Mi a magyarázata annak a jelenségnek, hogyha földelést igénylő készüléket földeletlen konnektorba csatlakoztatnak, akkor annak a fém felületén bizsergető feszültség jelebik meg?
A magyarázat a kapacitív csatolás (már ha a készülékkel minden rendben van).
Ez lehet szándékos vagy járulékos.
Szándékosság alatt pl. zavarszűrő kondenzátort értek, ami igen gyakori oka a jelenségnek:
Ha nincs védővezető, akkor a két Cy kondenzátor egy AC feszültség osztót képez és a leosztott kb 115V-os feszültség megjelenik a készülékházon.
Egyébként ez nem véletlen volt, hanem a hivatalos koncepció volt az, hogy mivel védőérintkező nélküli dugaszolóaljzatot oda kell felszerelni, ahová nem kötelező az érintésvédelem, ezért nem baj az, hogy a védővezetős készüléket bedugják a védővezető nélküli aljzatba.
(ez ugye régen volt, hogy érintésvédelem nem volt mindenhol kötelező)
A #2 válaszoló bizonyára nem hallott még földeletlen elosztóról, ami még egyébként a mai napig (elvétve ugyan) de megtalálható a kereskedelmi forgalomban. A dolog szépsége, hogy a villásdugó amennyiben földelt, az csatlakoztatható bármilyen aljzaba, viszont a villásdugóhoz kapcsolódó kábel másik végén földeletlen aljzat lehet. Így gyakorlatilag a védőérintkező elveszik.
Mellesleg megjegyzem, nagyon sok ház van, panel is, ahol a szobákban nincs földelés. Régebben ugyanis a helyiségeket osztályozták aszerint hogy meleg vagy hidegpadlós. Csak a hidegpadlós helyiségekbe kellett a védőérintkezős aljzat. (Ha jól emlékszem, valamikor a 80-as évektől van az, hogy a melegpadlós helyiségekbe is kötelező védővezető)
Szóval az van, hogy a mai napig ilyen régi házakban a szobákban földeletlenek a dugaszolóaljzatok, és bizony megy onnan minden. Számítógép, vasaló, konyhai helyhiány miatt sokszor hűtőszekrény is.
De pl. még az 50-es években, akkor meg sehová nem volt kötelező a védővezető behúzása, meg egyébként is teljesen más szabványok voltak, azok egy része ma már tilos is. Az ilyen öreg villamos hálózatokat viszont most már egyre inkább újrahúzzák, és az érvényben lévő szabványok szerint tervezik , kivitelezik. Szóval hogy még a konyhában/fürdőben se legyen földelés, az most már egyre ritkább.
De ez más tészta, mint az, hogy te azt írtad, nem volt kötelező. Én arra írtam, hogy de.
Egyébként, a kor mosógépe és centrifugája kettős szigetelésű volt. Mondjuk pont a vasalóhoz meg nem kellett érintésvédelem. De villanyrezsónál meg hűtőszekrénynél nem lehetett kecmec.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!