Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a jégsapkák elolvadnak,...

Ha a jégsapkák elolvadnak, akkor lehet arra számítani, hogy még "jópár" covid szerű/hatású vírusok is kiolvadhatnak, és megint ilyen állapotok (karantén stb) lesznek? Esetleg több vírus "kombinációjából" egy nagyobb világjárvány előfordulhat?

Figyelt kérdés
2021. aug. 12. 11:01
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
100%

Előfordulhat.

Pl. a pestis, a feketehimlő kórokozói kiszabadulhatnak az egykor fagyott talajban eltemetett, majd kiolvasó holttestekből.


Ráadásul mivel a mai népességben alig van az embereknek természetes vagy akár vakcina útján szerzett védettsége az ilyesmikkel szemben, komoly gondot okozhat.


2016-ban a Jamal félszigeten pl. egy 12 éves gyerek meghalt, 20 ember pedig kórházba került lépfene fertőzés miatt - bár nem tudható biztosan, honnan szedték össze, de azt valószínűsítette a vizsgálat, hogy egy, a fagyból kiolvadt rénszarvas tetemből származott a baktérium.


És természetesen akár lehetnek ott számunkra teljesen ismeretlen kórokozók is akár ezer évek óta megfagyva, amik kiolvadhatnak.

2021. aug. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
15%
nem
2021. aug. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
97%
Van egy ilyen elmélet, igen. Azonban az ott lefagyott vírusok nem feltétlenül ártalmasak, vagy nem annyira ártalmasak az emberre nézve. Közvetetten viszont okozhatnak problémát, vagyis az állatállományt tizedelheti meg egy fertőzés, így az élelmezésben lehetnek fennakadások
2021. aug. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 Wadmalac ***** válasza:
97%

Minél régebbi lefagyásban van, annál veszélytelenebb.

A vírus csak adott genomokkal tud mit kezdeni, erős eltérésnél ártalmatlanná válik. És ha az a vírus mondjuk millió éve ott ül, azóta jelentősen veszthetett a kompatibilitásából.


A baktériumok nagyobb veszélyforrások lehetnek ilyen helyről kiszabadulva.



Mindenesetre összességében a kockázat nem nagy.

2021. aug. 12. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem sokkal jobban kell tartani a hőmérsékleti zónák sarkok felé vándorlását követő állat- és növényvilágtól, amik viszik magukkal az új területen nem megszokott kórokozóikat is.

Például ma nálunk a malária gyakorlatilag ismeretlen, de a melegedést követő déli szúnyogfajokkal bizony ide is eljön.

2021. aug. 12. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
100%

A hitelességét nem tudom igazolni, de érdekes:


"Hiába a szkepticizmus, vannak olyan vírusok, amelyek képesek azután is fertőzni, hogy hosszú éveket töltöttek a fagyott talajban: Jean-Michel Claverie és Chantal Abergel mikrobiológusok épp két ilyenre bukkantak a permafrosztban. A vírusok nem csupán egy harmincezer éve fagyott mintából kerültek elő, hanem óriásiak is, és még mindig veszélyt jelentenek az amőbákra. A két kutató a permafroszt olvadásának egészségügyi kockázataira figyelmeztet: attól tartanak, hogy olyan betegségek is előkerülhetnek, amelyeket már elfeledett az emberiség, és miután gyorsul az olvadás, egyre többen vándorolhatnak az eddig fagyott tájakra az ásványkincsek bányászatáért – így pedig, ha megfertőződnek, az egész világon széthurcolhatják a kórt. Claverie elsősorban a fekete himlő újbóli elterjedésétől tart."

[link]

2021. aug. 12. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Gleccser jégmintából már vontak ki 15000 éves mikróbákat, viszont ártalmatlanok az emberre, úgy tűnik. :) A 33 mikróba közt voltak vírusok is, és 28 ismeretlen a tudománynak, de úgy tűnik ártalmatlanok az emberre.


A vírusok fajspecifikusak, nem tudnak bármely élőlényt megbetegíteni és rengeteg az emberre ártalmatlan vírus létezik egyébként is, arról nem szokott szó esni. Ami növényt fertőz az nem tesz kárt az emberben és ami állatot fertőz, az meg általában az emberre veszélytelen. Ilyen régi mintáknál megpróbálták szaporítani sikertelenül, stb, stb. Általánosan arra a következtetésre jutottak, hogy a jégben lévő vírusok talajból és növényekből származtak, nem pedig emberekből vagy állatokból.


A gleccserbe zárt vírusok vizsgálata új és fejlődő terület, itt van alul a tanulmány, mindjárt ide másolom - google fordítás lesz és hosszú is, de kb érthető, ami kérdéses azt eredetiben olvassad.


Röviden voltak kisebb-nagyobb problémák, és lehet veszélye is, de tudnak róla és ennek megfelelően is dolgoznak vele.

2021. aug. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 TappancsMancs ***** válasza:
100%

(Ketté kellett vágni, mert annyira hosszú, hogy nem engedte küldeni :D ) -link a végén - most örülhetsz, itt a korrekt anyaga a témának.


Jövőbeli fenyegetés a múltból


Absztrakt


A globális felmelegedés az emberiség egyik legnagyobb kihívása. A Föld hőmérsékletének emelkedése és az ősi jég kiolvadása életképes vírusokat, baktériumokat, gombákat és más mikroorganizmusokat bocsát ki, amelyek több ezer és millió évig csapdába estek. Az ilyen mikroorganizmusok új mikrobiális fajokhoz, a jelenlegi kórokozók ismeretlen genotípusaihoz, már kiirtott kórokozókhoz vagy akár olyan ismert kórokozókhoz tartozhatnak, amelyek rendkívül tartós jellemzőkre tettek szert hosszú távú stresszhatásuk miatt. Ezek az aggodalmak nagyobb figyelmet keltettek, miután egy gyermek 2016 -ban szibériai ókori lépfene -spórák következtében meghalt, és a himlő és a spanyol influenza genomjait rekonstruálták az ősi fagyasztott biológiai mintákból. Ez a felülvizsgálat néhány példát mutat be a közelmúltban visszanyert kórokozókra, miután több millió évig eltemették őket, beleértve néhány azonosított életképes ősi vírust, baktériumot és még más életformát is. Míg egyes kórokozókat sikerült újjáéleszteni, más ókori kórokozók genomjait, amelyeket nem lehetett újraéleszteni, újjáépítették. Jelen tanulmány célja, hogy kiemelje és riasztás a rejtett aspektusa a globális felmelegedés a nemzetközi közegészségügyi, amely r epresents jövőbeni fenyegetések a múltból az emberiség számára.


Bevezetés


Mivel az elmúlt évtizedekben folyamatosan fejlődtek és megjelentek az új ismeretlen kórokozók, mint például a SARS, a MERS, az Ebola és a közelmúltban a SARS2 (Covid-19), egyértelmű, hogy a nemzetközi közegészségügy komoly kihívásokkal néz szembe. A korábban részben vagy teljesen felszámolt súlyos fertőző betegségek újbóli megjelenése azonban hasonló közegészségügyi veszélyt jelent. A felszámolt betegségek újbóli előfordulásának egyik fő oka a globális felmelegedés. A globális felmelegedés leginkább alábecsült káros hatásai közé tartozik a jégréteg olvadása és évtizedek óta eltemetett anyagok felszabadulása, beleértve a radioaktív hulladékokat (Colgan et al. 2016 ), és több milliárd tonna szén -dioxidot és metángázt szabadít fel a levegőbe (Knoblauch et al. 2018 ), és akár hatalmas mennyiségű nehézfémet is felszabadíthat a környező környezetbe és a talajvízbe (McConnell et al. 2018 ).


A fagyott hó felolvasztása több tízezer és százezer éve fagyasztott biológiai anyagokat is felszabadíthat, beleértve az ősi vírusokat és baktériumokat. Mikrobiológiai vizsgálata szövetminták nyert fagyasztott mamut szibériai jelenlétét mutattuk ki, tagjai a nemzetségek Carnobacterium és Lactosphera , amelyet fel lehetne tenyészteni anaerob média (El-Sayed és Kamel 2020 ; Pikuta et al. 2011 ). Hasonlóképpen, az orrszarvú fagyasztott testének bél mikrobiómájának vizsgálata, amely egy másik kihalt állatfajt képvisel, kimutathatja a Firmicutes (főleg a Clostridiaceae család tagjai ), Proteobacteri a, Actinobacteria , TM7 és Bacteroidetes jelenlétét (Mardanov et al. 2012 ). Ősi baktériumokat is izoláltak a környezeti mintákból, nem pedig a fagyott állatok testéből. A jégben újonnan kimutatott baktériumfajok sokfélesége óriási. Az éghajlati változások, amelyek a jég kiolvadásához és a baktériumok újjáéledéséhez vezethetnek, váratlan következményekkel járhatnak. (Brouchkov és mtsai, 2017 ). 300 000 éves vírust és 8 millió éves baktériumot lehetett izolálni Szibériából, illetve az Antarktiszról. Tizennégy bakteriális izolátumot is el lehetett különíteni a Tibeti-fennsíkról származó 750 000 éves jégmintákból. 2016-ban a szibériai fagyasztott talajban tárolt ősi lépfene spórák egy gyermek halálát okozták, és további 20 személy kórházba kerülését (El-Sayed és Kamel 2020 ; Christner et al. 2003 ). Az olvadt hó azonban ismeretlen baktériumokat/vírusokat is felszabadított, amelyek csapdába estek és több ezer, esetleg millió évig megőrződtek. A Tibeti -fennsíkról származó jégminták mikrobiológiai vizsgálata négy új típusú vírust tárt fel, 28 új vírusnemzet és sok baktérium mellett. Hasonlóképpen, a Szibériából származó fagyasztott minták vizsgálata először egy 30 000 éves óriási vírust írt le. A vírus megőrizte életképességét és fertőzőképességét (Legendre et al. 2015 ).


A nemzetközi aggodalom nemcsak az ismeretlen ősi vírusok újjáéledésére korlátozódik, hanem a már felszámolt kórokozókra is. A halálos kórokozók, mint himlő, újra előbukkanhatnak egy mumifikált holttestből (Reardon 2014 ).


Különböző baktériumok reagálnak a környezeti stresszre, és életképes, nem kulturálható állapotba (VBNC) lépnek (McDougald et al., 1999 ), még a megölt/életképtelen baktérium DNS jelenléte az olvadt jégben is nagy veszélyt jelent a Griffith-féle koncepció szerint. kísérlet. 1928-ban, Frederick Griffith összekeverjük egy hővel elölt durva törzs sima törzs o f Streptococcus pneumoniae és injektáltuk a keveréket egy egér. Az egér elpusztult a baktériumok átalakulása miatt . Érdemes megemlíteni, hogy a gleccserjégben elpusztult mikrobák nagyon jól megőrződtek a (nullpont alatti ) hőmérséklet miatt (Griffiths 2000 ) . Ezenkívül az újjáéledt ősi baktériumok sok ezer és valószínűleg millió évig stressznek voltak kitéve, ami javította túlélési képességüket és a nem megfelelő környezeti feltételek leküzdését. Az újonnan felfedezett baktériumok túlélési mechanizmusai között szerepel, hogy képesek ellenállni az antibiotikumok káros hatásának (Petrova et al. 2011 ; D'Costa et al. 2011 ).


Életképes ősi vírusok azonosítása


A himlővírus (variola) nagy szilárdsága lehetővé tette a vírus túlélését különböző kedvezőtlen körülmények között. A himlő DNS maradványait világszerte kimutatták. A vírus DNS-t az egyiptomi Rameses V 3200 éves múmiájának bőrelváltozásaiban lehetett azonosítani (Reardon 2014 ).


1991 -ben egy kis faluban, az Északi -sark közelében orosz szakemberek fedeztek fel egy faboltozatot, amely tele volt fagyott áldozatokkal, akik a himlőben haltak meg a 19. században a himlőjárvány idején. Ez a felfedezés felvetette a kérdést, hogy a globális felmelegedés következtében a jégkorong jégolvadás okozta árvizek után a himlő esetlegesen visszatérhet -e. Ezt az aggodalmat a himlő robosztus tulajdonságai és a fagyasztás hosszú ideig tartó képessége indokolja (Stone 2002 ; Ambrose 2011 ; Biagini et al. 2012 ) .

2021. aug. 12. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Életképes ősi vírusok azonosítása


A himlővírus (variola) nagy szilárdsága lehetővé tette a vírus túlélését különböző kedvezőtlen körülmények között. A himlő DNS maradványait világszerte kimutatták. A vírus DNS-t az egyiptomi Rameses V 3200 éves múmiájának bőrelváltozásaiban lehetett azonosítani (Reardon 2014 ).


1991 -ben egy kis faluban, az Északi -sark közelében orosz szakemberek fedeztek fel egy faboltozatot, amely tele volt fagyott áldozatokkal, akik a himlőben haltak meg a 19. században a himlőjárvány idején. Ez a felfedezés felvetette a kérdést, hogy a globális felmelegedés következtében a jégkorong jégolvadás okozta árvizek után a himlő esetlegesen visszatérhet -e. Ezt az aggodalmat a himlő robosztus tulajdonságai és a fagyasztás hosszú ideig tartó képessége indokolja (Stone 2002 ; Ambrose 2011 ; Biagini et al. 2012 ) .


Bár minden kísérlet az életképes variola izolálására a tartósított emberi varasodásokból és tetemekből nem járt sikerrel, a vírusgenom újjáépíthető a kimutatott DNS-fragmensek szekvenálásával, ami óriási veszélyt jelent a közegészségre (Reardon 2014 ; Duggan et al. 2016 ) . A himlővírushoz hasonlóan a különböző influenzavírusokról is ismert, hogy hosszú ideig természetes fagyást okoznak (Zhang et al. 2006 ). 1997 -ben számos kísérletet kíséreltek meg az 1918 -as pandémiás influenza vírus fagyasztott mintákból való feltámasztására. Bár ezek a kísérletek nem érték el céljukat, részben tudták szekvenálni és jellemezni a helyreállított RNS részleges szekvenciáit (Taubenberger 1997 ; Reid és mtsai 1999 ). A kísérletek később a reverz genetikai technológia kifejlesztésével folytatódtak, ahol a vírus teljesen újjáépíthető volt (Taubenberger et al. 2007 , 2012 ). További ismeretlen vírusokat is kimutattak egy 700 éves karibu fagyasztott székletben, amelyet állandó jégrétegben tároltak. A fagyasztott székletmintából két különböző laboratóriumban két vírust (RNS és DNS vírus) lehetett kinyerni és jellemezni (Ng et al. 2014 ).


Az egyik legrégebbi életképes vírust észlelték Grönlandról származó jégmintákban. A növényi vírus (Tomato mozaik tobamovírus ) különböző genotípusait azonosítani lehetett körülbelül 140 000 éves jégrétegekben. A nagyon konzervált vírusokat nagy stabilitásuk és széles gazdaszervezetük jellemzi (Castello et al. 1999 ).


Az újonnan felfedezett ősi amőba megfertőző vírus DNS- ek ( pithovirus sibericum és Mollivirus sibericum vírusok) a becslések szerint az idősebb, mint 30.000 éves. Ismeretlen típusú óriásvírusokhoz tartozik. A valaha ismert legnagyobb vírusok közé tartoznak, és még fénymikroszkóp alatt is láthatók. Bár a Pithovirus sibericum 1,5 μm hosszú, genomja viszonylag kicsi (körülbelül 600 kb), egyedülállóan amfora-szerű részecskékbe csomagolva . A vírus megőrizte életképességét és fertőzőképességét (Legendre et al. 2014 , 2015 .


Egy másik vírust ( Emiliania huxleyi vírus) is kimutattak a Fekete-tengerből nyert 7000 éves üledékmintákban. A kapott adatok megerősítették, hogy a vírus évszázadokon át képes túlélni a nehéz környezeti körülményeket (Coolen 2011 ).


Mivel a vírusokat olyan részecskékként határozzák meg, amelyek az élő szervezeten kívül nem élnek, több ezer éves túlélésük nem okozott nagy meglepetést. Az ősi fagyasztott baktériumok túlélése évmilliók alatt a kemény környezeti feltételek ellenére nem várható a mai napig. A kedvezőtlen környezeti feltételek közé tartozik nemcsak az alacsony hőmérséklet, hanem a tápanyagok és energiaforrások hiánya is, amellett, hogy alacsony hőmérsékleten nő a keletkező oxigén koncentrációja (ami káros hatással van a bakteriális DNS /RNS -re és a fehérjékre). A baktériumok azonban fenntarthatják anyagcsere-aktivitásukat, növekedhetnek, sőt szaporodhatnak új metabolikus túlélési stratégiák, például metanogenezis kifejlesztése révén a potenciális DNS-javító mechanizmusaik mellett, a magas stressztűréssel együtt (Lewis et al. 2008 ; Johnson et al. 2007 ; Vishnivetskaya et al. 2000 ; Tuorto et al. 2014 ; Hultman et al. 2015 ).


Érdemes megemlíteni azt is, hogy életképes baktériumokat nemcsak a fagyott jégben, hanem az ősi, nagyon megőrzött kövületekben is kimutatni lehetett. A Bacillus sphaericus és a Staphylococcus succinus újraéleszthető és tenyészthető 25-40 millió éves domonkos borostyánból (Greenblatt et al. 1999 ).


Életképes ősi baktériumok azonosítása


Különféle emberi kórokozókból származó ősi DNS -töredékeket lehetett kinyerni és azonosítani. E DNS -töredékek egy része a bronzkorból származik. Az azonosított kórokozók között megtalálható a Mycobacterium tuberculosis , a Mycobacterium leprae , a Vibrio cholerae , a Yersinia pestis és a Helicobacter pylori DNS (Margaryan et al. 2018 ).


Általában korábban már beszámoltak különböző gram-pozitív és gram-negatív baktériumok izolálásáról az ősi jégmintákból. A szibériai mintákban a gram-negatív baktériumok gyakorisága jóval magasabb volt, mint a gram-pozitívaké. Ezen izolátumok többségét Arthrobacter ( Actinobacteria ) és Planococcus ( Firmicutes ) néven azonosították (Shi et al. 1997 ; Hinsa-Leasure et al. 2010 ).


Az Antarktisz kontinensen még csak néhány zsebben található 34 millió éves jégréteg van. A jégminták vizsgálata életképes, metabolikusan aktív baktériumok jelenlétét mutatta ki, amelyek becslések szerint 8 millió évesek. Ezek a baktériumok a Föld legrégebbi ismert élőlényei közé tartoznak. A baktériumok újraélesztése csak sötétben, 4 ° C -on történő hosszú inkubáció után volt lehetséges. Az újraélesztett baktériumok DNS -ének szekvenálása Arthrobacter roseusként azonosította őket (Bidle et al. 2007 ). Viszonylag fiatalabb, 3,5 millió éves életképes baktériumokat is el lehet izolálni Kelet -Szibériából. A mintavizsgálat során a mintákban lévő heterogén baktériumok mellett különböző archeákat, fototróf cianobaktériumokat, algákat, gombákat, sőt protozoákat is észleltek. Az izolált baktériumok főleg gram-negatív tagokhoz tartoztak. Az izolátumok többségét Arthrobacter phenanthrenivorans , Subtercola frigoramans és Glaciimonas immobilis néven lehetett azonosítani (Zhang et al. 2013 ).


Eközben életképes és rendkívül robosztus, 3,5 millió éves Bacillus sp. Törzseket , köztük Bacillus cereust és Bacillus anthracis -t jelentettek (Nicholson et al. 2000 ; Fursova et al. 2012 ). A spóraképző baktériumok dominanciájáról az ősi kanadai jégmintákban is beszámoltak. Ez annak köszönhető, hogy képesek ellenállni a kemény környezeti feltételeknek (Steven et al. 2007 ).


Másrészről a 3,5 millió éves, Kelet-Szibériából származó minták mikrobiológiai vizsgálata során kiderült, hogy három Phyla Bacteroidetes , Proteobacteria és Firmicutes mikrobiális tagjai abszolút dominanciát mutatnak (az azonosított baktériumpopuláció körülbelül 99% -át teszik ki). Ezzel szemben a fennmaradó 1% -ot a Deinococcus-Thermus , a Cyanobacteria / Chloroplast , a Fusobacteria és az Acidobacterium tagjai képviselték . Másfelől, családok tagjait Chitinophagaceae , Caulobacteraceae , Sphingomonadaceae , Bradyrhizobiaceae , és Halomonadaceae egyértelműen domináló fölött más mikrobák (Brouchkov et al. 2017 ).


Az északkelet -eurázsiai (kb. 3 millió éves) fiatalabb mintákat is megvizsgálták. A tenyésztett baktériumok jellemzése három fő vonalra derült fény: gamma- proteobaktériumok (főleg Xanthomonadaceae ), Actinobacteriumok és Firmicutes . Ezenkívül különféle aerobokat lehetett izolálni a jégmintákból, beleértve az Actinomycetales -t ( Arthrobacter és Microbacteriaceae ); Firmicutes ( Exiguobacterium és Planomicrobium ); Bacteroidetes ( Flavobacterium ); végül pedig a Sphingomonas és a Psychrobacter által képviselt alfa- és gamma- proteobaktériumok (Vishnivetskaya et al. 2006 ). A kifejlett baktériumok körülbelül 30% -a képes endospórákat építeni. Az azonos helyről származó izolált baktériumok a minták korától függően eltéréseket mutattak. Ezzel szemben a régebbi minták (legfeljebb 3 millió év) főleg magas GC-értékű gram-pozitív baktériumokat mutattak ki; a béta- és gamma- proteobaktériumok mellett a régióból származó fiatal minták (akár 8000 évig) főleg alacsony GC-értékű gram-pozitív baktériumokat tartalmaztak (Shi et al. 1997 ). Ugyanakkor a fiatalabb minták mikrobiális sokfélesége egyértelműen megnőtt, míg a spóraképző baktériumok előfordulása a mikrobiális populációban csökkent. Ugyanezeket a megállapításokat figyelték meg a Szibériából, Kanadából és Norvégiából származó jégmintákban is, ahol a spóraképző baktériumok (főleg a Clostridia és a Bacilli ) gyakoribbak voltak a jégrétegekben (legfeljebb 33 000 éves korig), míg nem spórák fajok domináltak az idősebb mintákban (kb. 600 000 évesek) (Liang et al. 2019 ).


Más életformák azonosítása


Az olvadt ősi jégminták nemcsak vírusokat és baktériumokat, hanem gombákat, amőbát, fonálférgeket és még ízeltlábúakat is tartalmaznak. 2013 -ban az ókori szibériai permafrost üledék mikológiai vizsgálata során különböző gombafajokat észleltek, amelyek életképesek és metabolikusan aktívak voltak (Zhang et al. 2013 ).


Hasonlóképpen, különböző életképes amőba törzseket, amelyek a Flamella nemzetség (Amoebozoa, Variosea) ismeretlen fajait képviselik , el lehet különíteni fagyasztott sarkvidéki mintákból. Bár az amőba cisztákat több ezer évig konzerválták fagyott jégben, megőrizték életképességüket és osztódási képességüket (Shmakova et al. 2016 ). Hasonlóképpen, 30 000–40 000 éves permafrost lerakódásminták vizsgálatakor életképes fonálférgeket ( Panagrolaimus aff . Detritophagus (Rhabditida) és Plectus aff . Parvus (Plectida)) is észlelhettek (Shatilovich et al. 2018 ). Kiderült, hogy nagyon tolerálják a nehéz környezeti feltételeket és az alacsony hőmérsékletet - -80 ° C -ig (Kagoshima et al. 2012 ). Ezenkívül az Antarktisz jégmintái fagytűrő ízeltlábúakat, például Belgica antarctica és Eretmoptera murphyi (Teets és Denlinger 2014 ) tartalmaztak.


Összefoglalva: a globális felmelegedés nemzetközi közegészségre gyakorolt ​​következményeit még mindig alábecsülik. Az éghajlati változásokról kimutatták, hogy befolyásolják az emberi és állati egészség különböző aspektusait, és komoly veszélyt jelentenek az emberiség létezésére.


A szerzők közreműködése

Az etikai normáknak való megfelelés

Lábjegyzetek

Hivatkozások


[link]

2021. aug. 12. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
100%

#9

Nem a 3-4-5-x millió éves kórokozók veszélyesek.

Nyilván nem is élnek már a bolygón a gazdatestjeik, persze, hogy ártalmatlanok.

Nem a 3-4-5százezer, vagy a 30-40-50 ezer éves bacik és vírusok a problémásak, mert változott már annyit az emberi genom azóta bőven, hogy már ne tudjanak ezek fertőzni.


Azok jelenthetnek komoly problémát, amik csak néhány ezer évesek vagy még fiatalabbak.

Ne feledjük, hogy mindössze néhány száz éve van tudomásunk egyáltalán a vírusok és baktériumok létezéséről.


Ha voltak is nagyon veszélyes, nagyon virulens, embereket fertőzni képes kórokozók mondjuk 800 éve, arról nincs tudomásunk, nem is lehet, hiszen az akkori emberek nem tudták, mi az, és az írásbeliség se volt különösebben elterjedt.

Például, tegyük fel, hogy 1000 éve valami akkori zsákmányállatról egy tundrai törzsre átterjedt egy kórokozó, és kiirtotta azt a néhány száz fős közösséget.

Írásbeli nyoma nem maradt, az elszigeteltség miatt tovább nem terjedt.

De a tetemek azóta is ott figyelnek megfagyva.

És ha mondjuk 50 év múlva elolvad a hó-és jégréteg, felenged a talaj, egyre lakhatóbbá válik a régió, egyre több és több ember fog majd ott mocorogni, máris van rá egy nem elhanyagolható esély, hogy kapcsolatba kerülnek ezekkel a tetemekkel.

2021. aug. 12. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!