Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Charon tulajdonképpen nem...

A Charon tulajdonképpen nem is holdja a Plutonak?

Figyelt kérdés
A Wiki azt írja, hogy a közös tömegközéppontjuk a Pluton kívülre esik, és ezért tulajdonképpen egymás körül keringenek. Ez igaz?
2011. jún. 11. 17:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Olyan, hogy egymás körül keringenek, nem létezik.

Két vagy több égitest mindig a közös tömegközéppont körül kering. Ez igaz a Föld-Hold rendszerre a Mars-Phobosz-Deimosz-rendszerre, a Jupiterre és a holdjaira, a Szaturnuszra és a holdjaira és így tovább. Tehát a Plútó-Charon-rendszerre, sőt, az egész Naprendszerre is. A Naprendszer bolygói sem a Nap körül keringenek, hanem az egész rendszer tömegközéppontja körül, ami nem esik egybe a Nap tömegközéppontjával.

Viszont az igaz, hogy mivel a Charon meglehetősen nagy a Plútóhoz képest, nagyobb, mint általában egy hold szokott lenni, emiatt a tömegközéppont már nagyon messze van a Plútó tömegközéppontjától. A Föld-Hold rendszer tömegközéppontja sem esik egybe a Földével, de közel van hozzá, így a Föld Hold által okozott kitérése meglehetősen kicsi. A Plútó viszont túl nagy mértékben tér ki a Charon hatására, emiatt egyes csillagászok valóban inkább tekintik ikerbolygóknak őket, mint bolygónak és holdnak.

2011. jún. 11. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Az előző válaszadót kérdezem: mivel a Plútót "leminősítették" kisbolygónak, akkor ikerkisbolygó-rendszerről beszélünk, vagyis a Charont "felminősítették" kisbolygónak (hold helyett)?
2011. jún. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul tudod, kedves második.

A Plútót nem minősítették le kisbolygónak. A kisbolygó formája szabálytalan, mivel mérete olyan kicsi, hogy a gravitációja nem volt képes lekerekíteni. Ez a Plútóra nem igaz, hiszen gömbölyű. Viszont a bolygó lét feltétele a gömbölyű alak mellett az is, hogy pályáját tisztára söpörje. Ez viszont a Plútónál nem teljesül, már csak a Charon miatt sem, ami túl nagy holdnak. De van még a pályáján millió más égitest is. Ezért a Plútó több mint kisbolygó, de kevesebb, mint bolygó. Ezért alkották meg a törpebolygó fogalmát, amibe a Plútó mellett bele tartozik a Charon és több más eddig kisbolygónak tartott gömbölyű égitest, pl. a Ceres és az Eris.

De a lényeget tekintve helyes a gondolatmeneted. Igen, a Plútót leminősítették törpebolygóra, a Charont pedig (egyes csillagászok) felminősítették holdról törpebolygóra. Az utóbbi viszont nem egyöntetű tudományos álláspont. Ezt csak a csillagászok egy része képviseli.

2011. jún. 11. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

És az ekliptika síkjáról nem is beszéltünk...


Egyébként kisbolygóknál (is) gyakori a kettős rendszer.

2011. jún. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!