Csillagászok! Az egyenlítő közeléből lehetséges, hogy a Göncölszekeret fejjel lefelé látom?
Igen, sőt, Magyarországon is lehetséges, hogy fejjel lefelé látszik.
Illetve ez egy jó kis progi PC-re: [link] Itt be tudsz állítani tetszőleges időt és helyet a Földön.
"Az egyenlítő közeléből"
Az év adott időszakában igen, láthattad.
"Tavasszal magasan a horizont felett, fejjel lefelé látható..."
Köztudomású, hogy a Göncölszekér két hátsó csillaga által meghatározott egyenes mindig a Sarkcsillagra mutat.
Ez az egyenes, mint egy kerék küllője, 1 év alatt körbefordul, ezért a Göncöl mindenféle pozíciót felvesz egy évben.
Nana. Pusztán a tény, hogy a Göncöl cirkumpoláris, még nem jelenti, hogy fejjel lefelé is fog látszódni.
A csillagcsoport deklinációja (égi koordináták szerinti szélessége) 50-60°.
Akik tehát 60°-nál északabbi földi szélességről nézik, azoknak sosem fog fejjel lefelé látszódni. (extrém példa: az északi sarki megfigyelőnek valóban mindig ugyanolyan állásban fog látszódni)
Akik 50-60° szélességről figyelik meg, azoknak a tavaszi állás a zenitben lesz, tehát még itt sem beszélhetünk fordított állásról, simán csak a fejünk fölött látszódik. És még kis hazánkból is nagyon magasan van a tavaszi "fejjel lefelé állás" ahhoz, hogy valóban szembetűnő legyen.
Egészen más a helyzet az egyenlítő, illetve különösen a déli félgömb esetében, ahol (ha egyáltalán látni), akkor csakis a horizont közelében, fordított állásban.
#6
Teljesen igaz, amit leírtál. Ha egy csillagkép valahonnan cirkumpoláris, akkor onnan minden szögben (irányban) látható lesz az év során. Csak épp nem erre vonatkozott a kérdés, hanem a csillagkép állására (látható lesz-e fejjel lefelé).
Képzeld el az északi sarkról (ahonnan ugye a teljes északi éggömb cirkumpoláris). A Sarkcsillag zenitben, a csillagképek pedig ugyanolyan állásban vándorolnak körbe az égen. A Göncöl "szokványos" állásban, a Cassiopeia pedig "W"-ként.
Ahogy a megfigyelő egyre délebbre megy, a Sarkcsillag egyre távolodik a zenittől. A Göncöl ősszel egyre alacsonyabban, tavasszal egyre magasabban van (a kettő közt pedig egyre "meredekebben" áll), de még mindig a horizont felé vannak a kerekei. Ahhoz, hogy a Göncöl tavasszal a zenitben legyen, majd "átbillenjen", kb. 50-55° földrajzi szélességig le kell jönni.
Ha így sem sikerül elképzelni (remélem, nem így van), akkor próbáld ki egy üreges félgömbbel. Billentsd meg földrajzi szélességnek megfelelően, forgasd körbe évszaknak megfelelően. Játszd végig, mikor látható fejjel lefelé egy alakzat (én most hirtelen a délutáni kávém csészéjével próbáltam ki, melyben egy jellegzetes alakúra száradt kávéfolt szemléltette a Göncölt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!