Fénysebesség tájékán nem hűlnek le a tárgyak?
Ezt a kérdést gondolom tovább:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
@11:19
Ilyet nem olvastam hogy állított volna a kérdező, hanem : "Az idő is ugyanolyan dimenzió, mint a tér. Tehát ha valami közelíti a fénysebességet, akkor nem csak a tér 3, hanem az idő komponenseiben is kontrakciót kellene, hogy szenvedjen."
Elég absztraktul értelmezve ugyanolyan dimenzió. A Minkowski-tér vagy Minkowski téridő matematikai-fizikai fogalom; a térnek az az értelmezése, amelyben az Einstein-féle speciális relativitáselmélet legjobban megfogalmazható. : [link]
Egyébként azt idődilatációnak hívjuk amire a kérdező gondol mint a kérdező szavaival "idő komponenseiben is kontrakció".
"úgy érzem, hogy relativisztikus esetben gubanc lenne a hosszkontrakcióval."
Nincs semmi gubanc vele, te nem érted.
@9: A hosszkontrakciónak semmi köze a törésmutatónak. Egy, ahogy te írod "negatív indexű" anyagnál a hosszkontrakció pontosan ugyanúgy néz ki, mint bármelyik másiknál.
Tessék: [link]
#13
lyet nem olvastam hogy állított volna a kérdező, hanem : "Az idő is ugyanolyan dimenzió, mint a tér. Tehát ha valami közelíti a fénysebességet, akkor nem csak a tér 3, hanem az idő komponenseiben is kontrakciót kellene, hogy szenvedjen."
pont erre gondoltam, igen. a tér és idő full nem equal footingon van
Rendben, akkor nevezzük negatív törésmutatójú anyagoknak őket, sajnos tudományos magyar irodalmat nem olvastam róla, pedig kerestem.
> A hosszkontrakciónak semmi köze a törésmutatónak.
A negatív tömegű anyag, mint egy korábbi kérdésemben 2*Sü is megválaszolta nem úgy viselkedik, mint a pozitív anyag, melegítésre lehűl, hűtésre felmelegszik, a pozitív közegellenállás meg csak felgyorsítja,... akkor miből gondolok olyan biztosan, kedves Mojjo, hogy fénysebesség tájékán ne szenvedhetne negatív hosszkontrakciót és idődilatációt?
Az, hogy minden magyarázat nélkül idevágsz egy képletet, nem sokat segít. Én is tudok képleteket gyártani, nem nehéz. Sőt, még alá is támasztja az elméletemet. Csak nem biztos, hogy helyes.
@18: Ez nem egy akármilyen képlet, ez a hosszkontrakció képlete. Ha szeretnél bővebb magyarázatot, ott a wiki cikk a hosszkontrakcióról. Azért tettem be ide, hogy lásd, a törésmutató nem szerepel benne, ami azt jelenti, hogy nincs befolyással rá.
Nem tudom, milyen negatív tömegű anyagról beszélsz. Egy negatív törésmutatójú anyag viszont pl nem lesz gyorsabb a közegellenállástól - igencsak nehezen hiszem, hogy 2*Sü ilyesmit írt volna -, mert a közegellenállás pl pont ugyanúgy független a törésmutatótól mint a hosszkontrakció.
#4-es komment: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
És nem negatív törésmutatójú anyagot kellett volna linkelnem, hanem ezt:
De az idődilatációról itt sem írnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!