Ha más bolygókon is létezik intelligens élet, feltételezhető, hogy emberszerű?
Az eszközhasználat tekintetében az emberi testalkat a legfejlettebb(bipedális járás,szembefordítható hüvelykujjak),tehát ha más bolygókon is létrejöttek értelmes élőlények,akkor valószínű,hogy hasonlóak testfelépítés,életmód,kommunikáció szempontjából,nyilván ez a fejlettségüktől is függ.
Mindenesetre úgy gondolom,hogy a klasszikus értelemben vett élet minden formája ugyanolyan sablonokat követ,azaz az élet létrejötte szigorú feltételekhez kötött,illetve az evolúció mindig ugyanúgy zajlik le.
Hmmmm...
vagy igen, vagy nem.
A madarak is elég okosak - és képesek az eszközhasználatra is.
"Hmmmm...
vagy igen, vagy nem.
A madarak is elég okosak - és képesek az eszközhasználatra is."
Pusztán azért,mert van néhány kivételes eset,még nem tudnák letaszítani az embert.
Majd minden élőlény képes eszközhasználatra,mégis csak kevesen fejlődnek tovább. Alapvetően az emlősök (főképp az emberek) a legintelligensebbek,erre alapozom a feltételezést.
"Klassz elgondolás. Akkor most jöhet a megfigyelésre alapozott ellenőrzése :)"
Azért azt nem olyan egyszerű megfigyelni.
"úgy gondolom,hogy a klasszikus értelemben vett élet minden formája ugyanolyan sablonokat követ"
Beleestél abba a hibába, hogy a statisztikai alapokon próbálod elemezni az egyedit.
A cipő készítéshez csinálok egy kaptafát (sablont) és a hasonló lábméretű sokaságnak mind ezen a kaptafán gyártom a cipőket.
Ez eddig oké.
De az az élővilág amit te ismersz, kivételes, és egyedi. Egyelőre kizárólag a Föld nevű bolygón tanulmányozható.
Ebből nem lehet azt a következtetést levonni, hogy 1 millió fényévvel odébb, egy ottani exobolygón is pont így alakult minden.
Egy darab megfigyelésével nem lehet statisztikákat készíteni!
Egyetlen pontra nem lehet egyenest illeszteni. Ahhoz legalább két pont kell. És a bizonyosság még plusszba, hogy a síkidom fix, hogy egyenes!!!
"Mindenesetre úgy gondolom,hogy a klasszikus értelemben vett élet minden formája ugyanolyan sablonokat követ,azaz az élet létrejötte szigorú feltételekhez kötött,illetve az evolúció mindig ugyanúgy zajlik le."
Amíg nem mutatsz erre bármilyen bizonyítást, vagy megfigyelést, hogy így van, addig ez a kocsmai filozofálás szintjén marad. Nem lehet sem megcáfolni, sem megerősíteni.
,,Mindenesetre úgy gondolom,hogy a klasszikus értelemben vett élet minden formája ugyanolyan sablonokat követ,azaz az élet létrejötte szigorú feltételekhez kötött,illetve az evolúció mindig ugyanúgy zajlik le."
Az élet kialakulása rejtély! Sajnos nem tudjuk mi indította be, vagy minek a hatására kezdett el így elburjánzani a Földön. Az élet "építőkockái" mindenütt fellelhetők az univerzumban, de még laboratóriumi körülmények között sem sikerült elérni, hogy kialakuljon. Ezért is lehetetlen megállapítani, hogy milyen egyéb formákban jöhet létre! Feltételezzük, hogy kell víz, szén alapúnak kell lennie, stb... Ennél többet nemigazán tehetünk.
Az evolúcióról meg szerintem ki lehet jelenteni, hogy nem tud ugyan úgy végbemenni, de megkockáztatom, hogy még hasonló élőlények létrejötte is necces. Féregszerűek azért akadnának, de rovar szerű vagy emlős szerű már szerintem nagyon valószínűtlen. Pusztán arra alapozom a hipotézisem, hogy az evolúció egy roppant bonyolult, folyton új irányokat vevő, kaotikus folyamat. Szinte kizárt, hogy ma élő állat szerű lény kialakuljon még egy tökéletesen ugyan olyan bolygón is mint a Föld. Több 1000 milliárd lépésnek kéne pont úgy megtörténnie. Ez agyrém! :)
Ha ember szerű lényeket találnánk, az arra engedne következtetni (engem), hogy az evolúciót félreértjük és valami direkt így irányítja a fajok kialakulását. Esetleg egy galaktikus közös ős lehetne még az oka, ami a Földet és a vizsgált bolygót is "beporozta" még nagyon régen. Az evolúció ismeretének fényében azonban sokkal meglepőbb lenne, ha hasonlókat találnánk mint mi.
Az ilyen feltételezések szokásos menetrendje a következő.
Az ember figyeli a környezetét. Amit tud figyelni. Egy idő után megpróbál eseményeket előre kikövetkeztetni. Mikor már egy dologról sok megfigyelés van, valaki(k) szabályokat próbál(nak) alkotni rá. Ezzel létrejön egy törvény, szabály, rendszer, állítás. Megint mások most már célirányosan ezt figyelik, boncolgatják. Bizonyos idő után kiderül, a szabályban senki sem talál problémát, minden megfigyelés alátámasztja. Ekkor az ember (tudomány) ezt, mint valamire vonatkozó törvényt kezeli.
Hogy néz ki ez a kérdéssel kapcsolatban?
Az ember figyelte a csillagokat. Létrejött a csillagászat. Az ember alaposabban figyelte, közben új eszközök is keletkeztek, elindult az űrkutatás. Az ember még részletesebb ismereteket akart, már az élet nyomát kereste. Ehhez tudnia kellett, milyen az "élet nyoma". Szabályokat alkotott arra, mik az élet fő tulajdonságai, feltételei, ezen belül mi az intelligencia, és annak mik a feltételei. Talált helyeket, ahol e feltételek zöme teljesül. Ekkor jöhetett a következő fokozat, amit kérdezőnk kérdez.
A válasz: elképzelhető, nincs kizárva. Ezzel megszületett egy hipotézis. Most jön annak boncolgatása, célirányos figyelés. Majd ha abban lesz eredmény, mondhatjuk: másutt is van élet (ezt már mondjuk). Következik ezután, hogy az milyen szintű. Nem egyszerű, az intelligens szintre csak egyetlen példát ismerünk. Abból nehéz általánosítani. Erre ma még semmi adat (megfigyelés) sincs, ha lesz, jöhet a következő: Milyen az az intelligencia képességre, működésre és egyéb tulajdonságra nézve, és főleg, milyen a hordozója, hogyan néz ki formailag.
Még azt sem tudjuk megmondani, mennyi idő múlva mondhatjuk, hogy reális közelségben a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!