Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől szűnnek meg a világjárvá...

Mitől szűnnek meg a világjárványok?

Figyelt kérdés
pl. a spanyolnátha két évig tombolt, sok millió áldozatot szedett, aztán eltűnt
2009. máj. 19. 19:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy a betegek akik terjesztik gyógyulásuk után többé-kevésbé immunissá válnak, egy részük pedig meghal és ők már nem terjesztik. Továbbá az orvostudomány fejlődése is gátolja a világjárványok terjedését.
2009. máj. 19. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Pl. a pestisjárványnál nem beszélhetünk az orvostudomány gátló hatásáról, és a meggyógyult betegek sem értem hogy gátolják meg, hogy több ember megbetegedjen, mivel nem csak emberről emberre terjedt a járvány.
2009. máj. 19. 20:08
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A pestisjárványnál tömegével pusztultak az emberek. Ez szabott aztán határt a terjedésnek.
2009. máj. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Pestis esetén lásd ccr5 D[delta]32-es génmódosulat, ami egész sok európaiban előfordul, nem véletlenül. Egyes feltételezések szerint pont a pestis terjesztette el ezt a gén, mivel az ellen védettséget nyújt. Persze mások szerint már jóval azelőtt megvolt, és elterjedt, mivel más betegségek ellen is védettséget nyujt. Pl: aktuálisan, a HIV1-es vírus ellen is, amennyiben a hordozó heterozigóta (az anyától és apától is ilyen géneket örökölt).


Szóval ahogy előttem írták, a btegségek általában önmagukat szorítják vissza, mivel durva szelekció zajlik a járvány közben/következményeként.

2009. máj. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Azért az orvostudománynak csak van köze a dologhoz! Meg az életkörülmények is javulnak...
2009. máj. 19. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez az egyik oka, hogy bevezették az egészségügyi ellátást, illetve azt, hogy szegények is igénybevehessék. A járványok miatt, hogy ne terjesszék tovább, tehát mindenki érdeke, hogy ne legyen fertőző betegség.
2009. máj. 20. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Minden járvány terjedéséhez az kell, hogy legyenek megfelelő számban fogékony emberek. A pestis esetén a nagyobb városokban a lakosság fele egyszerűen kipusztult. A maradék vagy eleve immunis volt a pestisre és meg sem betegedett, vagy elkapta ugyan, de a szervezete legyőzte a kórt. Amíg csak ők élnek, addig újabb járvány nem is nagyon alakul ki. A nagy pestisjárványok között mindig volt néhány évnyi szünet, ezekben az években születtek azok az emberek, akiket elvihetett a következő járvány.


Azok a járványok szűnnek csak meg maguktól, ahol a kórokozó "túl jó", túl sok embert pusztít el. Ilyen napjainkban az ebola. Néha kicsap az őserdőből, akit megfertőz az napokon belül meghal, ilyenkor mozgásba lendül az egészségügy, vesztegzárat hirdetnek, a betegeket összegyűjtik egy helyre, ott vagy meghalnak, vagy felgyógyulnak, de másokat nem tudnak megfertőzni. Ekkor vége is a járványnak, mert nincsenek új fertőzöttek. Ezt nevezzük úgy, hogy a kórokozó túlnyeri magát, vagyis olyan hatékonyan működik, ami már az ő kárára válik. Ilyenkor úgy marad fenn a kórokozó, ha valahol el tud bújni, van olyan állat, ami tünetmentesen hordozza, ahol átvészelheti a két járvány közti időt.


A spanyolnáthának ilyen nem volt, legjobb tudomásom szerint az egy emberi betegség volt, amikor véget ért a járvány, el is tűnt.


Azok a járványok, amik igazi, emberi betegségek egyáltalán nem érnek véget ilyen könnyen, mert kihasználják az ember különösen hosszú életét. A TBC,a szifillisz, a humán papillómavírus, a lepra, a HIV mind olyan betegségek, amiknek a járványait csak kőkemény egészségügyi intézkedésekkel sikerült úgy-ahogy visszaszorítani, de kiirtani egyiket sem tudtuk. Vannak közös jellemzőik: Hosszú lappangási szakasz, viszonylag lassú kifejlődés. Egy TBC -s vagy leprás beteg évtizedeken keresztül fertőzőképes lehet, amíg végül meghal, rengeteg embert meg tud fertőzni, van ideje, hisz egy ember sokkal tovább él, mint egy patkány.

2009. máj. 20. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Én azt gondolom,hogy a világjárványokhoz nagyon sok köze van a gyógyszergyáraknak.Nem vagyok tudós,sőt...,de egy vírus csak úgy ki tud alakulni? Azt is el tudom képzelni,hogy kitenyésztett vírusokat "elhintenek" csak úgy, amire már elkészült az ellenanyag, mert ugye a gyógyszer pénz, és nagyon sok pénz!!! Nem filmekből vettem az ötletet, ez az én véleményem.Le lehet pontozni.Madarak régen is voltak, mégsem volt madárinfluenza, disznót nagyon régen eszünk, de betegséget még eddig nem okozott.Mindegy, hogy mi mivel mutálódik, nekem akkor is a gyógyszergyárak a gyanúsak.
2009. máj. 20. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"de egy vírus csak úgy ki tud alakulni?"


Bizony, a vírusok folyamatosan változnak, gyakran történnek bennük mutációk. Évről-évre új influenzatörzsek alakulnak ki, amik végigsöpörnek az egész világon.


"Madarak régen is voltak, mégsem volt madárinfluenza"


Dehogynem. A csirketenyésztők elég régen ismerik, csak "csirkevésznek" hívták, időnként letarolta a tyúkokat. Amúgy a spanyolnátha a feltételezések szerint éppen egy madárinfluenza törzsből alakult ki, és azért elég sok áldozatot szedett.


"disznót nagyon régen eszünk, de betegséget még eddig nem okozott."


[link]


"1976. február 5-én Fort Dixben egy újonc katona arra panaszkodott, hogy fáradt és gyenge. A következő nap meghalt és később négy társa is kórházba került. Két héttel a katona halála után egészségügyi tisztviselők azt jelentették be, hogy a halálesetet sertésinfluenza okozta ..."


A vírusokat mindössze ötven-hatvan éve ismerjük, ez idő alatt is számos esetet írtak le, amikor ilyen változások bekövetkeztek, állati kórokozók emberre is átterjedtek. Száz évnél korábbi feljegyzések erről valóban nem nagyon vannak, de nem azért, mert ilyen nem történt, hanem mert halvány fogalmuk sem volt ezekről a dolgokról.

2009. máj. 20. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A vírus piszok gyorsan mutálódik, egyszerűsége révén. azaz megváltozik. akkor lehet vírus elleni tökéletes védelemről beszlni, ha oylan védelmet találnak ki, ami az összes vrusvariáció ellen véd.

Ez egyetlen okból nehéz...millió módszer van arra, hogyan lehet kiírtani a vírusokat, de fertőzés esetében ez túgy kell tenni, hogy magában az emberi szervezetben ne tegyen kárt, nah, ez nehezti az egészet.

2009. jún. 1. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!