Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet e növényeknek allergiája?

Lehet e növényeknek allergiája?

Figyelt kérdés
Mint ahogy az ember kiütéses lehet a kenőcstől, okozhat e allergiás reakciót valami egy növénynek?

jan. 9. 22:21
 1/7 anonim ***** válasza:
85%
Bizony lehet - hisz például a nem megfelelő talajtól gyorsan lebetegszik és/vagy elpusztul a növény.
jan. 9. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Az allergia definíció szerint IgE-mediált hiperszenzitivitás. Mivel a növényeknek ilyet (megfelelő sejtek híján) nem termelnek, ezért allergiájuk sem lehet.
jan. 9. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%
Valóban nem nevezhetjük allergiának, de persze a növényvilágban is megy a harc az élettérért, ezért vannak olyan növények, melyek allelopatikusak, azaz olyan anyagokat választanak ki, melyek más növényeket gátolnak valamiben (csírázás, fejlődés, stb.). Ezt akár nevezhetjük tágabb értelemben az elszenvedő fél növényi allergiájának.
jan. 10. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az antibiózist allergiának nevezni kb. olyan, mintha azt mondanád, hogy az ember allergiás a ciánra, vagy a glikolra. Nem allergiásak vagyunk, hanem ez konkrétan mérgező ránk.

Persze biztos vannak olyan növények, amik érzékenyebbek bizonyos anyagokra fajtársaiknál, de klasszikus értelemben allergia nincs, mivelhogy nincs is a miénkhez hasonló immunrendszerük, ők másképp védekeznek.

jan. 10. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Persze..A tűz.Minden növény elhamvad tőle.
jan. 10. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Más olyan növényi mechanizmus sincs, hogy külső hatásra a növény önmaga ellen fordulna bármilyen formában, mértékben? Ha egy ilyen funkcionális definíciót elfogadunk, akkor pl. az őszi levélhullás egy hideg allergiának lehetne tekinthető, mert végül is a saját szöveteit dobja el a növény.
jan. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Két probléma van a #6 kommenttel:

(1) Az allergiás reakciók során az immunrendszer nem támad a test saját szöveteire. Egyszerűen arról van szó, hogy valami *külső* tényezőre fokozott immunválasz alakul ki.

(2) A lombhullás teljesen más tészta. Ahogy a nappalok elkezdenek rövidülni, a gibberelinek mennyisége csökkenni kezd, ennek következtében a növekedés lelassul, adott esetben leáll. Ezzel párhuzamosan egy másik növényi hormon, az abszicizinsav mennyisége növekedni kezd a növényben, melynek hatására bekövetkezik a lombhullás és a téli nyugi. De ez véletlenül sem egy túlzott, a növényt pusztító, megterhelő dolog, épp ellenkezőleg: nagyon is sok viszontagságtól kíméli meg a növényt. #2 voltam.

jan. 11. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!