A Hold az Egyenlítő felett sosem megy a horizont alá?
Addig értem, hogy az Egyenlítő felett a növő és a fogyó Hold is csónak alakú.
De hogyan mozognak? És az újhold, az pedig épp hogy nem jön fel a horizont fölé?
Szerintem itt valami zavar lesz az erőben, meg talán az alapfogalmakkal.
Horizont így köznyelven, hogy egy adott pontot te állsz a földön, és onnan az a "félgömb" amit te belátsz még. Pontosabban az a "vonal", ahol a föld "összeér" az éggel. Most ez egy kis szelete az egész Földnek, így minden egyes embernek más a horizontja ha már arrébb áll tőled.
És mivel a Hold a Föld körül kering, mindenképp egy statikus nézőpont felől nézve a Hold lemegy a horizont alá és feljön onnan, legyél bárhol a földön.
De, lemegy. Tanúm is van rá.
Illetve ezt a videót meg lehet nézni:
https://www.youtube.com/watch?v=1sj2otIjZfM
Kötött tengelyforgásnak nevezzük azt, amikor egy égitest mindig egyetlen oldalát fordítja a másik égitest felé. A Hold kötött tengelyforgású, mert mindig egyik oldalát fordítja felénk. De mi nem egyetlen oldalunkat fordítjuk feléje, hanem naponta egyszer körbepördülünk.
Tegyél le két almát az asztalra.
Az egyik almába bökj egy gombostűt ott, ahol a legszélesebb, ahol a Földön az Egyenlítő helyezkedik el.
Ugyanebbe az almába bökj egy másik gombostűt ott, ahol a szárához közelebbi rész van, ami kissé már a plafon felé néz (ez lesz mondjuk a magyar nézőpont).
Forgasd körbe ugyanezt az almát. A gombostűk szemszögéből a másik alma néha látszódni fog, néha nem. Az "egyenlítőn" lévő gombostű elől ugyanúgy el fog tűnni néha a másik alma (a Hold), mint a följebb bököttnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!