Egy tökéletesen poláris napszinkron műhold ha az egyenlítő felett 8:00-kor megy át helyi idő szerint, akkor minden más pont felett is 8:00-kor megy át?
Szerintem is térjünk vissza a kérdésre, mert ennek a páros-páratlan zagyvaságnak semmi értelme.
Megpróbálom mindenki számára érthetően feltenni a kérdést:
Ha egy poláris napszinkron műhold az észak felé tartó útja során helyi idő szerint 8:00-kor megy át az Egyenlítőn, akkor az észak felé tartó útja során a többi pont felett is ilyen helyi időben megy át?
#19
"Totál lényegtelen hogy a műhold páros vagy páratlan keringést végez, mivel egy SÁVBAN pásztázza a felszínt, nem pedig egy vonalban."
Nyilván, de te nem azt kérdezted, hogy mikor pársztázza le, hanem azt, hogy mikor halad át egy pont felett. Mellesleg a sávon belül értelemszerűen a helyi (nap szerint mért) idő értelemszerűen nem fog megegyezni. A fenti példában egyébként (14 keringés egy nap alatt) az éjszakai oldalon kb. 1400 km-re fog a műhold elhaladni a kijelölt pont mellett (legalábbis ha az Egyenlítő körnéykén van). Az még általános iskolai matematikával sem valószínű hogy ez beleessen a letapogatási sávaba (a pályamagasság kb. 900 km).
Amúgy ezt írtad a 15. hozzászóládosban:
"Pedig az adott ponton repül át éjszaka is, csak éppen neked fingod sincs erről."
Adott ponton...
És ha már a hozzáértésnél tartunk... Te kédeztél "tökéletesen poláris" napszinkron pályáról. Gondolom ez azt akarja jelenteni, hogy a pályahajlás pont 90° (az Egyenlítőhöz képest). Nos ezzel az a baj, hogy ilyen napszinkron pálya nincs, mert ilyenkor nem következik be a pálya precessziója.
#24
Összefoglalom ezt a hosszú választ rövidebben:
Fogalmam sincs, hogy a feltett kérdésre mi a válasz.
#25
Összafoglalom röviden, hátha úgy megérted: a kérdésben feltett pálya nem létezik.
A valóban létező napszinkron pályák esetében pedig nem pontosan ugyanabban az időpontban megy át a pálya minden pontja felett a 90°-tól eltérő pályahajlás miatt, ahogy a 12. válaszban leírtam.
A kérdésedre a válasz: nem.
Csak minden egyes pont felett mindig a napnak ugyanazon óráján meg át.
Az egyenlítőn 8-kor, mondjuk Párizs felett mindig 6:25-kor stb.
Már csak azért sem lenne mindig ugyanakkor, mert az időzónák kb. 1/24 földcikkelyein azonos időt írnak, nincs minden hosszúsági vonalnak saját ideje.
De nem csak ezért.
A mindig azonos időzónájú hosszúsági vonallal szemben egyetlen műhold lehetne ott mindig, mindenhol ugyanakkor: az, amelyik a Föld-Nap L1-es Lagrange-pontján van (leszámítva azt a hibát, ami miatt a naptárt is folyamatosan korrigálni kell szökőnapokkal).
Remélem érthető, hogy nem nagyon képzelhető el olyan föld körüli pálya, ami ugyanezt tudja.
"Már csak azért sem lenne mindig ugyanakkor, mert az időzónák kb. 1/24 földcikkelyein azonos időt írnak, nincs minden hosszúsági vonalnak saját ideje."
Már egy általános iskolás is észreveszi, hogy hülyeséget írsz, ugyanis te a zónaidőről beszélsz, nem a helyi időről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!