A magyar nép genetikája mennyire függ a helytől?

Figyelt kérdés

Állítólag genetikailag a mai magyarok leginkább a környező országok népeihez állnak legközelebb, pl csehek, németek, osztrákok, lengyelek, stb..., nem pedig ázsiai népekhez vagy finnekhez, ennek oka pedig a háborúk, járványok miatti elnéptelenedés, betelepítések, stb...


Erdélyi ismerősömnek tipikus "ázsiai" vonásai vannak, és azt mondta hogy több falu van arrafelé, ahol ezek a vonások jellemzők. (húzott szem, kiugró arccsont...)


Lehetséges hogy vannak helyek, ahol kevésbé voltak hatással a járványok, háborúk, tatárjárás, stb, így a betelepítések sem voltak annyira jellemzők? (pl hegyekben, szemben az Alfölddel)


2019. júl. 22. 11:58
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Az afféle hobbi-populációgenetika nagyon veszélyes sportág, kéretik óvatosan kezelni. Egy zárt csoportban (pl egy eldugott faluban) simán feldúsulhatnak tulajdonságok, de hogy az mikor és hogyan került oda, az már másik kérdés. Lehet hogy egy 1848-ban arra járó orosz katona öröksége, vagy a török kori hódításokka járt arra egy adag távolkeletiesebb arcú katona. (A keleti oroszok pont úgy néznek ki mint bármilyen más keleti nép, az Oszmán birodalomban pedig szinte mindenhonnan voltak katonák.) Úgyhogy nem tudni, de ha csinálnának egy tesztet, lehet hogy lenne nagy meglepetés.
2019. júl. 22. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Én úgy tudtam, hogy az őrségiek a honfoglaló magyarok leszármazottainak tartják magukat és a genetikai tesztek alapján ott tényleg jellemző az N haplotípus, amely az uráli népekhez köthető. Az a terület tényleg kevésbé volt kitéve a háborús pusztításoknak, de ezzel együtt is csak 10-15% az N haplotípus aránya a lakosságban, mondjuk az ország más részein meg jellemzően 1% alatti.

A magyarokból tényleg nem sok maradt, de ezen nincs mit csodálkozni, ismerve a terület hányattatott múltját.

A honfoglalók között is sok volt már egyébként a türk (kabar, székely, besenyő, kun) és iráni (jász, alán) elem, ezekből még érkezett is utánpótlás egy jó ideig. A mai magyar lakosság 15-20%-a pedig a türk és iráni népekre jellemző haplocsoportokba tartozik. Végső soron ők is "igazi" magyaroknak tekinthetők, hiszen a kezdetektől jelen vannak és sosem törekedtek elkülönülésre, mint a többi etnikum, nem őrizték meg eredeti identitásukat, nyelvüket. Valószínűleg nekik könnyebb is volt megtanulni az ómagyar nyelvet, hiszen az eurázsiai sztyeppén találkozhattak hasonló nyelvekkel, illetve a türk nyelvek szerkezete és nyelvtana hasonló a magyarhoz. Szerintem inkább nekik köszönhetjük a magyar nyelv fennmaradását, az uráli magyarok hamar kivérezhettek mindenféle utánpótlás nélkül. Székelyföldön elég gyakori volt a tatárjárás, mivel Erdély elég sokáig török vazallus állam volt és a szultánok büntetésből előszeretettel zúdítottak krími tatárokat az erdélyi lakosokra, egészen a 18. század második feléig. Tehát akár tőlük is jöhet az "örökség". Mert ha jól tudom a székelyek genetikája nem sokban különbözik a magyarokétól, csak nagyobb a germán felmenőkkel rendelkezők aránya, mivel a 12. századtól tömegesen telepedtek szászok és svábok Erdélybe (ennek megfelelőn náluk a szláv felmenők aránya kisebb).

2019. júl. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!