Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan írom fel ennek a...

Hogyan írom fel ennek a transzformációnak a mátrixát?

Figyelt kérdés
A transzformáció az X+Y+Z=0 egyenletű síkra való vetítés a Z tengely irányából. Próbálkoztam felrajzolni, olyasmire jutottam hogy a bázisokat ilyen +-gyök2/2 koordinátajú pontokba viszi, de nem biztos. Hogy kell eut megoldani? (Már azbis összezavar hogy a Z tengely irányából )

2021. ápr. 16. 09:40
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha jól értelmezem ezt a z tengely irányából való vetítést, akkor a következőt javaslom:

Az alábbi vektorok v = (1, -1, 0) ill. u = (-1, -1, 2) a megadott síknak egy bázisát képezik. Vagyük hozzá a z = (0, 0, 1) vektort, ami ugye párhuzamos a Z-tengellyel, tehát a vetítés irányával. Ez a három vektor együtt R^3 egy bázisa. Nincs más dolgod, mint R^3 kanonikus bázisvektorait (1, 0, 0), (0, 1, 0), (0, 0, 1) kifejezni ebben az új bázisban. Ehhez meg kell oldani három lineáris egyenletrendszert. Nekem az jött ki, hogy (1, 0, 0) = 1/2 v - 1/2 u + 1 z ill. (0, 1, 0) = -1/2 v - 1/2 u + 1 z. Nyilván z = 0 u + 0 v + 1 z.

Ha ez megvan, akkor ki lehet számolni a R^3 kanonikus bázisvektorainak projekcióját a Z-tengely irányából véve a fentebb megadott síkra. Ehhez csupán el kell hagyni a Z-tengellyel párhuzamos komponenst a kiszámított koordinátavektorokból. Tehát: P[(1, 0, 0)] = 1/2 v - 1/2 u + 0 z ill. P[(0, 1, 0)] = -1/2 v - 1/2 u + 0 z no meg P[(0, 0, 1)] = 0 v + 0 u + 0 z. A transzformációs mátrixhoz vissza kell számolni mindent a kanonikus bázisban:

(1, 0, 0) képe 1/2 v - 1/2 u + 0 z = (1, 0, -1)

(0, 1, 0) képe -1/2 v - 1/2 u + 0 z = (0, 1, -1)

(0, 0, 1) képe 0 v + 0 u + 0 z = (0, 0, 0) a kanonikus bázisban megadva.


A mátrixod tehát:

1 0 0

0 1 0

-1 -1 0

2021. ápr. 16. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Még az nem teljesen világos, hogy akkor te a z tegely irányából való vetítést úgy értelmezted, hogy mintha a z tengely negatív oldalára állnánk és a pozitív felé néznénk? Bocsi, próbálom jól megfogalmazni XD
2021. ápr. 16. 17:44
 3/14 anonim ***** válasza:

Egy kicsit magam sem voltam benne biztos, hogy a feladat írója hogy képzelte ezt a vetítés dolgot, nekünk legtöbbször ortogonális projekciókat kellett kiszámítani. Úgy értelmeztem, mintha a z tengellyel párhuzamos "fénynyalábok" érkeznének, és egy vektor "árnyékát" kellene kiszámítani, amit a megadott síkra vet. Nincs jelentősége, hogy "felülről", vagy "alulról" nézelődünk. A lényeg, hogy egy-egy vektort felbontunk egy Z-tengellyel párhuzamos, és kettő a síkon rajta lévő vektor összegére. A projekció pedig utóbbi kettő összege, a Z-tengellyel párhuzamos komponens elhagyásával. Természetesen ez a projekció benne lesz a megjelölt síkban.

Azért nézd át, lehet, hogy csináltam benne hibát, mert végigdolgoztam az éjszakát :D

2021. ápr. 16. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Értem :) mégegyszer köszi, nagyon kedves vagy! :)
2021. ápr. 16. 18:26
 5/14 A kérdező kommentje:
Mégegy kérdés ezzel kapcsolatban. Akárhogy nézem, ez a matrix diagonizálható, és meg kellene adni egy sajatvektorok által alkotott bázist is, viszont a sajátértékek közül az egyik kétszeres, tehát csak 2 sajátvektor van, viszont a bázishoz (gondolom) 3 vektor kellene. De ha a mátrix diagonizálható, akkor kell lennie bazisnak is. Ilyenkor jó a 2 bázis, vagy mi történik?
2021. ápr. 17. 00:55
 6/14 anonim ***** válasza:
A kétszeres sajátértékhez két lineárisan független vektor is van (meg nyilván ezek skalárral való szorzatai is sajátvektorok). Leírom, amint lesz egy kis időm.
2021. ápr. 17. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Na itt vagyok megint. A karakterisztikus polinomra az jött ki, hogy T(T-1)^2, vagyis a sajátértékek: 1 (duplán) és 0.

Az 1-hez tartozó sajátvektorok: (-1, 1, 0) és (-1, 0, 1)

A 0-hoz tartozó sajátvektor: (0, 0, 1)


A sajátbázis tehát ez a 3 vektor együtt (ill. nyilván skalárral szorozhatod őket).

2021. ápr. 17. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 dq ***** válasza:

A mátrixban az (1,0,0), (0,1,0), (0,0,1) vektorok képei lesznek az oszlopok. Ezeknek a vektoroknak a képeit tudod: az x,y koordináták maradnak, a z koordinátát pedig a z=-x-y képlettel kapod meg. Így a transzformáció mátrixa:

: 1 0 0

: 0 1 0

:-1-1 0

2021. ápr. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 dq ***** válasza:

Nyilván a z=ax+by síkra való függőleges vetítés mátrixa ugyanígy

: 1 0 0

: 0 1 0

: a b 0

lesz.


Sajátbázisok azonnal adódnak, hogyha megérted, hogy mit csinál a leképezés grafikusan (#7 nem jó sajna).

2021. ápr. 17. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 dq ***** válasza:
#6 se jó már.
2021. ápr. 17. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!