Létezik olyan fizikai jelenség ami objektíven tekintve valóban véletlen folyamat?
Elnézést a pongyola fogalmazásért! Több jól elkülöníthető jelentéssel bír ez a kifejezés. Sajnos nem tudom, hogy amire én gondolok annak mi a helyes megnevezése. Az foglalkoztat, hogy a fizikai valóságban létezik-e
megjósolhatatlan kimenetelű folyamat. Méghozzá olyan folyamat, ami nem azért megjósolhatatlan, mert nem ismertek teljes egészében a kezdeti feltételei illetve a folyamatot leíró törvények vagy mert nem lehetséges elegendő számítást végezni.
Hálás lennék ha konkrét példával alá tudná támasztani a válaszoló állítását! Fizikusok és matematikusok válaszát várom elsősorban. Vagy annak aki bizonyítani tudja állítását!
Egyről tudok: a kvantummechanikai határozatlanság.
A tudomány jelenlegi állása szerint ez az egyetlen, bizonyítottan véletlen jelenség.
@1
"a tudomány mai állása szerint ez az egyetlen" - hamis.
Norton's dome pl.
Vagy kontinuum sok rugó viselkedése.
A jelenlegi összes képletünk le egyszerüsiti a valoságot és bizonyos feltételek közöt müködik. Tehát mivel nem ismerjük a pontos leíro törvényeket, igy nem lehet semmit kijelenteni. Lehet sok dolog véletlen de lehet hogy csak a képlet hiányzik.
Ha pl a "kvantummechanikai határozatlanság" valoban véletlen akkor ez gyakorlatilag mindent véletlenné tesz mivel ez mindennel kapcsolatban van.
"a fizikai valóságban létezik-e megjósolhatatlan kimenetelű folyamat"
Ez a kérdés odáig vezethet, hogy a világ determinisztikus vagy sztochasztikus-e. Ha determinált, akkor semmi nem véletlen, de egyelőre a kvantumfizika ezt cáfolni látszik, vagy legalábbis csak statisztikai módszerekkel tudunk előrejelezni bizonyos eseményeket. Az is lehet, hogy determinált ugyan, de elvi akadálya van a pontos előrejelzésnek, vagyis soha nem tudhatjuk meg, nem számíthatjuk ki a jövőt.
Szóval igen, van megjósolhatatlan folyamat, ami annyit jelent, hogy nem tudjuk megjósolni, csak valószínűséget megadni.
Radioaktív anyagok bomlása.
Nagyobb mennyiség felezési ideje statisztikailag stabil, de ha egyetlen atomot nézel, akkor totál random.
Mennyi vita volt már erről ...
Ha egy esemény kimenetelét meghatározza 3, azaz három dolog ÉS kijelentjük, hogy ez az ominózus 3 dolog teljesem egyforma, akkor könnyen belátható, hogy két ilyen esemény (amit különben egymástól függetlenül vizsgálunk meg) kimenetele (az azonos feltételek miatt) azonos! Ha 100 vagy 1000 tényező befolyásol, ez akkor is igaz lesz.
Namármost én úgy vélem, ha elfogadjuk, hogy a világmindenséget alkotó atomok száma véges, akkor beláthatjuk azt is, hogy egy eseményre ható befolyásoló tényezők száma sem lehet más, mint VÉGES. Tovább megyek ... ha két eseményt vizsgálunk, akkor teljesen mindegy, hogy hány tényező befolyásol, ha a számuk és hatásuk egyébként egyforma, ugyan miért is lenne különböző az esemény kimenetele?
A többit Rád bízom ...
@9
Igen, így működik első közelítésben a világ, de sajnos (szerencsére?) azért ennél kicsit bonyibb a dolog ;)
Pl. Kvantumechanika
Vagy akár olyan klasszikus mechanikai rendszerek amelyek nem Lipschitz-folytonosak (pl norton's dome)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!