Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerkesztettem egy 1 m kerület...

Tom Benko kérdése:

Szerkesztettem egy 1 m kerületű háromszöget. Mennyi az esélye, hogy a területe 0,05 m²-nél nagyobb?

Figyelt kérdés

Eszembe jutott a kérdés. Próbálkozom a megoldással, de valahogy mindig az Héron-képletre jutok. A maximum világos, egyenlő oldalú háromszög területe, \sqrt(3)/18 m², ami nagyobb, mint a megadott határ, tehát van ilyen háromszög.

Arra gondoltam, hogy, mivel a terület négyzetes változású, a kisebb és a nagyobb intervallum arányának négyzete lehet a valószínűség, de gyanús, hogy ez így túl kézenfekvő.

Valami ötlet?



2020. okt. 2. 12:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Akárhogy nézem, nekem egy olyan egyenlő oldalú háromszög területe, aminek a kerülete 1 méter mindig 0,048 m^2-re jön ki...
2020. okt. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Nekem is az jön ki... Sajnos hittem Tom Benkonak :D


T(sz.háromszög) = a^2*gyök(3)/4, esetünkben a=1/3.


Egyébként én így csinálnám:


Én abból indulnék ki, hogy


T=a*m/2


Ahogy a hasonló feladatokat szoktuk, felveszünk egy koordináta-rendszert, és abban jelöljük a jó pontokat, és a két keletkező terület aránya lesz a valószínűség.


A pontokat az alapján határozzuk meg, hogy tudjuk(?), hogy ha vesszük az összes olyan háromszöget, melyeknek ugyanaz az egyik oldaluk és a közös oldalra merőleges magasságuk, akkor közölük az egyenlő szárú háromszögnek a legkisebb a kerülete. Ez azt jelenti, hogy ha adott az oldal és a magasság, akkor meg tudunk adni az ilyen paraméterű háromszögek kerületére egy minimumot (maximuma pedig érthető okokból nincs). Ha az egyenlő szárú háromszögnek ismert az a alapja és az m alaphoz tartozó magassága, akkor Pitagorasz tétele alapján a szár hossza gyök[(a/2)^2+m^2], kerülete pedig a+2*gyök[(a/2)^2+m^2], amiről tudjuk, hogy legfeljebb 1 méter, tehát


1 >= a+2*gyök[(a/2)^2+m^2], ezt rendezhetjük a-ra:


gyök{[(1-a)/2]^2 - (a/2)^2} >= m, értelemszerűen 0<a<1. Az ezen függvény alatti terület adja meg az eseményterünket, mivel így maximalizáltuk a magasság értékét aszerint, hogy mikor lehet még a háromszög kerülete 1 méter (mert, mint írtam, ha kisebb a magasság, akkor a minimális kerület is kisebb, a magasság eltolásával pedig növelhető a kerület). Szerencsére a függvény alatti területet nem túl bonyolult kiszámolni.


Most nézzük a "jó" területű háromszögeket, ehhez csak annak kell teljesülnie, hogy


0,05 =< a*m/2, rendezés után

0,1/a =<m, itt a hiperbola feletti rész lesz az érdekes, bár ha jobban meggondoljuk, érdemesebb a komplementer eseménnyel számolni, így a


0,1/a >= m-et nézzük. És itt az érdekesség, hogy ennek a függvény alatti területe teljesen lefedi az eseményteret, tehát a valószínűség itt 1 lesz, az eredetinél meg 0. De ha mondjuk 0,02-es területtel számolunk, akkor


0,02 <= a*m/2, rendezés után

0,04/a <= m, és itt már metszik egymást, és szépen lehet integrálni is őket, majd a kettőnek venni a hányadosát.

2020. okt. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Wadmalac ***** válasza:

Tényleg 0,048 m2 jön ki. 1/(12*gyök3)


Az más téma, hogy ha egy 0,048 és 0 közti érték lenne a képletben, hogyan lehetne valószínűség-százalékosítani, egyáltalán darabszámosítani végtelen darab eltérő formájú háromszöget.

2020. okt. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Igazából ki lehetne számolni a valószínűséget tetszőleges x eleme ]0, 0.048[ valós számra is.

Mondjuk vegyük azt a T(a,b,c)=*héron képlet* függvényt, ami ugye a,b,c oldalakhoz hozzárendeli a területet. Már eleve azt észre lehet venni, hogy ez valójában kétváltozós függvény, hiszen c=1-(a+b) mindig teljesül, azaz elég a-t és b-t tudni, így lesz egy T(a,b) függvényünk.

Na most meg kell határozni azt a halmazt, ahol ez a T értelmezve van.

Egyrészt a+b < 1, hiszen a harmadik oldal nem nulla, másrészt a+b > 1-a-b, azaz a+b > 1/2. Azaz lényegében az (a,b) párok honnan kerülhetnek ki?

Képzeljünk el egy 2D-s koordinátarendszert, x,y tengelyekkel és annak az 1. síknegyedét. Az (a,b) pontpárok az előző feltételek miatt az y=-x+1/2 egyenestől felfelé, az y=-x+1 egyenestől lefelé, az y tengelytől jobbra és az x=1 egyenestől balra. Ez egy szép trapéz, a területe könnyen számolható, itt értelmezzük a T(a,b) függvényünket. És most ide kellene kiokoskodni, hogy tetszőleges 0 és 0,048 közötti valós számra ennek melyik részhalmaza esetén lesz T(a,b) > mint ez a szám. Majd a két területet osztani, mint kedvező/összes eset. De ezt már nem tudom megoldani :D

2020. okt. 2. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Geometriai tételekből tudjuk, hogy adott kerület esetén a legnagyobb területű háromszög az egyenlőoldalú háromszög. Ebből következik, hogy egy oldalának hossza 1/3 m. A magasság pedig m=a*sin (5
2020. okt. 2. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
elszállt az előbbi, folytatom: m=a*sin(60°)=1/3*0,86601. A terület T=m*a/2 = 0,048112. Ez a szám kisebb a 0,05-nél, ennélfogva ekkora területű háromszög nem létezik. Vagyis ez lehetetlen esemény, nulla a valószínűsége.
2020. okt. 2. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac, problémádra a válasz: a geometriai valószínűséget a területek arányával számoljuk. Tehát ha az ugyanolyan kerületű háromszögek közül mondjuk a maximális terület 1, a minimális pedig mondjuk 1/3 (így adjuk meg a lehetséges esetek feltételeit), akkor például arra a kérdésre, mekkora az esélye, hogy 1/2-nél nagyobb területű háromszöget kapok, azt mondhatom, az összes eset 2/3 terület (max - min), ebből a kedvező eset 1/2 terület, tehát a válasz: (1/2)/(2/3) = 0,75.

Aki jobban el szeretne mélyedni ebben, ajánlom sok egyéb mellett például a Prékopa András: Valószínűségelmélet című könyvet.

2020. okt. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Wadmalac ***** válasza:

#7:

"a geometriai valószínűséget a területek arányával számoljuk."

Ezaz, köszönöm, ez volt a lényeg.

De még mindig nem teljesen értem, bocs, péntek délután, melót épp befejezve agyilag zokni vagyok.


Úgy gondolkodtam, hogy ha a háromszög három lehetséges oldalhosszát felviszem három derékszögű koordinátatengelyre, akkor kapok egy olyan exponenciális-szerű felületet, aminek a "közepe" (x,y,z): (0,3;0,3;0,3) pontban van, a koordinátatengelyekbe simuló "sarkai" meg (0;0;1) ben, (0;1;0)-ban és (1;0;0)-ban.


Ennek "közepén" van az egyetlen maximális területű pont, minden más felületi pont kisebb háromszög-területhez tartozik.

Ha 0 és a maximum közt kiválasztok egy bizonyos tetszőleges terület értéket, ahhoz ezen a görbefelületen egy zárt hurok-vonal fog tartozni, ha nem tévedek.


Istenigazából, ha arra vagyok kíváncsi, hogy mondjuk a lehetséges háromszögek hány százaléka fog kisebb kerületet adni az adott tetszőleges értéknél, akkor a 3D-s felület eme hurokvonalon kívüli területét kell arányítanom a komplett görbefelülethez.


Remélem követhető.

2020. okt. 2. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
58%

A 0,048 alatti konstanssal feladva a feladatot az a gond, hogy meg kéne még határozni, hogy milyen eloszlás szerint választunk az 1 m kerületű háromszögek közül.


Mert megtehetjük, hogy leképezzük egy kétdimenziós síkidom pontjaiként a lehetséges háromszögeket, és ezek közül választunk egyenletesen.


De miért pont egyenletesen választanánk? Lehetne úgy is, hogy először kiválasztjuk az x koordinátát egyenletesen, aztán a rögzített x mellé az y-t egyenletesen.


Más fog kijönni. Sőt, eleve nem kötelező az egyenletes eloszlás szerint választani...


A fontos tanulság az, hogy bár a köznyelvben a "véletlenszerűen" gyakran jelenti az, hogy "egyenletes eloszlás szerint", egy matematikai problémában ez nem feltétlenül van így. Itt most igazából meg kéne gondolnunk, hogy a kérdező vajon milyen eloszlás szerint választott a háromszögek közül. Meg kéne gondolnunk biomechanikai, pszichológiai stb. szempontokból, hogy a különböző 1 m kerülető háromszögeknél melyiknek kisebb és melyiknek nagyobb a valószínűsége, hogy egy ember pont azt fogja megszerkeszteni, ha "csak úgy" próbál háromszöget rajzolni.

2020. okt. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
De ha van két oldalad, az egyértelműen meghatározza a harmadikat, mivel a kerület mindig 1, így nem kell 3D-s koordináta-rendszerbe felvinni a pontokat.
2020. okt. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!