Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért víz van a víztoronyban?

Miért víz van a víztoronyban?

Figyelt kérdés
Ha a víztorony csak a víz nyomásáért felel, akkor lehetne bármilyen más folyadék is benne, nem?
2021. jún. 2. 21:01
❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯
 111/236 Wadmalac ***** válasza:
100%

Na, foglaljuk össze.

Megpróbáltál feltalálni valamit, de nincs is mit feltalálni ott, mert ami van ma, tökéletesen, gazdaságosan teszi a dolgát.

Közben a te verziód drágább (víznél drágább X ezer köbméternyi folyadék, mozgó, ezért precíz, bonyolult hermetikus zárás a folyadék és víz közt,), veszélyesebb (ivóvíz és egyéb folyadék keveredésének kockázata), semmi előnyt nem hoz (tök ugyanannyi folyamatos, vízre hajtó pumpateljesítmény, mert az elhasznált vizet után kell pumpálni, ugyanúgy üzemi vízrendszer nyomáson, mint sima víztoronynál)

Csak annyiban különbözik a sima víztoronytóól, hogy nem mondjuk 30 méter vízoszlop áll benne, hanem mondjuk 20 m egyéb folyadék alatt 10 m víz, minden másban azonos, ugyanúgy kell működjön stb.


És ahelyett, hogy ezt megértenéd, befogod szemed, füled és sikoltozva fetrengő hisztit nyomsz a padlón, mint a félrenevelt négyéves, mikor a Tescoban nem kapja meg a kindertojást.


És mi nem tudjuk eldönteni, hogy ezen a négyéves hisztin megdöbbenjünk vagy röhögjünk.


Esetleg poroltózhatnánk, mert ekkora égés itt is ritka.

2021. jún. 4. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 112/236 sadam87 ***** válasza:
100%

Azt modnjuk még mindig nem írtad, mi tartaná fenn a vizet a víztoronyban... Tudod a cső másik végén vannak ilyen csapok, amit időnként kinyitnak az emberek, aztán kifolyik rajta a víz. Aztán ha nem működnek azok a fránya szivattyúk, akkor bizony gyorsan leesik a víztoronyban a vízszint, aztán le is csökkent a nyomás.

(Persze ha pentánt töltesz a víztoronyba víz helyett, akkor végülis megoldod ezt a problémát, mert ha nem működnek a szivattyúk, akkor egyáltalán nem lesz minek kifolynia a csőből...)


De akkor nézzünk tőled egy finest selectiont:

#5

"Nem mondok szempontokat, ami alapján lehetne mérlegelni, mert megint eljátszanád, hogy milyen okos vagy."

Na, innen látszik, hogy marhára nem vagy kiváncsi a válaszra. Ha az lennél, akkor pontosítanád, mire gondolsz.

#28

"Áramszünet esetén is csak annyira fogyhat ki a torony, hogy a vízszint magasabban legyen a legmagasabb ház magasságánál. Vagyis egy csomó vizet lehetne mással helyettesíteni."

Ha a toronyban levő vizet mással helyettesíted, akkor mégis szerinted mi folyna ki a toronyból áramszünet esetén, vagy bármikor, amikor nagyobb a víz kivételi igény, mint a szivattyúk kapacitása???

#36

"Eszedbe se jutott, hogy a kettő nem fog keveredni, ha közéjük raksz valamit?"

Már megírtam akkor, de hátha másodjára átmegy: ha beraksz a kettő közé egy dugattyút, vagy valami hasonlót (mert ugye azt nem vagy hajlandó közölni, hogy ezt hogy is képzeled el), ami ráadásul 100% biztonsággal elválasztja a két folyadékot egymástól, annak elég komoly ellenállása lesz...


#57

"Eszedbe se jutott, hogy a kettő nem fog keveredni, ha közéjük raksz valamit?"

Meivel a felső x rész gyakorlatilag a tartály, annak minimális az ellenállása, gyakorlatilag kimutathatatlan a nyereséged.

"Még csak nem is kell valami mozgó alkatrészt közéjük tenni."

És azt elárulnád, mégis hogyan választod el a két folyadékot? A jedi erő segítségével???

" Ár is lényegtelen, ugyanis csak egyszer kell megvásárolni, míg a haszon örök."

KArbantartásról, öregedésről nyilván sosem hallottál...


#59

"Mit jelent az, hogy a helyzeti energiát belevesszük a dologba?"

Priceless!!! 😂😂😂 Amikor dübörög a hozzáértés!


#63

"Sajnálatos módon én túl buta vagyok annak megállapítására, hogy a felpumpáláshoz szükséges munka hogyan függ a viszkozitástól."

Levezettem neked a 82. válaszomban. Ismételten: szívesen.


#92

"Ott a 82-es válasz, azt nyugodtan szétcincálhatod. Ő kb. ugyanazt mondja, amit én."

Pont az ellenkezőjét írtam, mint amit te. 😂😂😂

#94

"Szóval nem vagy hajlandó megcáfolni az ott leírtakat, értem."

És másodjára is. 😂😂😂

#100

"Miért kéne folyamatosan működtetni a pumpákat? Éppen arra van a víztorony, hogy csak néha kelljen pumpálni."

Nem, a víztorony arra való, hogy kompenzálja az átmeneti különbségeket a pumpák által kinyomott víz mennyisége, és a csőrendszerből kifolyó víz mennyisége között. Persze ha a pumpák átmenetileg nem működnek, egy darabig tartalékként is szolgálhat, de ez maximum másodlagos, és nem túl tartós szerep. (És ha a víz helyére pentánt töltesz, akkor meglepő módon ezt a funkciójukat nem is tudják ellátni.)


Na, ez volt az összes hozzászólásod, amiben valami érdemit is írtál. (Jó, ez nem igaz, olyan is bekerült közé, amiben nem írtál semmi érdemlegeset.) Csak úgy világít belőle a hozzáértés! 😂😁😁

2021. jún. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 113/236 A kérdező kommentje:
Bezzeg ha úgy tettem volna fel a kérdést, hogy "Házifeladatnak kaptam, hogy elméleti szinten mennyi pénzt lehetne spórolni, ha pentánt teszünk a víz fölé", akkor semmi bajotok nem lenne vele. Így is csak azért kötözködtök, mert ezzel vagytok megbízva.
2021. jún. 4. 13:49
 114/236 A kérdező kommentje:

"Ha a toronyban levő vizet mással helyettesíted, akkor mégis szerinted mi folyna ki a toronyból áramszünet esetén, vagy bármikor, amikor nagyobb a víz kivételi igény, mint a szivattyúk kapacitása???"


Erre is válaszoltam, csak ignoráltad. Áramszünet esetén is a 10. emelet fölé ér a víz. Vagyis a csőben akármi lehet 30 m magasságig.


És most eszembe jutott, hogy ha a víztorony nem csak felül lenne széles, hanem mindenhol, akkor még csak nem is kéne vékony csőátmérővel számolni. Vagyis sok víz felpumpálását takarítjuk meg.

2021. jún. 4. 13:54
 115/236 crudy ***** válasza:
100%

Ugyan ezeket a valaszokat kaptad volna, hogy semmit.


Ugyan ugy kotozkodtel volna.


De nem ugy tetted fel a kerdest, nem is a kerdessel van baj, hanem a termeszeteddel. Kerdezel, kulturalt valaszt kapsz, szemelyeskedsz, paraszt vagy.


A kerdes milyensege teged nem valtoztat meg.


Az itt valaszolok tobbsege nagyobb lexikalis tudassal rendelkezik a temaban mint te valaha fogsz es eszedbe se jut, hogy esetleg higyj nekik.


Kar, hogy sokan nem irjak ki a nevuket mert igy nem lehet tudni, miota valaszolgatnak itt de pl wadmalac valaszait surun latom es surun minosegi valaszt ad. Nem ugy parasztba ahogy en, ekezet nelkul hanem erteomesen, atgondoltan, megfogalmazva.


Sadam valaszait is szoktam latni, az mar igazan ritka, hogy valaki litaniat ir egy valaszhoz.


Erre te nem egy ertelmisegi beszelgetesbe mentel bele, hanem bizonygattad, hogy itt mindenki hulye. A hozza nem ertes nem bun, plane ezen az oldalon. Ezert van. Lehetett volna ez egy jo beszelgetes is arrol, hogy elmagyarazzuk azt amit nem ertesz. De keptelen voltal pontositani a kerdeseden, valaszolni a mi kerdesunkre. Minden valaszod ugyan arra utalt. Bogozzuk ki az eredeti kerdesedbol, hogy mi a banatot akarsz es az alapjan magyarazzuk el neked, hogy miert nem jo. Azt hiszed te vagy az egyetlen ilyen hulye itt? Sokan a kerdes feltetele elott mar megvalaszoltak maguknak azt es barmi valaszt kapnak, az hulyeseg. Tipikus esete vagy te is. Sokan ide jonnek kiadni a gozt, hogy elmondjak mivel mi bajuk es a mondat vegere tesznek egy kerdojelet.


12 oldal utan ezt mar biztos nem mented ki. Vegig pirossal pontoztal mindenkit. Sadam valaszat el sem olvastad, de ha elolvastad volna nem ertetted volna.


Elvarasaid persze vannak. Azt varod h az legyen amit te akarsz es ha nem ugy van akkor becsmerled azt aki ellent mer szolni.


Egy elkenyeztetett hulyegyerek vagy amirol valoszinu a szuleid tehetnek, meg csak nem is veled lenne a gond ebben az esetben. De Steven Hawking szerint az inteligencia a valtozashoz valo kepesseg. Tehat, ahogy en latom. Nem csak elkenyeztetett vagy de nem vagy eleg inteligens, hogy ebben valtozz.


Vegeredmenyeben ez nem a mi vesztesegunk.

2021. jún. 4. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 116/236 anonim ***** válasza:
100%
Gyula, te vagy az?
2021. jún. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 117/236 sadam87 ***** válasza:
100%

#117

" "Házifeladatnak kaptam, hogy elméleti szinten mennyi pénzt lehetne spórolni, ha pentánt teszünk a víz fölé", akkor semmi bajotok nem lenne vele."

Nem lenne, mint ahogy a kérdéssel így sincs. Megválaszolnánk ugyanígy: nem nagyon spórolnál vele, de cserébe jó nagy ráfizetés volna, mert költséges a rendszer kiépítése, energiaigényes a dugyattyúnak (vagy bárminek, ami elválasztja egymástól a pentánt és a vizet mozgatása), plusz a fokozott tűzveszyél miatt elég költséges lenne kiépíteni, és karban tartani. (Egyébként az is szép volna, amikro egy forró nyári napon felforrna benne a pentán.)

Mondjuk gondolom, akkor is bajod volna a válaszokkal.

Tényleg nem értem, hogy hogy nem esik le, hogy egy több kilométeres csőhálózatról beszélünk, amiben kb. 30 méter a víztoronyhoz tartozó cső. Még ha minden ideális volna, akkor is a folyadék mozgatásához szükséges energia kb. ezrelékét spórolnád meg. (És ebbe még nem számoltam bele, hogy a legtöbb energia a hidrosztatikai nyomás létrehozásához szükséges.)

De akkor mondok mást. Fentebb felírtam a Hagen-Poiseulle törvényt. Abból látszik, hogy a szükséges nyomáskülönbség a dinamikus viszkozitással egyenesen arányos, viszont a cső átmérőjének negyedik hatványával (a keresztmetszet négyzetével) fordítottan arányos. Azaz ha használsz egy fele akkora viszkozitású folyadékot, mint a víz, akkor elméletben is csak fele akkor nyomáskülönbségre lesz szükség. Ha használsz egy dupla átmérőjű csövet, akkor meg az 1/16-odára. Azt talán egy pöttyet egyszerűbb kiviteleni.

"Erre is válaszoltam, csak ignoráltad. Áramszünet esetén is a 10. emelet fölé ér a víz. Vagyis a csőben akármi lehet 30 m magasságig."

Persze, akármi lehet. Aztán majd szépen az fog kifolyni a csapból. Komoylan nem értem, te hogyan képzeled ezt el? Szerinted mennyi víz van 30 méterig a víztoronyban? elárulom: jellemzően nem sok: azok a csövek, amik a hálózatot összekötik a víztartállyal. Az lehet talán több köbméternyi víz is. Komoly tartalék...

2021. jún. 4. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 118/236 Psylocyber ***** válasza:
100%

"Azt hiszitek nektek van igazatok. Pedig még akkor is nekem van igazam, ha tévedek, ugyanis az első 2 oldalon csupa fasságokat írtatok, és semmivel nem volt megcáfolva a mondanivalóm. A társaság 90 százaléka szerintem máig nem érti..."


Jészus isten, tesó engedd el, tömör f*szságot beszélsz, de annyira, h minden szóval csak rontasz a helyzeten. Szerintem egy picit szállj magadba és pár év múlva, amikor esetleg több műszaki ismereted lesz, vagy a mérnöki gondolkodás alapjait elsajátítottad, na akkor térj ide vissza. Addig csak magadat égeted és én nem fogom 3x egymás után ugyanazzal az empátiával elmagyarázni neked, hogy miért vagy

1, tájékozatlan

2, etikailag aggályos (de finoman fogalmaztam megint...)

2021. jún. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 119/236 Wadmalac ***** válasza:
100%

A jó feltalálók is néha találnak ki hülyeséget.

Csak utána, amikor szembesítik őket a hibáival, megértik, tanulnak belőle és ettől lesznek jobbak.


Kaptám egy csomó választ egy csomó szakterület gyakorló műszaki embereitől. Gépész, vegyész, fizikus stb., csak akiket ismerek névről vagy a leírtjaiból süt, mi a szakterülete.

És mindezek az emberek ezeket gyakorlatban csinálják, valószínűleg nagyrészt régebben, mint amióta te először tojtál bele a pelenkába.

Neked meg van egy saccperkábé általános iskola 6. osztály tudásod, még azon a szinten is hiányosan és a maximális eddigi műszaki teljesítményed valószínűleg az, hogy fikát tudtál pöckölni a padtársadra.

Ami életkor szerint még nem annyira rossz.

Csak fel kéne fogni, hogy rengeteget kell még tanulnod. Duliban is, de az itt kommentelőktől is van mit.


Ha ezt nem érted meg és nem teszel így, egy életre megmaradsz ezen a szinten.

És 12 évesen az még elmegy, de 10 év múlva az már gyépésnek számít.

Elrettentő példának itt az oldalon is vannak ilyenek.


Szóval fejezd be szépen.

Ha nekünk nem hiszel, dobd fel a fizikatanárodnak.

És ő majd szépen elmondja, mint mi is, miért nem jó.

Talán neki elhiszed, vagy legalább neki nem mersz szardobálással reagálni. Itt is, amíg abba nem kezdtél bele még értékelhető is volt, hogy legalább ötletelsz.

Csak azóta nagyon elcseszted a makacs hülyeségekkel.

Itt lejárattad magad.

Próbáld újra a suliban kulturáltan és még előnyödre is válhat.

2021. jún. 4. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 120/236 anonim ***** válasza:
100%
Na most megyek és felteszem a kérdést, hogy a tűzcsapból miért víz folyik ? :)
2021. jún. 4. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!