Létezhet a fénysebességnél nagyobb sebesség?
Létezik, csak nem elérhető.
Fogalom szintjén lehet beszélni 10000000000000000000000000000000000000000000 km/s-ról is, csak minek?
Létezhet. A fénysebességet elérni, átlépni nem lehet, de a nagyobb sebesség létezhet. Elvileg. Egyelőre gyakorlatban nem tudunk erre példát.
Csak ha valami gyorsabb a fénynél, az fénysebességre és az alá lassulni nem tud.
Lásd tachionok.
"A tér a fénysebességnél is gyorsabban tágul a "szélén""
Pontosabban két, egymástól tizenmilliárd fényévre lévő két pont már gyorsabban távolodik. Mert ugyebár széle nincs.
Értem az idézőjelet, csak a kérdező nem fogja. Széle nincs, csupán maximálisan belátható átmérője (éppen azért,mert annál távolabbi rész fénye nem tud már ideérni).
Persze hogy nem értheted, ha olyan hipotéziseket hallasz, amelyeket még csak el sem fogad minden illetékes (aki ért hozzá).
A tudomány modelleket alkot a világ jelenségeinek leírására, azt tekinti elméletnek, amit meg tudott tapasztalni, azaz mért. A modell általában valami faramuci bonyolult matematikai egyenlet, amelynek néha van több elméleti megoldása. Valódi megoldásnak akkor tekintjük, ha megtaláltuk a természetben a megfelelőjét, ezt mérjük, és az eredmény egybeesik a számításokkal.
Ami ettől különböző, az hipotézis, feltevés. Ilyenek a tachionok is. Az univerzum (tér) leírására használt halmazok és funkcionálok adhatnak olyan eredményt, ami a fénysebességnél nagyobb, de senki nem tudja, az mit reprezentál. Mondjuk egy Bilianuk nevű ürge ezt a valamit elnevezi tachionnak, hogy csevegni lehessen róla. De hogy az mi (azon túl, hogy elvileg a sebessége nagyobb a fényénél), körülbelül semmit sem tudunk.
Még annyit. A vágy és a valóság drasztikusan megkülönböztetendő, különben könnyen a mesék birodalmába kerülünk. Tudósok néha elszórakoznak ezzel, csakhogy ők pontosan tudják,hol a határ. A többieknek általában meglódul a fantáziájuk, és többé nem tudják elválasztani az igazat a hamistól.
Amennyiben ez a hipotézis beigazolódik, a tudósok igen nagy bajban lesznek. A világ jelenségeinek elmélete jelenleg arra épül, hogy a fénysebesség határ. Ha nem, akkor nagyon sok mindent elölről kell kezdeni. Arra évtizedek mennek rá (ha nem több).
Ma a határterületekről hipotézisek vannak. Rendkívül nagy felelőtlenség (vagy rendkívül nagy tudáshiány) ezeket létező elméleteknek nevezni, különösen magyarázatként. Nem, nincsenek semmilyen értelemben szélei az univerzumnak, a fénysebesség elvi felső határ. De attól, hogy ezen környezetben sok mindent nem tudunk (megtapasztalni még ma), nem ismerjük az ott működő szabályokat, még - kellő óvatossággal - lehet gondolkodni róluk. Csak állítani valamit tilos! Főleg, ha olyan a hatása, mintha valami rejtett tudást közölnénk. Ennek alapos ismeretéhez éveket kell eltölteni a téma kutatásával.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!