Egy kérdés a víztoronyról?
Figyelt kérdés
Benne van nagy tömegű víz, és azért van magasan a raktározó hogy a nyomás meglegyen és föl lehessen küldeni a vizet a magasabb területekre. De egy csap nagyon kicsi nyomást igényel, tehát a víztározó méretéhez képest nagyon kicsi az a mennyiségű víz amit ki kéne pumpálni, akkor miért nem megy följebb az a pár dl víz több tonna nyomás alatt, mint amilyen magasan van a víztározóban a víz? Ha bazi nagy nyomás lenne akkor fölmenne pár mg víz magasabbra, mint amilyen magasan a víztározóban található víz van?2015. nov. 21. 13:48
1/22 anonim válasza:
Nyomás szempontjából csak a szintkülönbség számít. Ha az nulla, akkor a nyomáskülönbség is nulla lesz.
2/22 anonim válasza:
Magasabbra nem mehet fel, mert akkor helyzeti energiát nyernél a semmiből, és ez ellentmond az energiamegmaradás törvényének. Ezért is nem pattanhat fel egy labda sem magasabbra, mint ahonnan leejted.
3/22 A kérdező kommentje:
Értem! :))
2015. nov. 22. 08:06
4/22 anonim válasza:
Ez a közlekedőedények törvénye, ami által lehetetlen a felvetésed.
5/22 A kérdező kommentje:
A légnyomás nem hagyja magasabbra felszökni?
2015. nov. 22. 11:15
6/22 anonim válasza:
7/22 A kérdező kommentje:
Tehát akkor légüres térben sem mehet víznyomás hatására annál magasabbra a víz, mint amilyen magasan azelőtt volt?
2015. nov. 22. 14:56
8/22 anonim válasza:
Légüres tér: tegyük fel, hogy a Földön egy dobozban megfelelő vákuumot hozunk létre, benne egy víztorony+vezeték+csap rendszer lekicsinyített másával. Mi hat ekkor a vízre? A légnyomás nem, de a gravitációs vonzás még mindig, és mivel a közlekedőedények nem a légnyomás, hanem a hidrosztatikai nyomás alapján működnek, ami ugye ró*g*h, ezért mivel ebben a képletben nem változik semmi, ugyanúgy fog működni, mint normál légköri nyomáson. Remélem érthető!
Amivel esetleg összekeverhetted, ha az űrben lenne ugyan ez. Ott ha találunk egy olynan pontot az űr egy üres részében, ahol a gravitációs vonzóerők hatása 0-hoz közeli, na ott nem működne a víztorony.
9/22 Wadmalac válasza:
Az azért feltétel, hogy a közlekedőedény mindkét oldalán azonos légnyomás legyen. Ez mondjuk egy konyhai csap és a víztorony esetében adott. De ha mondjuk a víztoronyban a vízfelület fölött túlnyomást lehetne csinálni, akkor feljebb tudná tolni a vizet a vízvezetékben, mint a torony vízszintje.
10/22 anonim válasza:
Wadmalacnak: Persze, meglehet csinálni, de itt nem ez a kérdés. És ugye ha a gáz feletti levegőt összenyomod, akkor munkát végzel rajta, és ettől a plusz befektetett munkától mehet fel magasabbra.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!