A Hold évente körülbelül 4 centimétert távolodik a Földtől. Hogyan lehet ilyen kis mennyiséget megmérni?
A fenti linken erre a kérdésre azt írják, hogy:
"Az Apollo 11 ûrhajósai 1969-ben fényvisszaverõ eszközöket helyeztek el a Holdon. Késõbb újabbakat vittek fel. A kutatók egy távcsövön keresztül lézersugarat bocsátanak az egyik fényvisszaverõ eszközre. A fény visszaverõdik a távcsõre, ahol érzékeny szûrõ- és erõsítõberendezések detektálják a halvány jelet. A Föld-Hold távolságot abból az idõbõl számítják ki, amely a lézerimpulzus útjának megtételéhez szükséges."
De ez nem egészen kielégítő válasz. Tegyük fel, hogy megmérjük ma a Föld-Hold távolságot: 384000000m . Megmérjük 1 év múlva: 384000000,04m. Az előbbi esetén a fény az oda-vissza utat 2,58855218855219s, az utóbbi esetén 2,58855218882155s alatt teszi meg. A kettő különbsége: 0,00000000027 másodperc. Mégis, hogy a csudába mérnek ilyen precizitással?
"A kettő különbsége: 0,00000000027 másodperc. Mégis, hogy a csudába mérnek ilyen precizitással?"
Atomórákkal.
"A legjobb atomóra pontossága jelenleg az 5×10−19 nagyságrendben van 1 órás átlagolással, ezt 3-D kvantumgáz alkalmazásával érték el."
#2 Az oké, hogy az atomórának mennyi a pontossága, de ilyen precizitással hogyan időzítesz bármit is?
#1 Köszi, az interferométer jópofa dolog, de ezzel nem csak a fény hullámhosszával összemérhető nagyon kis változást lehet mérni? A 4 cm ehhez képest elég sok. A naponta mérünk nem tűnik opciónak a Hold pozíciójának változása miatt. Meg ott van a magas légköri turbulencia, ami a csillagok szabad szemmel is látható vibrálásáért felelős.
"A naponta mérünk nem tűnik opciónak a Hold pozíciójának változása miatt. Meg ott van a magas légköri turbulencia, ami a csillagok szabad szemmel is látható vibrálásáért felelős."
Sok párhuzamos és ismétlődő mérés, aztán ezek összevetése és hibaszűréses kiátlagolása.
Az 1-eshez hozzátehető még egy kicsi és érthető is a dolog működése, mert a működés leírása nincs befejezve.
- A holdi tükörre céloznak lézerrel.
- Ismerik a fény sebességét mégpedig nagyon pontosan (ez is külön kísérlettel meghatározható).
- Atomórval mérik, hogy mikor érkezik vissza a fény a holdi tükörről.
- A visszaérkezési idő és fénysebesség alapján pontosan számolható távolság. Nyilván, mert van egy adott sebesség és egy hozzá tartozó idő.
Nyilván mindkét adatnak rendkívül pontosnak kell lennie, ezért használnak atomórákat és meghatározott lézerfényeket és egy nagyon pontos fénysebességgel számolják. Nagyon leegyszerűsítve olyan ez, mint fizikaórán a kérdés, hogy "Egy 100 km/h-val haladó autó, mekkora távot tesz meg fél óra alatt?" Csak a pontosságok lényegesen túlmutatnak a hétköznapi mérések pontosságain, de ugyanaz az alapelv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!