Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kontraproduktív-e az ismerette...

Mojjo kérdése:

Kontraproduktív-e az ismeretterjesztés a modern fizika területén?

Figyelt kérdés

A fizika sok ága olyan, hogy konyhanyelven leírni, elmesélni, miről is szól és hogyan működik, pontosan nem lehet, ha mégis megtesszük, egész biztosan lesznek részei amik nem adják át jól a valóságot, lesznek olyan szavak, amik tévútra vezetik az olvasót.


Másrészt a kulcsszó:interpretáció. A fizikai modelleknek van a matekja, meg van az interpretáció, ami egy nagyon más dolog és sokszor nagyon nem egyértelmű, a szakembereknek sem. Szóval nem csak az a helyzet, hogy nem tudjuk megfelelően leírni konyhanyelven, de még csak azt sem tudja biztosan senki, hogy mit kellene leírni. Akkor sem, ha számolni tökéletesen tudunk az adott dologgal.

Így ha a fizika bizonyos ágairól akarunk írni, anélkül, hogy magát a fizikát írnánk le - tehát a matematikai modellt prezentálnánk -, akkor nagy kompromisszumokat kell hozni. Túl nagyokat.


Mi a teendő? Elengedni az ismeretterjesztést, kizárni a nagyközönséget, mindenkit aki nem szakember? Vagy az ismeretterjesztő műveket jóval több matematikával telerakni, mint szokás? Vagy simán elfogadni, hogy az ismeretterjesztés akarva-akaratlanul sokszor téves ismereteket ad át az érdeklődőknek, akik azt fogják hinni, hogy értenek valamit, miközben csak félreértik azt?



2021. márc. 15. 18:47
1 2 3 4 5 6
 31/53 anonim ***** válasza:
89%

"Előadásokat tartani? Igen. Mondjuk tévéműsorokat produkálni? Rettenetesen kevés."


Pont fordítva. Előadásokhoz a személyes jelenlét miatt több emberre van szükség, hiszen nem várható el egy embertől, hogy bejárja az egész országot, és igény esetén elmenjen akár a tokodaltárói művelődési házba is előadást tartani. Tévéműsorokhoz, könyvíráshoz elég az egy ember.


DGy valóban jó, de ő leginkább csak szakmai körökben ismert.

2021. márc. 18. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/53 A kérdező kommentje:
DGy rengeteg előadást tartott laikusoknak és rengeteget dolgozott/dolgozik azért, hogy laikusokhoz is eljusson a fizika. Viszont DGy az, aki a pontosságból nem áldoz semmit az érthetőség oltárán. Ettől zseniálisan jó - de alighanem ettől behatárolt az érdeklődő laikusok köre, akik fogyasztják az ő tartalmait.
2021. márc. 18. 14:43
 33/53 Wadmalac ***** válasza:
91%

" igény esetén elmenjen akár a tokodaltárói művelődési házba is előadást tartani"


Hoppá, oda gyalog is el tudok menni. :)


"Előadásokhoz a személyes jelenlét miatt több emberre van szükség, hiszen nem várható el egy embertől, hogy bejárja az egész országot"

HÁT, amennyi ilyen előadást tartanak, arra úgy látom elegendőek.


Tévéműsorokra láthatóan nem, úgy látom, ma a magyar tudományos ismeretterjesztés (legalábbis fizika terén biztosan) kimerül a külföldi adók műsorainak fordításában. Persze az is szaklektorátus nélkül, gyakran botrányos szakszerűtlenséggel.

2021. márc. 18. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/53 anonim ***** válasza:

"Tévéműsorokra láthatóan nem, úgy látom, ma a magyar tudományos ismeretterjesztés (legalábbis fizika terén biztosan) kimerül a külföldi adók műsorainak fordításában."

Spektrum TV - Brutális fizika?

2021. márc. 18. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/53 Wadmalac ***** válasza:
91%

"Spektrum TV - Brutális fizika?"

Na erre ránézek, ezt még nem láttam. Sajnos ezeken az adókon rengeteg populáris szemét fut ismeretterjesztő néven és kicsit belefáradtam értéket keresni köztük.

2021. márc. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/53 anonim ***** válasza:
#35 Nem modern fizika (de fizika, és televízió).
2021. márc. 18. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/53 Wadmalac ***** válasza:
Nem baj, az is valami.
2021. márc. 19. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/53 anonim ***** válasza:
94%

Igen, DGy egy bizonyos szint alá nem megy le, ami egyben azt is jelenti, hogy csak "vájt fülű" és erősen érdeklődő laikusokat tudok elképzelni hallgatónak, akik nemcsak végig ülik, de értik is valamennyire az előadását.


Ma Magyarországon gyakorlatilag nincs olyan magyar készítésű tévéműsor, amely a fizika területén ismeretterjesztést végezne. Régen volt az Öveges prof - na, egy hozzá hasonlóra ma is szükség lenne. És az ilyesmi pont az állami tévének lenne elsősorban feladata, mert a kereskedelmiek csak a nézettségre mennek.


Szerintem lenne hozzá megfelelő szakember, viszont média támogatás biztos nincs mögötte.

2021. márc. 19. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/53 A kérdező kommentje:

Nemrég írtam egy, a szememet bántó anomáliáról a #4-ben:

"Pl a Nobel-díjas Steven Weinberg simán elmagyarázta minden idők egyik legnépszerűbb és a laikusok világképét leginkább befolyásoló ismeretterjesztő könyvében, az "Az első három perc"-ben, hogy a távoli galaxisok vöröseltolódását a Doppler-effektus okozza, miközben ő is tudja, hogy az ettől alapjaiban eltérő kozmológiai vöröseltolódásról van szó"


Most véletlen épp kezembe akadt Anthony Zee ( [link] ) egy rövidke írása (egy előszó egy Feynman könyvhöz), amiben ezt írja:

"Amikor Steve Weinberg 1984-ben javasolta, hogy írjak egy népszerűsítő fizikakönyvet, ellátott néhány jótanáccsal. Elmondta, hogy a legtöbb fizikus, aki ilyesmire adja a fejét, nem tud ellenállni a kísértésnek, hogy mindent a legapróbb részletekig elmagyarázzon. Pedig az olvasó akkor boldog, ha úgy hiszi, mindent ért, és ha megtanulhat néhány hangzatos kifejezést, melyekkel koktélpartikon dobálózhat."


Nem tudom, ki hogy van ezzel, de nekem ez azt mondja, hogy Weinberg mélységesen lenézte saját olvasóit. És emiatt a lenézés miatt írt olyasmit a könyvében, amiről tudva tudta, hogy valótlan. "Jó az nekik, azt hihetik majd, hogy tudnak valamit, meg dobálózhaznak vele koktélpartikon. Az meg, hogy valós tudást és ismereteket adjunk át, kit érdekel."

Elég kiábrándító.

2021. ápr. 14. 19:30
 40/53 anonim ***** válasza:
Vajon melyik a rosszabb? Ha a valóságot érti valamennyire, esetleg hibásan, vagy ha a valóságot nem érti, ezért valami más dologgal (pl. vallási fundamentalizmussal, vagy ezotériás konteókkal) helyettesíti azt? Szerintem utóbbi a rosszabb, és ilyen szempontból szerintem van igazság abban, ahogyan Weinberg vélekedett. Ez szerintem nem lenézés, hanem afféle szükséges rossz alkalmazása a jó cél érdekében.
2021. ápr. 15. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!