Csak nekem van olyan érzésem, hogy hibás ez a levezetés, vagy ez valóban rosszul van levezetve? (EPR-paradoxon)
"Az EPR-paradoxon Bohm által adott (EPRB-paradoxonnak is nevezett) megfogalmazásában egy forrás két elektront bocsát ki, amelyek együttes spinje nulla, és mindkettő a pozitív és a negatív spin kvantum szuperpozíciójában van, (azaz a két részecske összefonódott állapotban van). A részecskék eléggé eltávolodnak egymástól ahhoz, hogy fénysebességnél lassabb kölcsönhatás ne jöhessen közöttük számításba. Ha ezek után a két részecske spinjét megmérjük a (tetszőlegesen választott) z tengely mentén, azt kapjuk, hogy ellentétes spinűek. Ha az x tengely mentén mérjük meg, ugyanezt kapjuk. A másodjára mért részecskénél tehát a mérés eredménye determinisztikus (az első részécskénél mért érték ellentéte).
A Heisenberg-féle határozatlansági reláció szerint egy részecske spinje két, egymásra merőleges irányban egyszerre nem mérhető meg. Így, ha megmérjük az első részecskén a z, majd a másodikon az x tengely menti spint, a második részecske x irányú spinje nem lehet ellentéte az első részecske mérések előtti spinjének, mert akkor az első részecske mindkét iránybeli spinjét ismernénk. Így tehát az első részecske z irányú mérésének valahogy „el kell rontania” a második részecske x irányú spinjét, éppúgy, ahogy a saját x irányú spinjét elrontja. A két részecske azonban – ha a lokalitást elfogadjuk – túl messze van ahhoz, hogy bármiféle kölcsönhatás felléphessen közöttük."
Elsősorban erre gondolok:
"a második részecske x irányú spinje nem lehet ellentéte az első részecske mérések előtti spinjének"
Szerintem ez így lenne logikus: a második részecske x irányú spinje nem lehet ellentéte az első részecske x irányú spinjének
Rajzold le magadnak és könnyebben érthető lesz.
Az első részecskén megmértük a z spint. Mondjuk "-"
Tehát Z1="-"
Megmérjük a második részecske x irányú spinjét:
X2="+"
ekkor tudjuk hogy az X1 ellentéte az X2-nek.
DE!
"...a második részecske x irányú spinje nem lehet ellentéte az első részecske mérések előtti spinjének, (ide ki lehetne írni hogy x de felesleges) mert akkor az első részecske mindkét iránybeli spinjét ismernénk..."
Elvileg tudnunk kéne hogy
X1="-"
Z1="-" De nem tudjuk mert a z irányú mérés valahogy beleszólt mindkét részecske x irányú spinjébe.
Az alapkérdés, hogy van-e korreláció a két részecske spin polarizációja között. A z-z kísérletben, ha az egyik részecske a detektáláskor ½ állapotba kerül, akkor a másik -½ lesz, ha van korreláció. Ezt egy méréssorozat döntheti el, mert az egyedi mérésnél véletlennek is lehet, hogy a két részecske éppen ellentétesen polarizált. Aspen kísérlete ezt a korrelációt meg is találta. A z-x kísérletben más a helyzet, mert ekkor a kvantummechanika szerint kizárható a korreláció. Ezért jelentősége csak a z-z kísérletnek van, a kérdés az, hogyan értelmezzük a kísérletileg megfigyelt korrelációt? Ez valamilyen rejtett paraméternek köszönhető EPR szerint, a ma elfogadott elmélet viszont összefonódott részecske állapotnak tulajdonítja, mert egyébként csak a fénysebességnél gyorsabb kölcsönhatás magyarázhatná a korrelációt.
Itt lép be a képbe a Bell egyenlőtlenség, aki azt akarta kizárni, hogy létezhet olyan rejtett paraméter, amelyik determinisztikussá teheti a mikro folyamatokat. Kimutatta, hogy a kvantummechanikával ellenkezne az olyan rejtett paraméter, amelyik egyidejűleg definiálná a spin polarizációt a részecske keletkezésekor és mérésekor is. Ez valóban így van, de véleményem szerint nincs szükség erre a szigorú megszorításra a mikro folyamatok determinisztikussága miatt. Elég csak annyit megkövetelni, hogy a két részecske polarizációja ELLENTÉTES legyen mind a képződéskor, mind a detektáláskor. Ez tehát nem jelenti azt, hogy eleve ismernünk kellene a polarizációt, így nem kerülünk szembe a kvantummechanikával. A polarizációt elvben meghatározza a hullámfüggvény fázisa, amit azonban nem ismerünk. Ebből fakad a mérés véletlenszerű kimenetele.
Amíg a részecske nem kerül kölcsönhatásba a mérőberendezéssel számára az irány „fiktív”, ezt az irányt csak mi tudjuk, mert a makroszkopikus berendezéstől érkező fotonok miatt tudjuk, hogy mi a „z” irány. Tehát a z irányú polarizációt azért tudjuk meghatározni, mert összevetjük a berendezéstől érkezett sok információt a mért részecskétől származótól. Ezt az összevetést nem tesszük meg a részecske kibocsátásakor, ezért ugyan van valamilyen fázisa a hullámfüggvénynek, de még elvben sincs lehetőség ezt a z iránnyal összevetni mindaddig, amíg a részecskét nem detektáltuk a mérőberendezésben. Más szóval az iránynak csak ott és addig van értelme, amikor a kölcsönhatás létre jön. A kölcsönhatásmentes fázisban a részecske számára nem létezik valódi irány, ekkor az irány csupán egy általunk bevezetett matematikai eszköz. Ezt veszi figyelembe a kvantummechanika, amikor használja a valószínűségi amplitúdó fogalmát és például egyforma valószínűséget rendel minden irányhoz, amikor leírja a fotonok gömbszimmetrikus terjedését. Az itt leírt gondolatok részletes kifejtésre kerülnek a”A fizika kalnadja.blog.hu” két bejegyzésében
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!