Ha a telehold 100%-ban visszaverné a ráeső Nap fényét, éjjel lenne olyan fényes, mint nappal a Nap? Ha nem, milyen fényes lenne?
Látom nem értitek. Nem baj, fussunk neki még egyszer.
Napról érkeznek a fénysugarak, ebből a távolságból tekinthetjük őket párhuzamosnak. Ha a Hold helyén egy Hold keresztmetszetével azonos méretű és alakú tükör lenne olyan szögbe fordítva hogy a Nap sugarait a megfigyelő felé irányítsa a fénysugarak továbbra is párhuzamosan haladnának, nem "ritkulna" a fény. A megfigyelő "tükörben" látná a teljes napkorongot, tökéletes 100% visszaverésű tükör esetében szinte azonos fényességben. Azért csak szinte, mert a Nap nincs végtelen távolságban, a fénysugarak nem teljesen párhuzamosak, ezért számít az a kb 600.000 km (Föld-Hold oda-vissza) megnövekedett távolság.
Ha a tükör nem sík hanem félgömb (a másik fele nem érdekes), a fénysugarakat nem egymással párhuzamosan a megfigyelő felé veri vissza, hanem széttartóan a tér majdnem minden irányába, a fény jelentősen "felhígul".
Aki nem hiszi, rajzolja le! :)
23:25-ös
OK! Értem én, hogy szívás, sűrítés, robbanás, majd kipufogás... De mitől megy a motor? :) :) :)
Csak ismétlem önmagam: szerintem a kérdező (kár, hogy nem jelentkezik) nem gondolt bele ennyire mélyen, hogy gömbölyű a Hold, meg szórt fény...stb. Egyszerűen csak annyi, hogy 100%-osan veri vissza a fényt. Megkövetek mindenkit, ha mégsem így van! :)
Továbbra is fenntartom az álláspontom, hogy ugyanakkora volna a Hold fénye, mint a Napé (...és ugyanolyan fényes volna, mint nappal)!
Továbbra is meggyőzhető lennék... :)
7%-ot ad vissza, de szerintem azt nem ugyanolyan hullámhosszú fotonok által adja vissza, csak a darabszámnak a 7%-a jön vissza, de már nem ugyanolyan minőségű.
De most már elgondolkoztam, lehet, hogy neked lesz igazad.:)
23:46 és 23:51 (valószínű egy ugyanazon vagy :) )
Rendben van, hogy albedó, meg relatív fényesség... de a kérdés nem arról szól! Szerintem a kulcsszó a 100%!!!
Béke!!! :)
Nézzétek meg ezt a képet:
Felejtsük el a látszólagos méretet, és gondoljunk a valós méretre. Ahogy az ábrán (ami tudom nem méretarányos) látszik, a Nap óriási fénysávot küld a Föld felé, ami ugye elmegy a Föld mellett. (Igen, minden irányban folytatnom kellett volna, de ez most egy kicsit egyszerűsített rajz.) Az elmenő sugarak egy részét veri vissza a Hold.
Tegyük fel a legeslegszélsőségesebb esetet:
1) A Hold 100%-osan veri vissza a fényt, mint egy szupertükör. Ez azt jelenti, hogy ahány foton a holdra érkezik, az mind visszaverődik. (Fontos, hogy a 100% tükröződés ennyit jelent és nem többet. Minden fotont visszaver, de azt nem kötöttük ki, hogy hova.)
2) A Hold nem a Nap felé veri vissza a fényt, hanem intelligens módon a Föld felé irányítja, azaz minden a Holdról jövő foton valahol eléri a Földet.
3) A Holdról érkező fénysugarak párhuzamosan jönnek, nincs szórás oldalra, olyan, mint egy lézerpointer.
Ekkor az lenne a helyzet, hogy a Föld egy akkora területén, amekkora a Hold maga, nappali világosság lenne. Viszont a Hold sehonnan máshonnan nem látszódna, mintha egy csőből világítana kifele, mivel a sugarak párhuzamosan érkeznek a Földre, és csak az látná, aki pont alatta van. Lenne egy baromi éles határvonal, kb mint egy színházi reflektor fényköre, és ez a fénykör pont akkora lenne mint a reflektor, azaz a Hold.
Dobjuk el a 3. feltevést, azaz hogy a Hold sugarai párhuzamosan érkeznek, hiszen tudjuk, hogy ez nem igaz: a Hold sokkal nagyobb területen látszódik, mint amekkora ő maga. Vagyis szórja a fényt, azaz nem párhuzamosan jönnek a sugarak.
Íme: [link]
Viszont ez esetben hiába ver vissza minden fotont, és hiába érkeznek mind a Földre, azok a fotonok sokkal nagyobb területen verődnek szét, mint amekkora területre beestek. Tegyük fel, hogy a nap 100 fotont küld egy egységnyi területre egységnyi idő alatt. Ez a nappali világosság. A hold felszíne mondjuk legyen X egység, azaz a Napból 100*X foton érkezik és verődik vissza. Tegyük fel, hogy mindez a fény 5 holdnyi (5*X egységnyi) földfelszínen terül szét. Ekkor átlagosan 20 foton jut egységnyi területre egységnyi idő alatt, azaz a nappali fény 20%-a.
Ha a 2. feltételt is eldobjuk, akkor rögtön újabb veszteségünk lesz: a Hold visszatükröz a Nap felé. Ami igaz is.
Valakinek még mindig nem érthető?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!