Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Űrhajók miért nem így...

Zupo0110 kérdése:

Az Űrhajók miért nem így működnek?

Figyelt kérdés
tv be volt hogy ha a pl a proxima b re akarunk menni mivel nagyon messze van fel kell nagy sebességre gyorsulni és ezt valószínüleg úgy fogják csinálni hogy laser el a földröl világítják az űrhajót mert a fény elnyelése lendületet ad neki,de ha a fény elnyelés lendületet ad akkor ha pl beteszek egy laser pointert egy cipősdobozba ki az űrbe akkor az elkezd haladni? ha meg a fény kibolcsáltása is lendületet ad és ezért az elöbbi olyan volt mint egy hajó aminek a vitorláját a rajta ülő fújja,akkor ha megfordítom a lasert vágok egy lyukat a dobozra és kifelé világít ugy haladnia kellene,ami azért lenne ugye nagyon jó mert tv be mindig mondják hogy az űrutazás legnagyobb akadája a tömeg mert hogy csakis newton III törvénye miatt tud haladni és tömeget kell elöknie magátol.

2019. júl. 31. 14:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
88%
Feltételezhetően a lézer nem azért kell, hogy "lökje" a hajót, hanem hogy energiát továbbítsanak felé. Annyi üzemanyagot magával vinni ugyanis nem tud.
2019. júl. 31. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
62%
Az a baj a lézerrel, hogy minél nagyobb a távolság, annál gyengébb is a lézer ereje, és még ráadásul szét is szóródik hatalas felületre.
2019. júl. 31. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a cipősdobozod értelmes mértékű gyorsításához borzalmasan nagy lézerteljesítmény kellene, ahhoz meg, a lézerek viszonylag rossz hatásfoka miatt, nagyon nagy elektromos teljesítmény.

A Földön le tudsz telepíteni egy szükséges közepes erőművet és a hozzá tartozó nagyteljesítményű lézert, az egész el fog folgalni minimum egy teniszpályányi helyet és fog nyomni pár száz tonnát, aztán ezzel "tolni" a cipősdobozodat az űrben.


De mindezt a cipődobozodba beletenni nyilván problémás lenne.


Egyetlen módon lehetne magán az űrhajón elegendő fotonteljesítményt produkálni értelmes mértékű hajtáshoz: anyag-antianyag annihiláció révén.

Nézz utána a fotonrakétának.

Ott le lesz írva az is, hogy mindez ma miért csak sci-fi.

2019. júl. 31. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amúgy a lézerpointered teljesítménye milliwattos, az űrhajó-toláshoz meg, még a cipősdoboznyihoz is mega- vagy ha nagyobb tömeg vagy nagyobb távolságra, gigawattos teljesítmény kéne.

Vagyis a pointered teljesítményének a milliószor milliószorosa.

2019. júl. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
És ha lenne ilyen több gigawattos laserem lenne olyan felület ami nem megy tönkre az elnyelésétöl?
2019. júl. 31. 15:25
 6/19 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2019. júl. 31. 15:37
 7/19 anonim ***** válasza:
76%

Több értelme lenne, ha az energiát amit a lézer átad, anyaggá lehetne alakítani.

Vannak kísérletek a energia-anyag konverzióra...


Akkor egy ionhajtóművet már lehetne táplálni, mivel lenne folyamatos részecske utánpótlás.


Illetve van egy NASA hajtóműterv, ami elvileg működim, gyakorlatban nem tudjuk mérési hiba-e. Ez egy zárt rendszerben sugároz elektromágneses hullámokat, és elvileg ebből nyer meghajtást a hajó.


Ha ez tényleg működik, akkor megoldható lenne...

de egyelőre itt tartunk:


[link]

2019. júl. 31. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
85%

[link]


Illetve:


[link]


Gyakorlatban persze irreális jelenleg egy mass creater egység, amivel aztán részecskéket kreálunk fotonokból tisztán...ezzel meghajtást elérve. Elképzelhető, hogy a fotonnyomás többet érhet.

2019. júl. 31. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 EagleHUN ***** válasza:
100%

Na itt több dolog keveredik és van mit tisztába rakni a kérdéssel és válaszokkal kapcsolatban is.


1) A fénynek van fénynyomása:

[link]

[link]


Ez egyben azt is jelenti hogy ez a nyomás ellentétes irányban és ugyanakkora erővel a fényt keltő berendezésre is hat!!!

Ezért nem működne ha egy űrhajón lévő laserrel a saját vitorládat lőnéd, mert a lasered pont akkora erővel menne hátrafelé amennyivel a vitorlát előre löki.

(A saját vitorlát ventilátorral fújó hajós is ebbe bukik bele!)


Viszont ezért működik a napvitorla és ha külső forrásból laserrel lövünk egy űrhajó megfelelő felületére.

Mert ezek külső forrást használnak.

A földön lévő laser ugyanakkora erővel fogja nyomni a földet, csak a föld ettől szinte mérhetetlen kicsit mozdulna ki!



2) A nagyon erős laser fénnyel párologtatni is lehet. Ekkor anyag is távozik ami sokkal jelentősebb hajtóerő!


Vannak olyan tervek hogy ha egy felénk tartó meteornak mindig ugyanazt a pontját lőnénk akkor ott a hőtől elpárolgó anyag a keltett lyukból rakétaként kilövellve eltéríti a meteort. A meteornál viszont nem válna be mert a legtöbb 3 tengely körül is forog. Tehát nemigen lehet egy ponton lőni.

Viszont ennek ellenére egy űrhajóval még működhet is a módszer, akkor az energiát nem csak az elpárologtatni kívánt anyagot kell magunkkal vinni.



3) A laser egy koherens majdnem tökéletesen párhuzamos minden irányban polarizált fotonnyaláb.


Nem a "laser pointer"-ek meg a hasonló bolti cuccok nem azok! Ezek csak qvázi (kamu) laserek. A laser dióda után max egy lencse van és kész.


A valódi ipari és tudományos lasereknek nem csak a fénykeltésük más, de utána komoly lencse szűrő tükör és kristályrendszer dolgozza fel a sugarat, így ami kilép onnan a lehető leg koherensebb.

Ezek még kis teljesítménynél is sokszor szobaméretű eszközök!

De ami kilép onnan az millió/milliárd kilómétereken át nem fog szóródni főleg nem az űrben, ott gyakorlatilag a végtelenbe lőhető a teljes útján minimális energiavesztéssel. (Hacsak bele nem ütközik valamibe közben.)


-A holdon lévő tükrökkel mérik a hold távolságát egy ilyen paraméterű eszközzel. Akárhány laser pointert összekapcsolhat valaki, sosem fog a holdig ellőni vele...)



4) A kérdésben felvetett "űrhajók" melyeket kilőnének a szomszédos csillagokhoz folyamatos laser gyorsítással kicsik és könnyűk. Gyakorlatilag mobiltelefon méretűek. Ezeknél még simán működhet az 1) pontban taglalt fénynyomásos dolog! Nagyobb űrhajónál már nem megy. Embert szállítónál pláne nem, mert egyszerűen túl nehéz.


Tudni kell pár dolgot ezekről a mobiltelefon méretű szondákról:

- Rengeteget készülnek indítani azért hogy néhány darab oda is érjen.

- Nem fognak lassítani (mivel nincs mivel) ott ahova mennek, elhúznak az objektum mellett, vagy becsapódnak csak közben adatot közvetítenek róla "haza".


A napvitorlát is csak szondáknak szánják.

2019. júl. 31. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Gyakorlatban persze irreális jelenleg egy mass creater egység, amivel aztán részecskéket kreálunk fotonokból tisztán...ezzel meghajtást elérve. Elképzelhető, hogy a fotonnyomás többet érhet."

Az energia-anyag közti "konverzióképlet" horribilis váltószáma miatt tuti, hogy a fénynyomás "többet tud".


Ha nem tudna többet, nem lenne értelme az antianyag-hajtásnak sem, hiszen az pont anyagot alakít energiává fotonok képében. Ha a fent említett energia-anyag konverzió jobb lenne, akkor többet érne az antianyag-rakéta üzemanyagát simán kilőni ionrakétával.

2019. aug. 1. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!