Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létre jöhet-e két egyforma...

Létre jöhet-e két egyforma univerzum?

Figyelt kérdés

Hasonló kérdésem volt, viszont azt bővítve ez így hangozna:


Ha minden véletlen annak következtében történik, mivel nincs meg a kellő technológiánk hogy előre lásuk az esemény végkimenetelét.És mivel nem modellezhető egy kísérlet 2 szer ugyan úgy, mivel az atomok helyét és sebességét egyszerre nem lehet megismerni. Akkor elképzelhető-e, hogy:

- Ha az univerzumunk ciklikusan megszületik és elpusztul (Nagy bumm és reccs, független attól hogy nem ez a működése a legelképzelhetőbb az univerzumnak), elképzelhető-e hogy minden egyes univerzum ugyan úgy születik, ugyan azok az égitestek keletkeznek, ugyanazon élőlényekkel ugyan olyan génálomlánnyal?


Két kísérletet az ember nem képes egyformán modellezni, mert mindig van valami amit mi nem ismerünk. Viszont ha minden a kezdeti pontba visszatér az univerzumban, akkor mindennek 100%-osan ugyan úgy kellene történnie az elkövetkező évmilliárdok alatt mint az előbbi ciklusban. Ha ez igaz volna, és az univerzum ciklikusan születne-halna és azonos kezdeti helyzetből minden azonos módon történne, ez egyben azt jelentené, hogy minden élőlénynek (nekünk is) már élt volna egy elődje, egy másik univerzumban, aki pontosan azt tette mint mi eddig és ez után.


Az elmélet két helyen nagyon gyenge:

- Ha az univerzmunk nem ciklukus életet él, akkor ez egész tárgytalan.

- Ha valaki tud mutatni egy ember által lefolytatott kísérletet, amiben minden azonos, viszont a végeredmény eltér (ez viszont elméletileg - mint én tudom - nem lehetséges)

Bizonyára sok más rés is van a gondolatmeneten. Mik azok? Miért nem történhetne ez így?



2014. szept. 16. 17:43
 1/7 anonim ***** válasza:
Erre még nincs tudományos magyarázat. De ha van ilyen, és több univerzum is tud létezni, akkor nem csupán 2 létezik, hanem végtelen számú. Ha pedig így van, akkor minden változhat kicsit. Lehet hogy van egy univerzum amiben annyi különbözik, hogy te leejtesz egy poharat itt, ott pedig nem. De az is lehet, hogy van olyan világ, ahol a fagyi nyalja el az embert. Ha így van, akkor minden megtörténik, mindenkor, és mindenhol. Lehet, hogy van olyan világ ahol normális dolog hogy a föld körül keringő polip állásinterjúra megy a második holdunkra, miközben kenyeret iszik. Ha létezik a végtelen számú párhuzamos univerzum, akkor ez így van. Lehet hogy a fizikai szabályok is mások, és ott az a természetes. Nem feltétlen kezdődik ugyanúgy, lehet hogy valahol egy vattacukor robbanás következtében jöttek létre a cukorbolygók. Viccen kívül, képzeld el hogy minden megtörténik, de tényleg minden, hogy egy dimenzióban csak annyi különbözik hogy egyetlen atom máshogy mozog.
2014. szept. 16. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ezt már egyszer megkérdezted más formában. A válasz ugyanaz. A véletlen fogalmának értelmezésében van a probléma (lásd előző kérdés).

Két univerzum - ha egyáltalán értelmes a feltevés - egy adott folyamat (az univerzumok keletkezése és pusztulása című folyamat) két állapota. Ez vagy lehet azonos, és ekkor ciklikus folyamatról beszélünk, vagy nem lehet ugyanaz, és ekkor a folyamatban nincs ciklus.

Viszont ezt eldönteni nem áll módunkban, továbbá sem gyakorlati, sem elméleti szempontból nem érdekes (nem értelmes), így lényegtelen, milyen választ adunk.

2014. szept. 16. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Belinkeled légyszi a másik kérdést? :)
2014. szept. 16. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Miért gondolod, hogy a Nagy Reccs pontosan ugyanolyan állapotot eredményez, mint a Nagy Bumm?
2014. szept. 16. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Riccs reccs dirr durr bimm bumm... Tűzijáték van? :)
2014. szept. 16. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 fGhw39-84th ***** válasza:

""Létre jöhet-e két egyforma univerzum?"

Milyen tudományos elvvel áll ez ellentétben?

Amíg nem tudunk ilyenről, addig miért is ne lehetne?:)

2014. szept. 17. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha feltételezed, hogy létezik a multiunivezum, és feltételezed, hogy végtelen számú univerzum létezik, akkor a valószínűség számítás szerint létezhet két egyforma univezum. Egyszerűen a valószínűség számítás képletébe végtelent helyettesítve ez adódik.
2014. nov. 2. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!