Létezik-e a modern fizika szerint "véletlen" vagy bármi ok nélkül történik az az véletlenül?
A kvantumechanika szerint létezik véletlen.
Ha mondjuk van 1000 db instabil atommagod, akkor véletlen például az hogy melyik bomlik le elsőnek az ezerből.
A kvantumelméletbe axióma szinten van benne a véletlen. A rejtett paraméteres kísérletek után arra a következetesre jutottak a tudósok, hogy kvantum szinten a fizikába beépített a véletlen. Rejtett paraméteres kísérletek azt jelenti hogy vannak olyan paraméterek melyek nem ismertek.
Azokkal együtt leírható kauzális törvények szerint megy végbe determinisztikusan például egy radioaktív részecske lebomlása ha nincs objektív véletlen. Végig lehet számolni úgy is hogy vannak meg úgy is hogy nincsenek rejtett paraméterek, hanem objektíven véletlen. Az utóbbi volt összhangban a valósággal vagyis hogy van objektív véletlen.
Még soha senkinek nem sikerült hitelt érdemlően, minden kétséget kizáróan igazolnia, hogy létezik, létezett olyan esemény, aminek nincs, nem volt kiváltó oka. Így egyelőre azt kell elfogadnunk hogy létezhetnek olyan események, amiknek jelenlegi ismereteink szerint nincs kiváltó oka, legalábbis nem ismerünk olyan körülményt, ami az adott eseményre bármilyen hatással volna. Ez azzal együtt elfogadható, hogy tudjuk, van még mit megismernünk a világunkban zajló eseményekről, az azokat befolyásoló eseményekről. És ne feledjük el, jelenleg nincs általánosan elfogadott, atom modellünk sem. Így ez a kérdés nem eldöntött. Az én személyes véleményem az, hogy semmi nem történik meg úgy, hogy annak nem volt kiváltó oka. Aztán majd valamikor (talán) "meglátjuk".
maci
Maci:
ha nem érted, hogy a kvantummechanikában miért létezik valódi véletlen, akkor inkább ne szóljál bele.
# 5
Az a baj, hogy itt nem a személyes vélemény a lényeg. Ha tudsz érdemlegesen vitatkozni a kvantummechanika axiómáival matematikai alapon akkor mutasd, mert az egész tudós társadalom kíváncsi lesz. Ha viszont nem akkor a legjobb amit tehetsz, amit mi "halandók" is teszünk, hogy elfogadod sokkal de sokkal okosabb emberek évszázados kutatási eredményeit.
# 7
Megfogadhatnád a saját tanácsod.
#8:
nem tudom, feltűnt-e, de a válaszoló pont azt mondta, hogy ebben a kérdésben hisz a tudósoknak.
Neked is jobb lenne, ha ezt tennéd.
Nem tudom... ide elég sok problémás ember jár pontozni, meg írni is.
Miért jó az neked, ha tudósokat gyalázhatsz, és lepontozhatod azokat, akik bíznak bennük? Jobban érzed ettől magad?
# 9
A tudosok nem azt állitják amit a # 7 válaszó.
Nem tudom hogy a véletlen bizonyitása egyáltalán elméletig lehetséges e. Valaminek a nemlétét elég nehéz bizonyitani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!