Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vérfertőzés tulajdonképpen...

A vérfertőzés tulajdonképpen mit takar? Miért lesznek az utódok "selejtesek"? Az állatoknál gondolom elég gyakran előfordul ilyen, mégsem olyan sok a genetikai hibás.

Figyelt kérdés
2009. jan. 11. 18:02
 1/10 anonim ***** válasza:
75%

"Biological consequences of inbreeding


In many, but not all (see Incest taboo) cases, incest is also inbreeding. Although jurist Henry Maine first argued that incest necessarily leads to an increase in congenital birth defects, this is not necessarily the case. Inbreeding does not directly lead to congenital birth defects per se; it leads to an increase in the frequency of homozygotes.[35] An increase in homozygotes has diverging effects. A homozygote encoding a congenital birth defect will produce children with birth defects, but homozygotes that do not encode for congenital birth defects will decrease the number of carriers in a population. The overall consequences of these diverging effects depends in part on the size of the population. In small populations, as long as children born with heritable birth defects die (or are killed) before they reproduce, the ultimate effect of inbreeding will be to decrease the frequency of defective genes in the population; over time the gene pool will be healthier. In larger populations, however, it is more likely that large numbers of carriers will survive and mate, leading to more constant rates of birth defects.[36]"


- [link]


Ha nem tudsz angolul, a lényege annyi, hogy a vérfertőzés nem feltétlenül okoz születési rendellenességeket - gyakorlatilag orosz rulett-alapú a dolog. Ha szerencsés az utód, megússza, plusz nem kizárt, hogy a jó tulajdonságok is felerősödnek, plusz így még ki is eshetnek egyes génhibák. Kis közösségekben ez még jó is lehet (szerencsés esetben), nagy közösségekben pedig általában kiegyenlítődik a hatás, így szintén nem jár hosszú távú következményekkel, lévén folyamatosan frissülnek is a gének.

2009. jan. 11. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%

A vérfertőzés tulajdonképpen azt takarja, hogy rokon egyedeknek születik utódok. Nagyon sarkítva: anyu és apu testvérek.

Az állatoknál sem gyakori a dolog, még az egér is meg tudja különböztetni az anyját és testvéreit a "nem-rokonoktól", és ezen egyedekkel nem kezdeményez.

2009. jan. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Létezik Amerikában az Amish-kultúra, ott elég gyakori ez a jelenség, mert "kívülről" nem házasodnak. Elég sok utód rendellenességgel születik, de ahogy az első is mondta, ez a rendellenesség nem feltétlenül negatív irányú.
2009. jan. 12. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A szabadon élő állatok esetében elég ritka dolog a vérfertőzés, mind kerülni igyekszik a beltenyészetet. A tenyésztett állatok esetében ez általában nem így van (valószínűleg éppen ezért őket tenyésztjük), itt elég egyszerű az örökletes betegségek megoldása: A "korcs" kiskutyák, bárányok, malacok stb. igen hamar lapát alatt/fazékban végzik.
2009. jan. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Szóval ennyi, hogy a vadon élők ösztönösen kerülik a rokonokat? Köszönöm a válaszokat:)
2009. jan. 12. 17:03
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az utódokban a recesszív gének homozigóta állapotba kerülhetnek, mert a szülők ugyanazt (vagy nagyon hasonló génállományt hordoznak), és megnyilvánulnak. Ettől a selejtek.
2009. jan. 12. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
2009. jan. 14. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Üdv!


Nem létezik olyan élőlény, amely hibátlan lenne. Tulajdonképpen éppen ezért olyan száp a világ, de ebbe nem megyek bele.

Gondolj csak arra, hogy bár az arcod elsőre szimmetrikusnak tünik, nem az. Ha nem hiszed, fényképezd le magad, és egy képszerkesztő szoftverrel próbáld ki!

Ezek a hibák, hiányosságok DNS-i szinten vannak elkódolva. Normál utódnemzés esetében ezek a hibák nagyjából kiegészítésre kerülnek egymás DNS-ei alapján, tulajdonképpen más hibák keletkeznek. Azonban közvetlen rokonok esetében, mivel ezek a hibák nagyjából megegyeznek (gondolj a testvérek hasonló arcformájára), nincs ami kipótolja ezeket. A pluszban keletkező hibákkal együtt pedig csak nő ezeknek mértéke, ami már súlyosabb következményekkel is járhat. Ilyen lehet péládul valamilyen szervi problémával, fogyatékossággal születni.

2009. jan. 17. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Kovács Pál ***** válasza:
89%

Azt te csak gondolod!

Ha az állatoknál beltenyésztés történik, és az utód beteg lesz, azt azért nem látod túl gyakran, mert az állat el is pusztul.

Ez a természetes szelekció.

Megválaszolva az első kérdésed: nos, középiskolai biológia 4. évfolyam: egy tulajdonság öröklődésért egyik kromoszómánk bizonyos szakasza a felelős. A kromoszómáink párban vannak, egy apai és egy anyai águk van. Az egy kromoszómán lévő egy tulajdonságért felelős szakaszt hívjuk allélnek. Vagyis két allél (a páros kromoszómákon egy-egy:apai és anyai, remélem érthető)együttesen alakít ki egy bizonyos tulajdonságot. egy allél lehet domináns vagy recesszív. Mit is jelent ez?

Tegyük fel, hogy a barna szem egy domináns allél(S), míg a kék szem egy recesszív(s). Egy domináns barnaszemű ember génjei: SS, vagyis mindkét allélje barna szín kialakításában vesz részt. A barnaszemű úr elvesz egy kékszemű hölgyet, akinek a génjei: ss (vagyis mindkét allélje kék szemet kódol.) Milyenek lesznek a gyerekeik?

A szülők kromoszómái elfeleződnek, és keverednek: a gyerkőc génjei: Ss, vagyis örökölt egy domináns és egy recesszív allélt, mely az ő genotípusát kódolja. És most jön a lényeg! Ha egy embernek akár csak az egyik allélje is domináns, akkor az a tulajdonság fog rajta kiütközni! Vagyis esetünkben a keletkezett utód, ugyan mindkét típusú allélt örökölte, mégis barnaszemű lesz, mivel az a domináns génje. Vizsgáljuk meg, mi lesz, ha két olyan ember nemz utódot, mint amilyen a mostani utódunk (vagyis mindkét szülő genotípusa: Ss.

Megint csak feleződnek a kromoszómák, és keverednek, vagyis itt a lehetséges variációk: SS (domináns barnaszemű), Ss (nem domináns, de barnaszemű), ss (recesszív kékszemű). Gondolom észrevetted, hogy csak az lett kékszemű, aki volt olyan szerencsés, hogy az anyjától és az apjától is a recesszív s-allélt örökölte.

És most a kérdésed:

Sok genetikai betegséget recesszív allél kódol, vagyis csak akkor ütközik ki, ha mindkét szülő genotípusában benne van a "beteg" recesszív alél (ne feledd el, hogy ők azért nem betegek, mert van domináns alléljük). Erre az esély két idegen embernél nagyon kicsi (de előfordulhat), viszont közvetlen rokonoknál, mint például testvér, unokatestvér nagyon hasonló a génállomány, vagyis nagyobb a valószínűsége annak, hogy ugyanazt a bennük lapuló, recesszív "beteg" allélt adják át a gyereküknek. De persze a fentiekből kifolyólag sem lesz egy "vérfertőzéses" gyerek retardált, csak nagyobb volt az esélye. Például az én dédnagyszüleim is első unokatestvérek voltak, a nagyapám pedig így is teljesen egészséges lett.

Sőt azt mondják, hogy a vérfertőzéses gyerekek vagy retardáltak lesznek, vagy nagyon hülyék.

Csoda, hogy normális maradtam.

Remélem nem voltam túl bonyolult.

2009. jan. 19. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Úgy hallottam, csak akkor párosodnak az állatok a rokonaikkal, ha nincs más ellenkező nemű a környéken.
2009. jún. 11. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!