Ha az űrben légüres tér van, hogyan működik az űrhajók hajtóműve?
Nem. A kiáramló gáz mozgási energiája nem úgy löki előre az űrhajót, mint egy evező. Newton III. törvénye az irányadó:
Két test kölcsönhatása során mindkét testre azonos nagyságú, azonos hatásvonalú és egymással ellentétes irányú erő hat.
Ez a rakétánál nem egyetlen test, hanem billiónyi apró gázrészecske, ami kirepül a hajtóműből, és mindegyik tol rajta egy icipicit, ami összeadódik.
Biztosan emlékszel fizikaórán arra a demonstrációra, amikor valaki beleül egy kis kerekes kocsiba, és elhajít egy féltéglát. A dobás pillanatában a kocsi is gördül egy kicsit a tégla repülési irányával ellenkező irányba. Ez a rakétaelv. Ez történik a rakétánál is.
1-es szerintem te se így értetted, biztos csak elírtad, nem úgy mint egy evező, mivel ott van egy közeg, míg az űrben nincs. De szerintem csak elnézted.
Inkább úgy, mint egy erős slag visszanyomó ereje.
#1. Mi a helyzet a tárgyalásokkal?
Sikerül megúszni a börit?
Ha még jobban meg akarod érteni, akkor gondolj bele, pontosan mi történik a hajtóműben (a hajtóanyag legyen mondjuk hidrogén és oxigén):
Ahhoz, hogy a hidrogén elégjen, egy hidrogénmulekulának össze kell ütköznie egy oxigénmolekulával. Az oxigénmolekula kettészakad, és az egyik oxigénatom hozzákapcsolódik a 2 hidrogénhez. A folyamat közben energia szabadul fel, amitől a keletkező vízmolekula, és az árván maradt oxigénatom ellentétes irányban nagy sebességgel szétrepül. Ezek közül az egyik (mondjuk az oxigénatom) a rakéta orra felé halad, a vízmolekula pedig kifelé. Az orr irányába haladó oxigénatom végül beleütközik a hajtómű belső falába, és meglöki azt, és ezzel együtt az egész rakétát.
Az égési folyamat persze nem ilyen egyszerűen zajlik le, de a lényeg szempontjávól ez most mindegy. A lényeg az, hogy az égéskor keletkező részecskék felgyorsulnak, egy részük beleütközik a hajtómű falába, és ezek lökik előre a rakétát.
Mint látod, a folyamathoz nem szükséges, hogy odakint mármilyen közeg vagy levegő legyen. A hatás-ellenhatás törvénye pedig nem közvetlenül a kiáramló gáz és a rakéta közt valósul meg, hanem a szétrepülő részecskék között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!