Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha létezik evolúció, akkor...

Ha létezik evolúció, akkor hogyhogy nem fejlődött ki olyan vérünk vagy testszagunk ami taszítja a szúnyogokat?

Figyelt kérdés
2019. szept. 29. 10:31
1 2 3
 21/27 sadam87 ***** válasza:

"Te? Sehol. :D

Közvetlenül a kérdezőnek szólt."

Ja jó. Akkor viszont ajánlom figyelmedbe a korábbi válaszaimat, ahol arról írtam, miért értelmetlen ilyet elvárni.

"A szervezet immunvédelmének alkalmazkodása egyszerűbb evolúciós változás, mint egy új tulajdonság kifejlődése a szúnyogok távoltartására."

Azzal én is egyet értek, hogy ez valószínűleg így van. (Már csak az eredmény alapján is.) De akkor viszont nem az az oka, hogy nem terjedt el a szúnyogokkal szembeni védettség, hogy nem jár a szúnyogcsípés hátránnyal, hanem az, hogy valamiért nem lehetséges a kialakulása, vagy pedig túl nagy ára volna a haszonhoz képest.

"Már csak azért is, mert az adott betegség több úton is terjedhet, csak a szúnyogok kivédése nem lenne teljes megoldás, az immunvédelem meg az."

Azért teljesnek aligha mondanám, különben nem terjedne el a maláriás területeken a sarlósejtes vérszegénység.

2019. okt. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 Wadmalac ***** válasza:

Olyan területeken, ahol egyértelműen a szúnyog hordoz csak egyértelműen populációt irtó betegséget, evolúciós mértékű időn át, ott persze nem kizárt egy szúnyog-hárító tulajdonság kialakulása.

De úgy néz ki, ilyen specializált környezeti hatás nem volt elegendő sehol, különben valószínűleg látnánk nyomát a kialakult védettségnek.

Ha a paprika létre tudott hozni az emlősökre specializált hárító anyagot (kapszaicin), akkor szúnyog ellen emlős is képes leeht rá. Elvben ugyebár.

2019. okt. 2. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 sadam87 ***** válasza:

"Ha a paprika létre tudott hozni az emlősökre specializált hárító anyagot (kapszaicin), akkor szúnyog ellen emlős is képes leeht rá. Elvben ugyebár."

Kivéve ha a szúnyog gyorsabban alkalmazkodik a gazda védekezéséhez, mint ahogy az ki tudja fejleszteni.

2019. okt. 2. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 sadam87 ***** válasza:

"csak egyértelműen populációt irtó betegsége"

Bocs, de azt nem tudom, milyen.

2019. okt. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 Wadmalac ***** válasza:

""csak egyértelműen populációt irtó betegsége"


Bocs, de azt nem tudom, milyen."


Például a pestis, ebola stb. közel jár ehhez a kategóriához. A majdnem 100%-os halálozás, tehát ami populációkat kiirtani tud. Bár nem tudom, ilyenhez volna-e idő egyáltalán alkalmazkodni. Valószínűleg nem.

A malária tizedel, de nem irt ki populációkat.


Ja, egyébként VOLT elég jó védettségünk a szúnyogok ellen. De egyéb evolúciós okokból elkopott.

A vastag testszőrzet.

De pl. kullancs ellen xart sem ért, tehát itt is kijön az, hogy inkább a terjesztett betegség ellen alakul ki védelem, mint egy forrása ellen a lehetséges több közül.

Csak kifejezetten szúnyogra ható távol tartó speciális védettség nem egyszerű "fejlesztési feladat".

Egy komplett rovar-elijesztő képesség meg nem igazán lett volna pozitív, lévén ősünk rovarevő is volt.

2019. okt. 3. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 sadam87 ***** válasza:

"Például a pestis, ebola stb. közel jár ehhez a kategóriához. A majdnem 100%-os halálozás, tehát ami populációkat kiirtani tud."

A pestis leggyakoribb formájának, a bubópestisnek a letalitása 60% körül van. Tehát a megfertőződöttek kb. 60%-a hal meg.

Az ebolának magasabb a letalitása de viszonylag nehezen terjed.

"A malária tizedel, de nem irt ki populációkat."

Ami lehetővé teszi, hogy könnyebben terjedjen, és a szelekciós nyomás is sokkal tartósabban fennáll (még ha gyengébb is).

"Ja, egyébként VOLT elég jó védettségünk a szúnyogok ellen. De egyéb evolúciós okokból elkopott.

A vastag testszőrzet."

Mivel a szúnyogok más (szőrös) emlősöket is támadnak, illetve például még gyakran farmeren is átcsípnek, nem tudom, mennyire hatékony védelem a testszőrzet.

"Egy komplett rovar-elijesztő képesség meg nem igazán lett volna pozitív, lévén ősünk rovarevő is volt."

Bizonyára, de nem hiszem, hogy a levegőben repkedő rovarokat kapkodta volna össze. A többire meg aligha úgy vadászott, hogy megvárta, míg rámásznak.

2019. okt. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 Wadmalac ***** válasza:

"Mivel a szúnyogok más (szőrös) emlősöket is támadnak, illetve például még gyakran farmeren is átcsípnek, nem tudom, mennyire hatékony védelem a testszőrzet."

Valóban nem 100%-os. Van olyan amúgy bármire? :)


"nem hiszem, hogy a levegőben repkedő rovarokat kapkodta volna össze."

Csak plusz okként említettem, ha már előveszünk esetleges és csak részben evolúciós nyomású dolgokat.

2019. okt. 7. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!