Oktatással nem lehet növelni az IQ -t (az észt), csak a szimpla tudást?
Ahogyan a híres pszichológus professzor J. Peterson mondja: Oktatással nem lehet növelni az IQ-t (azaz észt)
rövid videó:
"Cseresznyézés, és anekdotális érvelés, érvelési hiba, másrészt meg lett cáfolva, már linkeltem."
látom az érvelési hibás oldal amit mutattam neked hatott rád..(mégha rosszul is alkalmazod) pedig elég régi van már 10-15 éves...
A linked engem támaszt alá, ahogy a professzor állítása is a videóban. Felnőtt embereknél marginális szerepe van az oktatásnak az IQ-t tekintve. Még a te számaid is azt mutatják.
Összekevered a könnyen oktatható fejleszthető VERBAL IQ-val, amiből romákat képeznek szóvivővé, vagy 8osztályos énekesek és valóságshow hősöket képeznek megmondó emberekké pár hónap alatt...
Kíváncsi vagyok hogy lehet a PERFORMACE IQ-t megnövelni oktatással.. sehogy.
"Across 142 effect sizes from 42 data sets involving over 600,000 participants, we found consistent evidence for beneficial effects of education on cognitive abilities of approximately 1 to 5 IQ points for an additional year of education. Moderator analyses indicated that the effects persisted across the life span and were present on all broad categories of cognitive ability studied. Education appears to be the most consistent, robust, and durable method yet to be identified for raising intelligence."
Tanulj meg olvasni.
"Kíváncsi vagyok hogy lehet a PERFORMACE IQ-t megnövelni oktatással.. sehogy"
Ezen csak te lovagolsz, a performance IQ egyrészt ma már nem létező kategória, másrészt csupán a kognitív teljesítmény egy része, ahogy az általad linkelt Special-Learning.com-on is írják.
"Felnőtt embereknél marginális szerepe van az oktatásnak az IQ-t tekintve. Még a te számaid is azt mutatják."
1 és 5 IQ pont a különbség. Ez nagyjából amúgy pont megegyezik a Flynn-effektus általi 14 IQ pontos növekedéssel az elmúlt 4 generáció óta. Plusz az állításod továbbra is téves: te azt állítod, hogy az oktatásnak nincs hatása az IQ-ra. De, van, minden belinkelt cikk ezt bizonyítja.
Akkor most levezetem, hogy mit írtál eddig.
Te: az oktatással nem lehet növelni az IQ-t, ez tisztán genetikus.
Minden tudományos kutatás: de, lehet növelni, az IQ nem tisztán genetikai alapokon dől el.
Te: jó, de akkor a performance IQ-t nem lehet növelni, az biztos genetikus.
Minden tudományos kutatás: nem, ott sem lehet kimutatni az 1-es örökölhetőséget.
Te: jó, de akkor csupán marginálisan lehet növelni az IQ-t, a performance IQ-t meg egyáltalán nem lehet.
Minden tudományos kutatás: de, hosszú távon az oktatás a legbiztosabb módja egy társadalom átlag-IQ-jának a növekedésére, és nem, a performance IQ továbbra sem 100%-ban genetikus.
Itt tartunk jelenleg. Már olyan távol állunk az eredeti kijelentéstől, hogy igazán írhatnál ki egy új kérdést.
Ezen csak te lovagolsz, a performance IQ egyrészt ma már nem létező kategória, másrészt csupán a kognitív teljesítmény egy része, ahogy az általad linkelt Special-Learning.com-on is írják.
Átnevezték, de a tesztek amikből összeáll ugyanazok. Valamilyen jelenség nem szűnik meg attól hogy átnevezem. PL: Nincs már villámdelejesség elnevezés csak elektromágnesesség.... Ettől az átnevezéstől még maga a jelenség nem szűnt meg, és nem is alakult át...
Szóval ez egy óriási tévedés részedről.
". De, van, minden belinkelt cikk ezt bizonyítja."
Felnőtt embereknél nem jelentős. Gyermekeken végezték ezt a kísérletet, másrészt a genetikát nem vizsgálja, hiszen nincsen semmilyen genetikai tesztről sem ikerkísérletről szó benne. Még genetikus sem vett részt benne.
Ikerkísérlet nélkül nem lehet komolyan venni az ilyesmit.
"Gyermekeken végezték ezt a kísérletet"
Akkor fuss neki mégegyszer a cikknek, sajnos megint nem sikerült értelmezni, igen alacsony lehet a Verbal IQ-d
Szóval komolytalan tanulmányok megjelenhetnek tudományos folyóiratokban. PL: [link]
Neparácki NATURE-ben bebizonyítja hogy ősi Hunok vagyunk...
Vagy a táltos turáni alapítvány vezetője a kurultáj rendező Bíró Zsolt bebizonyítja a NATURE-ben hogy a ma élő magyarok (!!!) azok a Kazahsztáni MAD-JAROK rokonai. JA méghozzá alaposan peer-reviewed volt midnegyik....
65-ös a példád mégcsak szóba se hozta az ikerkísérleteket és genetikát. Ki veheti az ilyet komolyan? Mintha a gnetika elötti 1950-es években élnénk... iskola varázsfuvolája IQ-vá alakul. Iskolában tudást lehet szerezni, de a tudás önmagában nem egyenlő az ÉSSZEL.
Bármi hülyeséget elő lehet venni mint a Hunok vagyunk Neparáckis cikk meg a kurultájos MAD-JAR Nature cikk.... ABSZOLÚT baromságok mint az iskolai varázsfuvolád... hiába a peer review mögötte meg a hangzatos magazin neve...
Amikor ugye elfogynak az érvek...
MATTOT KAPTÁL.
Dehogy kaptam buzuska. Ez egy olyan tanulmány ami genetikát nem is vizsgálta. NEM volt összevetés se összehasonlítás. Így off-topic.
HA lett volna ikerkísérlet benne vagy a genetikával foglalkoznak és úgy bizonyítják be fantasztikus állításaikat hogy csak az oktatás fontos, akkor lenne értelme linkelned.... De MIVEL nem volt ebben ilyen összehasonlítás ezért nevetséges.
Miért lenne off-topic? Nem az volt a kérdésed, hogy az IQ-t mennyiben befolyásolja a genetika, hanem az, hogy egyáltalán BÁRMILYEN MÉRTÉKBEN befolyásolja-e az oktatás. 600000 vizsgált résztvevőnél, egy elképesztően diverz adathalmaznál azt a következtetést lehet levonni, hogy igen, befolyásolja. Ide nem kell genetika, mert nem azt vizsgálják, hogy a genetika milyen hatással van az IQ-ra, hanem azt, hogy az oktatás milyen hatással van az IQ-ra. Ha minden változóra kontrollálnak, beleértve a rasszra, a környezetre, a származási országra, stb., akkor is az jön le, hogy átlagosan minden 1 évnyi plusz oktatás 1 és 5 IQ pont között növeli az IQ-t, és ez a változás a felnőttkorban is megmarad.
Őszintén, mit szeretnél te még itt? A saját cikkeid (nem videók, tudományos cikkek, amiket te magad linkeltél) írják, hogy a genetika nem minden, csupán egy jelentős része. A maradékot meg valaminek ki kell tennie, ez tök egyértelmű. Ez a kutatás azt mutatja ki, hogy ennek a maradéknak része az oktatás.
Ezt igazából már te sem bírod tagadni, mert egy ideje feladtad azt, hogy az eredeti állításod védjed, most már arról próbálsz győzködni minket, hogy "NADE A PERFORMANCE IQ, AZ BIZTOSAN CSAK ÉS KIZÁRÓLAG GENETIKA", holott az sem 100%-ban az, még az ikerkutatásoknál sem (ismét, te linked). Ha valóban nem befolyásolná a környezet a performance IQ-t, akkor az egypetéjű ikrek között nem lenne semmilyen különbség, de mégis van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!