(Lineáris algebra) Hogyan határozható meg az alábbi lineáris transzformáció mátrixa ebben a bázisban?


Adott: φ: ℝ^2 -> ℝ^2: a π/2-szögű forgatás az origó körül, és az alábbi bázis: (2, -1), (-1, 0). Mi lesz φ mátrixa ebben a bázisban?


Előre is köszönöm!



2016. febr. 7. 11:29
 1/6 anonim ***** válasza:
Le kell rajzolni, és meg kell nézni, hogy egy-egy elemet hova kell vigyen a transzformáció. Ebből leolvashatók a transzformációs mátrix komponensei.
2016. febr. 7. 17:22
 2/6 A kérdező kommentje:
Ez kanonikus bázis esetén működik is, ám ha a bázisvektorok: (2, -1), (-1, 0), akkor hogy rajzolod le, hogy a pontok elforgatottja hova kerül?
2016. febr. 7. 18:35
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor a bázisvektorok e1=(2,-1)^T és e2=(-1,0)^T, oszlopvektorok.

Ha ezeket berajzoljuk egy derékszögű koordinátarendszerbe, akkor a képek is berajzolható, és leolvasható hogy:


φ(e1)=(1,2)^T és φ(e2)=(0,-1)^T


tehát a transzformáció mátrixa:


A=(e1,e2)=[1 0; 2 -1].



Vagy nem erre gondoltál?

2016. febr. 7. 18:53
 4/6 Fibonacci ***** válasza:

Az én értelmezésem szerint:

[link]

2016. febr. 9. 00:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Két út van. Vagy felírod a mátrixot a kanonikus bázisban, és azt transzformálod át az új bázisba, vagy alkalmazod a lineáris transzformáció definícióját, vagyis azt, hogy a mátrixa nem más, mint a bázisvektorokhoz rendelt képvektorok koordinátái az adott bázisban.


Az első esetet eggyel felettem nagyjából leírták, bár annyiban hibás, hogy nem T = BF(B^-1) a megoldás, hanem (B^-1)FB.


A másodikban úgy lehet elindulni, hogy pl. a (2,-1) elforgatottja lesz az (1,2), a (-1,0) elforgatottja pedig a (0,-1). Most már csak ezeket kell kifejezni az eredeti vektorokkal, vagyis meg kell oldani az alábbi egyenleteket:


(1,2)^T = A*(2,-1)^T illetve (0,-1)^T = A*(-1,0)^T


Itt T a transzponálást jelenti, vagyis oszlopvektorokról van szó (ilyen sorrendben összeszorozva a mátrixszal). A két egyenletet egybegyúrva:


[ a11 a12 ] [ 2 -1 ] [ 1 0 ]

| | * | | = | |

[ a21 a22 ] [ -1 0 ] [ 2 1 ]


Ezt kéne megoldani, és akkor elvileg ugyanaz jön ki, mint a másik módszerrel.

2016. febr. 9. 10:27
 6/6 anonim ***** válasza:
Ajjaj, kicsit elcsúsztak a jelek a mátrixegyenletben. A lényeg, hogy az első két mátrix szorzata adja a harmadikat, és az így kapott egyenletet kell megoldani (pl. Gauss-eliminációval).
2016. febr. 9. 10:28