A tudósok rendszerint miért nem tudtak megállni az új technológiák jó célra való kifejlesztéseinél?
Miért van az, hogy a legtöbb esetben tovább mentek és szinte minden technológiát lehet rossz célokra is használni.
Most leginkább a maghasadás példája ugrana be. Nem tartoznak semmilyen morális felelősséggel a tudósok kutatásaik során? Nincsenek a kutatások korlátozva, nincs megszabva mi után szabad és mi után nem szabad kutatkodni?
A vallás ezért látja a gonoszt a tudományban?
De a kedvencem az, hogy a kérdésedben tolod az arcunkba az abszolút általánosítást:
"a legtöbb esetben", "rendszerint", aztán mondasz egy darab példát.
"Talán épp ezért, mert a kutatók NEM-et mondtak. :))"
Többek közt egy ilyen nemzetközi NEM-nek köszönhetően nem vagyunk még ott a Marson.
Az odautazásra a legoptimálisabb hajtómű nukleáris lenne, de a nemzetközi űr-atomcsend egyezmény miatt nulla fejlesztés történik ebben az irányban.
Már a Curiosity űrbe juttatása is izzadtságos harc volt az atompánikolók ellen, csak mert nukleáris termoelem működteti.
"Most leginkább a maghasadás példája ugrana be."
A világ energiaigénye folyamatosan nő. Szép dolog a szélturbina vagy a napcella-farmok, de ha csak ezekre támaszkodna az emberiség, akkor elég steampunk-os lenne a jövő. :)
"A vallás ezért látja a gonoszt a tudományban?"
Milyen szerencse, hogy a vallás nevében még soha nem öltek meg egyetlen embert sem, és komplett háborúk sem robbantak ki a vallások miatt. Ebből is látszik, hogy a vallás az emberi jóság, a tudomány meg a gonosz megtestesítője...
"A vallás ezért látja a gonoszt a tudományban?"
Az valamikor a középkorban volt, ha a kereszténységre gondolsz. Akkoriban nem szabadott gondolkodni, hiszen minden ott van a Bibliában, amit tudni érdemes. Egy dologban viszont nagyon újító gondolkodású volt az akkori papság, a kínzások terén. Szeretnéd azt a kort visszahozni?
Ha már több cáfolat is jött erre, még egy aspektus.
"A vallás ezért látja a gonoszt a tudományban?"
Nem. Azért, mert a tudomány egyre inkább zsugorítja azt a területet, ahol sima "hidd el, hogy így van" dogmáival operálni tud.
A legtöbb tudós (köztük a magyarok is) azon nyomban kiléptek a Manhattan tervből, amint Németország kapitulált. Sőt Szilád Leo írt egy (második) levelet is Rossevelt-nek, hogy a bombát kizárólag demonstrációs céllal vessék be, ha egyáltalán bevetik. így megfélemlítve az ellenséget. Roosevelt a levél feladásnak másnapján meghalt és Truman került a helyére, aki vélhetően el sem olvasta az emigráns német Einstein aláírásával ellátott levelet és ledobatta Hirosimára és Nagaszakira az alapvetően honvédelmi okokból kifejlesztett fegyvert.
Maga a projekt neve is azért volt Manhattan projekt, mert attól tartottak, hogy London mellett ez a város lenne a másik olyan potenciális célpontja Hitlernek, amire ledobná a magrobbantó fegyverét. Maga az atombomba működési elve triviális volt. Jogos volt tehát a feltételezés, hogy a náci tudósoknak is eszébe jutott az ötlet. Főleg, ha olvasták Szilárd Leo nukleáris láncreakciójáról szóló tanulmányát. Tehát igenis benne volt a levegőben, hogy Hitler szuperbombát készít.
Ezért írta meg Szilád híres levelét Einsteinnel Roosevelt-nek. Konkrétan figyelmeztették az amerikai elnököt, hogy a világ legveszélyesebb embere aki éppen lángba boríja a világot, vélhetően egy szuperbomba kifejlesztésén fáradozik... Nagy szerencse, hogy Hitlernek nem volt annyi hasadó anyaga, amivel megcsinálhatták volna a bombát. Ez A szövetségesnek is nehéz volt de végül sikerült. Az már Truman kreténsége volt hogy ledobatta a civil lakosságra az atomot. A tudósok pont hogy le akarták erről beszélni azt az pszichopata Trumant. Robert Oppenheimer a Manhattan terv vezetője ezeket a sorokat idézte a Bhagavad-gíta-ból, amikor az első kísérleti robbantást elvégezték: „Én vagyok a halál, világok pusztítója”.
Tudod kérdező, ha háború van, akkor az emberek nem a világbékén szoktak révülni, hanem a családjukat, barátaikat, esetleg a nemzetüket védelmezik. Ez motiválja őket és nem az, hogy durrogtassanak még nagyobb bombákat lehetőleg minél több civil ember meggyilkolásával...
A vallásokkal meg aztán végképp ne gyere! Ha valami, akkor azok aztán tényleg durva indikátorai tudnak lenni (akár globális) konfliktusoknak is: Keresztesháborúk, Dzsihád, boszorkányüldözés, inkvizíció, folytassam? És itt sem maga a vallás a probléma, hanem az emberi tényező... Az ember ugyanis szélsőségesen tud viselkedni. Mert bizony feltételezett Istenségek követését és a honvédelmet is túl lehet tolni. És túl is toljuk, ahogy mindig...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!