PH mérése multiméterrel?
Első hallásra zűrösen hangzik. Speciális elektródok nélkül gyakorlatilag egy oldat vezetőképességét tudnád mérni.
Egy oldat vezetőképessége, általában semleges kémhatásnál minimumot mutat, de egyéb tényezők is befolyásolják, hőmérséklet, disszociáció stb.
- - - - -
Látatlanban - én mész helyett érett marhatrágyával próbálnám helyrehozni a kertemet.
Nem vezetőképességet akarok mérni, hanem elektrokémiai potenciál különbséget. Elvileg valamekkora feszültséget kell mutatnia a multiméternek, ha összekötöm a két oldatot sóhíddal, aztán mindkettőbe egy-egy kábelt dugok. Kb ugyanaz az elve, mint galván elemnél. A probléma, hogy nem csak az oxónium ionok eltérő mennyisége, hanem még egy rakás másik ion eltérő mennyisége okozza ezt a feszültséget, és egy ilyen mérésből nem lehet kiszűrni csak az oxónium ion koncentrációt. Valszeg ha ismert mennyiségű és koncentrációjú ecetet, esetleg sósavat adnék az egyik oldathoz, és úgy nézném, hogy hogyan változik tőle a feszültség, akkor pár ilyen mérésből meg lehetne mondani, hogy mi volt az eredeti pH. Nernst egyenlet kell hozzá meg egy csomó számolás.
Mérlegem van, azt hiszem 1g pontossággal mér, ami nem egy nagy szám, de megteszi. Gondolom ezen kívül, ami még hiányzik, hogy milyen standard higítással kellene nézni a talaj pH-t. Gondolom leöntik ismert mennyiségű desztvízzel, aztán megvárják míg kioldódnak belőle a dolgok, és utána nézik az oldat pH-ját. Hát desztvíz nincsen, a 10%-os ecet pH-ja sem lesz egy pontos szám, ahogy a vízé sem, de nem analitika laborról van szó 1-2 egész eltérés belefér, csak az érdekel, hogy sokkal savasabb e, mint a másik föld, amiben jól nő minden. Persze, trágyát már szereztem, minden évben rakok bele. Most ásnám bele, csak arra várok, hogy kell e hozzá mész is, mert nincs kedvem kétszer felásni.
Közben amúgy találtam fapadosabb módszert is. A vörös káposztában van tök jó természetes pH indikátor, 2-12-es tartományt lefedi 6 féle színnel, szóval még csak titrálni sem kell hozzá, hogy egy nagyjábóli pH-t mondjunk. A pontos(abb) pH-hoz azért érdemes ecettel titrálni legalább a következő színváltozásig.
Ha megvan a pH, akkor megnézem a multiméteres megoldást is, hogy azzal tudok e valamit kezdeni. Elviekben az is működhet. Csak egy pár talajmintát kell megnéznem, a legolcsóbb pH papír meg 4k-ba kerül, és 4 méter hosszú. Nem hiszem, hogy valaha használnám ezen kívül bármi másra, pazarlás lenne az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!