesnek tűnik ez a gyorsaság. A tudósok megállapításával pedig egyáltalán nem értek egyet, nem hiszem, hogy egy mai ember agya hatékonyabb lenne egy 10.000 évvel ezelőtt élt emberénél.
Na de ez csak mellékszál, a fő kérdésem: az evolúció során visszafejlődhet-e egy faj? ( nem az emberre gondolok, hanem általánosan)
@Kérdező(#39)
Egyetértek Wadmalaccal.
Hiányos?
Ennek a sornak a fosszilizálódott leletei elemenként mind megvan, Afrikából kiindulóan, ráadásul gyönyörűen időrendben egymás mellé rakhatóak, ahogy azt az evolúcióelmélet előre elképzelte 160 éve. Faguriga legyek, ha nem igy történt az ember evolválása. Elárulnád, hogy ez a sor, ráadásul időrendben, hogy került erre a földrészre?
Olyan is még elképzelhető (bár eléggé valószínűtlen), hogy azokban az időkben több földrészen is nagyjából egy időben párhuzamosan egyfajta konvergens evolúció kezdett beindulni (vagyis több földrészen egyidőben a majmok egy része kezdett emberszerűbb lenni, és esetleg néha a földrészek között az állományokban keveredés is történt, de az tuti, hogy az evolúció pont legyártotta azt a sorozatot emberkialakulás ügyben, ahogy az az evolúció nagykönyvében le van írva).
De amint olvashatod, a felfedezés a lábnyomokról messze nem egyértelmű:
Ugyanakkor azt is igaznak tartjuk már a leletek alapján, hogy a mai majmokkal közös ősünk vérvonalában szereplő valamelyik korai képviselő kétlábra állása, a mai majmokénál fejlettebb fokon jóval régebben kialakult, már az erdőkben, és nem a szavannákon (az ilyen féle ősi állatokból akkoriban nyilvánvalóan több fajta létezett), méghozzá már akár 6 millió éve is (pl. az Orrorin tugenensis), vagyis ha egy ilyen lény Európába átkavircolt, azért az nem lenne olyan meglepő. Ugyebár 6-7 millió évvel ezelőtt Kréta még nem különült el szigetként a mostani kontinentális görög szárazföldtől.
Egészében véve (állításoddal ellentétben) igenis nagyon sokat, és eleget tudunk ahhoz, hogy lássuk az ember evolúciós kialakulásának formaváltozásait. Hogy milyen területekre terjedt ki ez a fejlődési folyamat, és hogy hol voltak a pontos fontosabb csomópontok, az valóban kérdéses lehet, de ez messze nem azt a mindenre kiterjedő bizonytalanságot demonstrálja, mint amit te bele akarsz látni az ügybe.
A helyzet fordított. Éppenséggel az ember evolúciós kialakulása nagyon szépen lekövethető, és az egyik legtisztább képet mutatja a sok viszonylag, vagy elég tiszta evolúciós sorozatban. A részleteket tekintve persze mindig lesznek kérdések, de a kép egésze eléggé nyilvánvaló.
Istenigazából az simán lehetséges, hogy az ember eredeti ősének tekinthető, Lucy előtti, jóval régebbi "egyenes vérvonali" ős mondjuk Európa, Ázsia területén alakult ki.
Mindez azonban lényegtelen, ha az csupán Afrikába átvándorlás után fejlődött egyértelműen emberőssé ás utána onnan terjedt el.
Meg kéne nézni, hogy a krétai lábnyom menetiránya Európából Afrika felé vagy fordított irányba mutat. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!