A Hold évente körülbelül 4 centimétert távolodik a Földtől. Hogyan lehet ilyen kis mennyiséget megmérni?
A fenti linken erre a kérdésre azt írják, hogy:
"Az Apollo 11 ûrhajósai 1969-ben fényvisszaverõ eszközöket helyeztek el a Holdon. Késõbb újabbakat vittek fel. A kutatók egy távcsövön keresztül lézersugarat bocsátanak az egyik fényvisszaverõ eszközre. A fény visszaverõdik a távcsõre, ahol érzékeny szûrõ- és erõsítõberendezések detektálják a halvány jelet. A Föld-Hold távolságot abból az idõbõl számítják ki, amely a lézerimpulzus útjának megtételéhez szükséges."
De ez nem egészen kielégítő válasz. Tegyük fel, hogy megmérjük ma a Föld-Hold távolságot: 384000000m . Megmérjük 1 év múlva: 384000000,04m. Az előbbi esetén a fény az oda-vissza utat 2,58855218855219s, az utóbbi esetén 2,58855218882155s alatt teszi meg. A kettő különbsége: 0,00000000027 másodperc. Mégis, hogy a csudába mérnek ilyen precizitással?
"Ami odáig eljut, az majdnem tökéletesen párhuzamosan halad."
Mármint annyi, amennyi mondjuk a prizmára esik? Annyi éppenséggel párhuzamos eléggé. Csak valójában körülötte, ahogy SolarGy kartárs írta is, több 100 méteres a fénykúp vége.
"Ha a Földet elképzeled a tükör túloldalára duplikálva, akkor a kiinduló pontból a tükör középpontos 2-szeres nagyításával kapod meg, hogy hova érkezik vissza a fény. Ez mindössze a tükör területének a 4-szerese."
Optikailag korrekt, leszámítva a légköri szóródás által okozott jelentős pluszt.
" Sok kicsi prizmával ezt csak elrontjuk. Pl. egy 10 cm átmérőjű kis prizma által visszavert lézernyaláb keresztmetszete 20 cm átmérőjű lesz. Pontatlan sok kis prizma visszavert képe "random szétszórt" sok kis fénynyaláb lesz."
És ez jó.
Éppen mert a prizma pontatlansága ilyen távon alapból lehetetlenné tenné, hogy pont ugyanoda jöjjön vissza a fény, ahonnan kiment.
Kell a szórás, hogy elkapd a visszajövő fény egy részét.
Ez még nem egészen kerek így, a légkör szóródása túl nagy hibát eredményezne a mérésnél.
Térjünk vissza a leegyszerűsített példához, hogy van egy 1x1m-es sík tükör a Holdon, megfelelő szögbe beállítva. A kibocsátott széttartó lézernyaláb helyett is feltehetjük, hogy pont olyan a fénynyaláb, hogy a tükörre esik a teljes fénye. Ez a majdnem tökéletesen párhuzamos nyaláb a tükörről visszaverődve elindul a Föld felé. Megtesz majdnem 384000 km-t, mire eléri a légkört. Itt az optikailag majdnem 2-szeres nagyítású, 2x2m-es négyzet lesz a keresztmetszete. Ha a légkör szórná ezt szét mondjuk egy 1000x1000 méteres területre, ott ennek a területnek két különböző pontja esetén méteres eltérés adódhat a fény útjára! Márpedig valahol azt olvastam, hogy milliméter pontossággal tudják meghatározni a Hold-tükör távolságát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!