Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért csapja le a földelés az...

Miért csapja le a földelés az áramot, ha rossz helyen van?

Figyelt kérdés
Honnan tudja vagy hogyan működik?Honnan tudja, ha valami zárlatos?

2021. febr. 13. 11:11
 1/6 A kérdező kommentje:
Hogyan működik?
2021. febr. 13. 11:14
 2/6 anonim ***** válasza:
77%

Van egyszer A biztosíték, ami abban az esetben vág le, ha valahol az áramkörben teljes rövidzárlat keletkezik, szóval az áram nem halad át a fogyasztón, hanem egyből a nulla/föld felé akar távozni.

És van a Fi relé ami meg azt figyeli, hogy mennyi áram folyik be a háztartásba, és mennyi távozik.

Amennyiben e 2 értéke nem azonos, az azt jelenti, hogy valahol szivárog az áram, pedig nem kéne, és ezen esetben levágja magát, életvédelmi szempontból.

2021. febr. 13. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 EagleHUN ***** válasza:
33%

Ahogy #2 mondja. A Fi-relén (néhány menetes tekercseléssel) keresztül megy a fázis a nulla és a föld is. A föld és a fázis egyfelé vannak tekerve a 0 ezekkel ellentétesen. Ha az áramkörben felborul az egyensúly és a föld felé vagy a földelésen keresztül folyik el áram akkor leold. Ha valóban a föld felé szivárgás van (de nem a földelésen keresztül) akkor is leold. Hisz a 0 és fázis áramerőssége ilyenkor nem egyezik meg, a kiegyenlítetlenség miatt kiold azaz megszakad az áramkör.


Az olvadó biztosíték a túl nagy áramerősségek ellen jó. Tehát ha egy áramkört 25 amper -ra terveztek akkor huzamosabb ideig nem folyhat rajta ennél több. Viszont ez életvédelmi szempontból kevésbé jó. Mert ha Jakab belekerül az áramkörbe a 0 és fázis közé az ellenállástól függ leold -e a biztosíték és az is hogy mennyi idő alatt. Ha Jakabon 20 amper folyik és a biztosíték 25 amperos akkor Jakab vígan "eltáncolgat" ott a vezetékekkel a kezében amíg füstölni vagy égni nem kezd.

2021. febr. 13. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 EagleHUN ***** válasza:
Az olvadó biztosíték viszont jó rövidzárlat és ebből adódó tüzek ellen.
2021. febr. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 qkker1 ***** válasza:
100%

"A Fi-relén (néhány menetes tekercseléssel) keresztül megy a fázis a nulla és a föld is. "


Mutassál már légy szíves egy olyan "Fi-relét" , amibe be van kötve a védővezető!

2021. febr. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
37%

Elég fura megállapítások hangzanak itt el. Amíg a FI-relé nem volt általános, addig az olvadóbiztosító látta el a hibavédelem feladatát is. Attól lett nagy áram, hogy a földelés elegendően kis ellenállású. Ez méretezés kérdése, mely az elmúlt 70 évben sikerülni szokott. :) Így aztán nincs olyan "csak" túláramvédelem esetén se, hogy Jakab ellenállása számítana, a hiba bekövetkezésekor azonnal lekapcsol a túláramvédelem.

Ha kell, lemegyek a garázsba a telefonnal, oszt felrakok olyan FI-relé képet, amelyikben nincs pár menet sem... De tán el is lehet hinni.

2021. febr. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!