Multiméterrel lehet valahogy tesztelni hogy egy
konnektorban a földelés az jól van-e bekötve?
Igen, kell egy jó hosszú hosszabbító, akkor a számítógép maradhat a helyén, a hosszabbítót a tesztelendő konnektorba dugod, a másik végébe a számítógépet és ha nem bizserget, akkor jó a konnektor földelése. Ezt csak példának írtam. :)
2017. okt. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyébként a multiméterrel méred a földelés és a nulla és a fázis feszültségét. A fázison kb 240V-ot kell mérned, a nullán (nem meglepő módon) 0V-ot. EZUTÁN ha a nullán valóban 0V-ot mértél a nulla és a föld között megméred az ellenállást, aminek csak legfeljebb néhány ohmnak szabad lennie. Ekkor talán jó a földelésed, de ez csak barkács módszer, multiméterrel nem lehet biztonsággal kijelenteni egy földelésről, hogy megfelelő.
2017. okt. 14. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
A bizsbirálós módszer nem megbizható, mert jelezhet kóbor feszültséget is, de ha testzárlatos a készüléked, akkor egyenesen életveszélyes is lehet. A multiméter sem jelzi megbizhatóan, mert az is lehet, hogy csak valami sztatikus feltöltödést jelez, ugyanigy a fázisceruza is. Biztosan csak próbalámpával tudod megvizsgálni: Ha megtaláltad a fázist (ezt viszont fázisceruzával keresd meg), akkor a próbalámpa egyik ágát arra, másikat a földelésre teszed. Ha kigyullad, jó a földelés, de csak akkor! A nulla és a földelés között pedig NEM szabad világitania a lámpának. Ezért lámpáznak a villanyszerelök, mert a lámpa megfelelö terhelést biztosit ahhoz, hogy földáram induljon el. A fázisceruza ezt nem idézi elö.
2017. okt. 14. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
4/22 Gyerök válasza:
Én úgy csináltam..... de igy NE CSINÁLD, csak villanyszerelő képesítéssel... Multiméter, pláne digitális, az nem erre való. De ha az egyik szál a fázis, a másik szál a test-föld a konnektorban, akkor a lámpa világít... De ne konnektor hibát keress csak, a gép gyanús ilyenkor mindig, mert hogy Te földeled le, igy vezetővé vállsz, igy bizserget.
De ne feledd, a konnektor legalabb olyan veszélyes mint a medve, igy azert mert nálunk nincs medve, azért a konnektort is csak hozzáértő piszkálja. Thx
2017. okt. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
Multiméterrel nem tudod tesztelni. Próbalámpával sem, mint ahogy a korábbiak írták. Egyik módszer életveszélyesebb a másiknál. Erre megfelelő mérőműszerek léteznek (érintésvédelmi ellenőrző műszer), megfelelő szakvizsga, majd megfelelő tapasztalat után lehet ezt megmondani. A korábban írt módszerek (próbalámpa, multiméter) még csak arra jók, hogy azt megmutassák, hogy "egyáltalán valami földelésnek látszó dolog van", de azt, hogy "jól van-e bekötve", megfelel-e a szabványoknak nem mutatja ki.
2017. okt. 14. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
6/22 A kérdező kommentje:
Ha társasházról van szó, és mondjuk próbalámpázok hogy teszteljem világít-e a fázis és a földelés között. Ekkor a földelt vezetéken áram folyik, ami azt is jelenti hogy pl. az alattam/felettem lévő vagy akár szomszédlakásban is fázis alá kerül a földelés addig az 1-2 másodpercig amíg világíttatom a lámpát? Csak elméleti kérdés, nem tesztelek semmit.
7/22 A kérdező kommentje:
Vagy ennek a próbalámpának amit használnak a villanszerelők ez valami speciális lámpa nagy ellenállással?
Igen, jól látod a próbalámpa problémáját! Ha a fázis és a föld közé beteszel egy fogyasztót (lámpát), akkor a föld vezetéken áram folyik. Ettől persze nem fog senkit agyoncsapni az áram, mer a föld vezető sokkal jobban vezet mint az emberi test. De ez csak akkor igaz, ha a földelés valóban jó! Ha a földelésben van valahol egy rosszul érintkező rész vagy szakadás, akkor a próbalámpával a földtől független részt gyakorlatilag fázissá teszed. Ennek az lesz a következménye, hogy az összes olyan berendezés (kenyérpirító, gyerekszobában a számítógép háza, stb) ami ezen a földelési hálózaton van, a burkolata áram alá kerül és megérintése halálos áramütést okozhat!
2017. okt. 14. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
3-as vagyok: Ha társasházban van ez, akkor természetesen nem lehet a saját szakálladra "partizánkodni", hanem az egészet szakemberekre kell bizni, a többi lakóval való megbeszélés után irástudókkal be kell vizsgáltatni az egész rendszert. Én arra az esetre irtam a lámpázást, ha rajtad kivül senki nem lakik a házban és akkor nincs ilyen gond.
2017. okt. 15. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
Az tökmindegy, hogy ki bocsát rá a szakadt földelővezetőre a próbalámpán át fezsültséget, a műegyetem egyik professzora, vagy egy pék.
Ezért van a vizsgáló áram limitálva felülről is (két sorbakötött 15 vagy 25 W-os izzó), valamint ha röviden rátéve nem világít/jelez, akkor nem szabad rajta hagyni. Ezt as két dolgot sikerrel lehet megértetni bárkivel, nem kell ehhez különleges végzettség.
Miként feljebb írják, a mérés (csak) azt mutatja ki, hogy valami földelésnek látszó tárgy be van kötve, méghozzá jól van bekötve, teljes bizonyosságot csak szerelési munka árán lehetne kapni (színes vezetékezésnél elég a színeket nyomon követni az aljzat fedelének, a doboztetőknek és az elosztótábla burkolatának levételével), de hát ezért kellene jól villanyt szerelni, s utána már csak a pillanatnyi állapotot kell ellenőrizni.
2017. okt. 15. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: