Barlangokról lehet tudni/sejteni, hogy milyen gyakorisággal alakulnak ki a felszín alatt? És milyen mélység(ek)ben? Vagyis véletlenszerű, vagy tervezett (le)ásások során lehet sejteni hol találunk (akár csak kisebb!) barlangokra?
Nem egyenletes gyakoriságú a kialakulásuk és sok mindentől függ.
Például tartós barlang csak tartós kőzetben képes kialakulni.
Löszben homokban ne is keress mert nincs.
Ezen kívül a tartós kőzet vízoldékonysága (pl mészkő) kopásállósága sem mindegy.
És mindehhez idő is kell tehát fiatal kőzetekben szintén nem érdemes keresgélni barlangokat. (Kivéve a forrásmészkövet.)
//Mgj: sok barlangot a jégkorszaki fagyrepesztés hozott létre tágított ki. Tehát minimum 10000 éves vagy régebbi kőzettömeg kell.//
Ezek miatt például kemény vulkanikus kőzetben csak elsődleges sinergikus kialakulású vulkanikus lávacsatornák lehetnek maximum, met utólag nem kerül bele barlang.
A dolomit meg pl nem karsztosodik, tehát nagy erejű és tömegű víz képes üreget csiszolni bele, de kevés víznél a repedései sem tágulnak tovább barlanggá, nem úgy mint a mészkőnél.
A mélységük viszont szinte bármekkora lehet. A hévizes eredetűek jószerivel kilométer mélyek is lehetnek.
Az más kérdés hogy csak a karsztvízszintig / talajvízszintig szoktak levegős járható járatok lenni, + 50m ami még könnyűbúvároknak elérhető lehet.
Ebből adódik hogy Magyarországon a legmagasabb hegységeinkben is pár 100 méter mélységben van a vízszint a hegység tetejétől számolva, ennél mélyebb barlangokat még nem is fedeztek fel Magyarországon.
(Külföldön vannak több kilométer mélyek is gyakorlatilag a hegyek csúcsánál nyílnak és a vízig ennyi levegős járat van ott lefelé.)
Összefoglalva: Tiszta mészkő hegységekben (és valamilyen fedőréteggel ellátott mészkő altalajban) gyakoriak a barlangok máshol nem igazán.
Detektálásuk viszont sokkal fejlettebb mint amit itt fentebb írtak.
Jó talajradarokkal néhányszor 10 méteres mélységben is lazán detektálható manapság már üreg / barlang.
Van elektromos ellenállás mérésen alapuló módszer is! (Mivel a levegő rosszabb vezető mint a (nedves) alapkőzet / altalaj.
Cövekeket vernek le adott távolságokban négyzetrács alapon és mérik a köztük lévő ellenállást.
Nagyon szépen kirajzolódnak a több 10 méter mélyen lévő üregek is.
Különösen hatékony a módszer hegyen mert ott oldalirányból is lehet mérni nem csak egy felületi síkon.
Van CO2 koncentráció detektálási módszer is.
Igaz ez inkább már létező felszíni lyukaknál alkalmazandó.
A kiáramló CO2 koncentrációból saccolható mekkora az alatta lévő barlangrendszer!
És ha már van egy barlangod akkor ott van a müon detektálás módszere is. A legmélyebb pontra leviszik a müondetektort és hosszas mérés után a hegy összes üregrendszere kirajzolható, azok a járatok és barlangok is amelyeket még fel sem fedeztek. De innenntől tudják már merre keresgéljenek.
A földalatt.hu -n elég sok ilyen módszert leírnak ajánlom az oldalt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!